Budujemy Dom
Instalacje / Instalacja odgromowa / Artykuły

Instalacja odgromowa - doświadczenia użytkowników (Żaneta i Kazimierz)

Ochrona instalacji elektrycznej w domu Żanety i Kazimierza, członków Klubu Budujących Dom.

Parametry domu: dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem oraz garażem i zadaszoną wiatą; powierzchnia budynku: 248 m2 + 18 m2 + 18 m2; wymiary budynku 22 x 10,5 m; dach pokryty dachówką betonową Braas.

Instalacja: na zewnątrz budynku instalacja odgromowa o IV poziomie ochrony odgromowej; wewnątrz budynku, w rozdzielnicy – ochronniki przeciwprzepięciowe klasy C.

Decyzja: Na zamontowanie instalacji odgromowej naciskała Żaneta. Ja natomiast wstrzymywałem się z tą decyzją mając na uwadze lokalizację naszego domu – mieszkamy w zabudowie osiedlowej, a na dodatek w granicy działki rośnie kilka drzew o wysokości około 10 m. Generalny wykonawca, prowadzący naszą budowę „pod klucz”, nieoczekiwanie nagrodził nas „premią” za zamówienie dodatkowych prac. Zaproponował nam darmowe wykonanie instalacji odgromowej.

Nie miałem natomiast żadnych wątpliwości co do konieczności zamontowania ograniczników przeciwprzepięciowych.

Instalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikachInstalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikach
Instalacja odgromowa – zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, zamontowany na wspornikach

Porady i przestrogi:

Instalację odgromową zamontowaliśmy dopiero gdy dom już stał, na etapie pokrywania dachu dachówką betonową. Z tego powodu wykonawca zastosował uziom otokowy. W wykopie dookoła budynku umieszczona została bednarka, którą połączono z czterema przewodami odprowadzającymi (na każdym narożniku budynku). Na kalenicy dachu, na wspornikach umocowano natomiast zwody poziome i pionowe.

– Od projektanta i wykonawców otrzymaliśmy metrykę urządzenia piorunochronnego ze schematem instalacji oraz protokół z pomiaru oporności uziemień odgromowych. Daje mi to poczucie, że instalacja została wykonana fachowo i dobrze.

– Jak groźne bywają przepięcia w sieci elektrycznej, wcale nie związane z burzami tylko z kilkusekundowymi skokami napięcia w sieci energetycznej, przekonaliśmy się podczas wykańczania budynku. Podczas nagłego skoku napięcia straciliśmy sterownik kotła grzewczego. Teraz mamy już profesjonalnie zaprojektowaną i wykonaną instalację elektryczną z ogranicznikami przeciwprzepięciowymi.

– Dobrze się stało, że mamy aż dwa rodzaje zabezpieczeń przed uderzeniem pioruna. Obecnie oboje prawie nie zwracamy na nie uwagi. Warto zapewnić sobie takie poczucie bezpieczeństwa, bo w Polsce burze bywają dość często.

Tablica rozdzielcza Zaciski probiercze: złącza kontrolne
Tablica rozdzielcza i zaciski probiercze: złącza kontrolne

Materiały: zwody poziome i pionowe drut Fe Zn o średnicy 8 mm, na wspornikach; przewody odprowadzające drut Fe Zn o średnicy 8 mm; zaciski probiercze: złącza kontrolne; przewody uziemiające: bednarka Fe Zn 25/4; uziom: otokowy z bednarki Fe Zn 25/4; 4 ograniczniki przeciwprzepięciowe o napięciu przeciwprzepięciowym klasy C.

Koszty: aktualna cena tego typu instalacji odgromowej dla tego konkretnego budynku około 3500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

To, że instalacja wygląda byle jak to sprawa użytkownika - była za darmo. Jeżeli chodzi o moduł przepięciowy, to fachowiec powinien wiedzieć, że dla budynku z instalacją odgromową zalecane jest instalowanie modułów B+C.C jest standardem wszędzie tam gdzie nie ma piorunochronu ...

Gość odgrominstal

01 Sie 2013, 12:08

jak by mi tak mieli zrobić to lepiej żeby wcale nie zaczynali... szkoda materiału i nerwów.

Gość elektryk

19 Maj 2013, 21:48

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze