Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Czy energooszczędne świetlówki dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach?

Czy energooszczędne świetlówki dobrze sprawdzają się w niskich temperaturach?

Elektryk odradza mi zastosowanie energooszczędnych świetlówek na zewnątrz domu (przy bramie, drzwiach wejściowych, w ogrodzie). Twierdzi, że w niskich temperaturach świecą bardzo słabo. Chciałbym jakieś oszczędne źródło światła, bo często zostawiam tam oświetlenie na dłużej.

Odpowiedź eksperta: Energooszczędne świetlówki rzeczywiście świecą zdecydowanie słabiej w niskich temperaturach, co może być dokuczliwe. Wydzielają przy tym niewiele ciepła i nie są w stanie same rozgrzać się w trakcie pracy.

Tego problemu nie ma jeśli na zewnątrz stosuje się np. zwykłe lub halogenowe żarówki. Będą one lepszym wyborem szczególnie wówczas jeśli oświetlenie jest włączane na krótki czas lub często włączane i wyłączane, co jest niekorzystne dla świetlówek.

Jeśli zaś oświetlenie działa nieprzerwanie przez kilka godzin (np. pozostawiane na noc oświetlenie bramy wjazdowej), to dobrym wyborem mogą być lampy stosowane głównie jako oświetlenie uliczne – sodówki niskoprężne i rtęciowe wysokoprężne.

Są energooszczędne i choć nie zapewniają naturalnego odwzorowania kolorów, to w świetle lamp sodowych doskonale prezentują się mury z cegły ceramicznej lub piaskowca, w świetle rtęciówek zaś dobrze wygląda zieleń ogrodowa.

Redakcja BD

fot. Integrator KNX – EIB (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2010-03-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze