Budujemy Dom

Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Żaneta i Kazimierz)

Artykuł na: 4-5 minut
Ochrona instalacji elektrycznej w domu Żanety i Kazimierza, członków Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem oraz garażem i zadaszoną wiatą; powierzchnia budynku: 248 m2 + 18 m2 + 18 m2; wymiary budynku 22 x 10,5 m; dach pokryty dachówką betonową Braas.

 

Instalacja: na zewnątrz budynku instalacja odgromowa o IV poziomie ochrony odgromowej; wewnątrz budynku, w rozdzielnicy – ochronniki przeciwprzepięciowe klasy C.

 

Decyzja: Na zamontowanie instalacji odgromowej naciskała Żaneta. Ja natomiast wstrzymywałem się z tą decyzją mając na uwadze lokalizację naszego domu – mieszkamy w zabudowie osiedlowej, a na dodatek w granicy działki rośnie kilka drzew o wysokości około 10 m. Generalny wykonawca, prowadzący naszą budowę „pod klucz”, nieoczekiwanie nagrodził nas „premią” za zamówienie dodatkowych prac. Zaproponował nam darmowe wykonanie instalacji odgromowej.

 

Nie miałem natomiast żadnych wątpliwości co do konieczności zamontowania ograniczników przeciwprzepięciowych.

Instalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikachInstalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikach
Instalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikach

Porady i przestrogi:

 

Instalację odgromową zamontowaliśmy dopiero gdy dom już stał, na etapie pokrywania dachu dachówką betonową. Z tego powodu wykonawca zastosował uziom otokowy. W wykopie dookoła budynku umieszczona została bednarka, którą połączono z czterema przewodami odprowadzającymi (na każdym narożniku budynku). Na kalenicy dachu, na wspornikach umocowano natomiast zwody poziome i pionowe.

 

– Od projektanta i wykonawców otrzymaliśmy metrykę urządzenia piorunochronnego ze schematem instalacji oraz protokół z pomiaru oporności uziemień odgromowych. Daje mi to poczucie, że instalacja została wykonana fachowo i dobrze.

 

– Jak groźne bywają przepięcia w sieci elektrycznej, wcale nie związane z burzami tylko z kilkusekundowymi skokami napięcia w sieci energetycznej, przekonaliśmy się podczas wykańczania budynku. Podczas nagłego skoku napięcia straciliśmy sterownik kotła grzewczego. Teraz mamy już profesjonalnie zaprojektowaną i wykonaną instalację elektryczną z ogranicznikami przeciwprzepięciowymi.

 

– Dobrze się stało, że mamy aż dwa rodzaje zabezpieczeń przed uderzeniem pioruna. Obecnie oboje prawie nie zwracamy na nie uwagi. Warto zapewnić sobie takie poczucie bezpieczeństwa, bo w Polsce burze bywają dość często.

Tablica rozdzielcza Zaciski probiercze: złącza kontrolne
Tablica rozdzielcza i zaciski probiercze: złącza kontrolne

Materiały: zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, na wspornikach; przewody odprowadzające drut Fe Zn o średnicy 8 mm; zaciski probiercze: złącza kontrolne; przewody uziemiające: bednarka Fe Zn 25/4; uziom: otokowy z bednarki Fe Zn 25/4; 4 ograniczniki przeciwprzepięciowe o napięciu przeciwprzepięciowym klasy C.

 

Koszty: aktualna cena tego typu instalacji odgromowej dla tego konkretnego budynku około 3500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

drut Fe(ferrum) Zn o średnicy 8 mm czy drut stalowy ocynkowany (stal./Zn) Ø 8 mm

Gość hydraulik

31 Paź 2018, 15:26

To, że instalacja wygląda byle jak to sprawa użytkownika - była za darmo. Jeżeli chodzi o moduł przepięciowy, to fachowiec powinien wiedzieć, że dla budynku z instalacją odgromową zalecane jest instalowanie modułów B+C.C jest standardem wszędzie tam gdzie nie ma piorunochronu ...

Gość odgrominstal

01 Sie 2013, 12:08

jak by mi tak mieli zrobić to lepiej żeby wcale nie zaczynali... szkoda materiału i nerwów.

Gość elektryk

19 Maj 2013, 21:48

wstyd dla wykonawcy, brak estetyki wykonania -krzywe zwody poziome , kiepskie wsporniki i uchwyty- taka instalacja szpeci budynek po prostu brak profesjonalizmu. dachówka kosztuje 40 000,00 zł a dach zeszpecony instalacją za 3 500,00 zł.

Gość instalator

06 Lut 2012, 10:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".