Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Oświetlenie w półce podsufitowej

Oprawy oświetleniowe umieszczane w różnego rodzaju konstrukcjach podsufitowych nie tylko uatrakcyjniają wnętrze, ale są sprawdzonym i praktycznym sposobem na doświetlenie pomieszczeń.

Oświetlenie w półce podsufitowej

Ponadto powierzchnia płyt, pod którymi ukryte jest oświetlenie pozwala ukryć niestarannie wykonane stropy, przewody wentylacyjne czy kanalizacyjne. Dlatego decyzję o miejscu i sposobie ich montażu podejmuj, mając na uwadze także te dodatkowe korzyści.

Profil przyścienny

Zanim zdecydujesz się umieścić oświetlenie w konstrukcjach podsufitowych: półkach podsufitowych, skośnym, łukowym lub falistym obniżeniu sufitu, spróbuj przewidzieć efekt końcowy po jego zamontowaniu lub poradź się architekta wnętrz.

 

Nie w każdym pomieszczeniu przyniesie on dobre efekty. Najmniejsza odległość między sufitem właściwym a konstrukcją podwieszaną powinna bowiem wynosić ok. 5 centymetrów, ponadto potrzebne jest miejsce na same elementy konstrukcyjne.

 

Dlatego bardzo ważne jest dostosowanie formy podwieszenia takiej zabudowy – która powinna być podporządkowana kształtowi pomieszczenia i wysokości kondygnacji.

Profil przyścienny

W artykule pokazujemy, jak wykonać obniżenie płaszczyzny sufitu wokół ściany, które utworzy rodzaj półki sufitowej o stałej szerokości obiegającej pomieszczenie.

 

Wewnątrz półki będą zainstalowane świetlówki. Półkę taką możesz wykonać z płyt gipsowo-kartonowych, styropianowych lub gipsowych – wszystkie mogą być cięte według indywidualnego projektu lub występować w postaci gotowych kształtek. Do zamocowania półki użyj konstrukcji metalowej.

Etap 1

My skorzystamy z profili przyściennych (UD) – odpowiednio uformowanych. Długość formowanych fragmentów profilu a także jego kolejny podział możesz dostosować do swojego projektu – w zależności od szerokości i wysokości półki podsufitowej. (A) wysokość półki podsufitowej (wg naszego projektu 7 cm), (B) głębokość półki podsufitowej (wg naszego projektu 17 cm), (C) część mocująca – 4 cm (wg naszego projektu profil ten mocujemy 15 cm od sufitu).

Etap 2

Wyprowadź kabel do oświetlenia z sufitu blisko ściany powyżej miejsca, w którym ma być osadzona półka Wyprowadź kabel do oświetlenia z sufitu blisko ściany powyżej miejsca, w którym ma być osadzona półka. Przed montażem zdecyduj, czy światło będzie zapalane niezależnie, czy sprzężone z innym źródłem światła.

Etap 3

Następnie wyznacz poziom przyszłej półki. Najwygodniej będzie skorzystać z poziomnicy laserowej. Na wyznaczonej przez laser linii zaznacz przebieg profili przyściennych, a następnie zamocuj w wyznaczonym miejscu profil przyścienny kołkami rozporowymi. (fot. Bosch) Następnie wyznacz poziom przyszłej półki

Etap 4

Teraz przytnij pozostałe profile UD na mniejsze fragmenty Teraz przytnij pozostałe profile UD na mniejsze fragmenty. My przytniemy je na długość 28 cm. Możesz użyć do tego np. szlifierki kątowej. Z jednej strony profilu (część C) zrób nacięcia na głębokość 4 cm i zagnij profil w sposób pokazany na zdjęciu.

Etap 5

Z drugiej strony profilu zrób nacięcia w miejscu pokazanym na zdjęciu. Nacięcie wykonaj w odległości 7 cm od końca (części A) profilu. Z drugiej strony profilu zrób nacięcia w miejscu pokazanym na zdjęciu

Etap 6

Następnie zagnij do środka pod kątem prostym część A
 Następnie zagnij do środka pod kątem prostym część A.

Etap 7

Usztywnij zagiętą część profilu wkrętami WGB Usztywnij zagiętą część profilu wkrętami WGB. 

Etap 8

Ukształtowane fragmenty profilu
Ukształtowane profile mocuj w 30-centymetrowych odstępach Tak ukształtowane fragmenty profilu przymocuj do profilu przyściennego w trzech miejscach. Ukształtowane profile mocuj w 30-centymetrowych odstępach – jak na zdjęciach.

Etapy 9 i 10

Do części pionowej profilu przykręć wkrętami WGB profil UD – zarówno od góry

 Do części pionowej profilu przykręć wkrętami WGB profil UD – zarówno od góry...
Do części pionowej profilu przykręć wkrętami WGB profil UD od dołu

...jak i od dołu. Aby przytwierdzić profil UD od dołu, musisz zrobić w nim wycięcia wielkością odpowiadające szerokości profilu.
Aby przytwierdzić profil UD od dołu, musisz zrobić w nim wycięcia wielkością odpowiadające szerokości profilu
Aby przytwierdzić profil UD od dołu, musisz zrobić w nim wycięcia wielkością odpowiadające szerokości profilu

Etap 11

W ten sposób powstało rusztowanie, do którego przytwierdza się płyty g-k. W ten sposób powstało rusztowanie, do którego przytwierdza się płyty g-k

Etap 12

Obuduj od spodu i z przodu rusztowanie płytami g-k Obuduj od spodu i z przodu rusztowanie płytami g-k
Obuduj od spodu i z przodu rusztowanie płytami g-k. Wysokość płyty bocznej odpowiada długości odcinka (A), płyty spodniej zaś odcinka (B).

Etap 13

Spoiny między płytami g-k oraz między nimi a połączeniem ze ścianą pokryj preparatem gruntującym i nałóż warstwę masy szpachlowej Następnie wtop w nią taśmę lub siatkę zbrojącą
Spoiny między płytami g-k oraz między nimi a połączeniem ze ścianą pokryj preparatem gruntującym i nałóż warstwę masy szpachlowej. Następnie wtop w nią taśmę lub siatkę zbrojącą.

Etap 14

Ponownie nanieś warstwę masy szpachlowej, wygładź ją, a po wyschnięciu zeszlifuj pacą z siatką ścierną Ponownie nanieś warstwę masy szpachlowej, wygładź ją, a po wyschnięciu zeszlifuj pacą z siatką ścierną. 

Etap 15

Tak wykonane podwieszenie możesz teraz pomalować. Najlepiej użyj tej samej farby, jaką pomalowany jest sufit właściwy – dzięki temu sufit nie obniży się optycznie, a światło spod niego wychodzące będzie rozproszone. Tak wykonane podwieszenie możesz teraz pomalować

Etap 16

Teraz zainstaluj oświetlenie

 

Teraz zainstaluj oświetlenie. Możesz użyć świetlówek (barwa światła zbliżona do wytwarzanej przez tradycyjne żarówki) lub węży świetlnych (światło delikatne, dekoracyjne). My użyliśmy świetlówek liniowych z oprawą (belką świetlówkową).
Możesz użyć świetlówek (barwa światła zbliżona do wytwarzanej przez tradycyjne żarówki) lub węży świetlnych (światło delikatne, dekoracyjne). My użyliśmy świetlówek liniowych z oprawą (belką świetlówkową)

 

(zdjęcia: E. Gąsecka)

 

aktualizacja: 2017-01-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Fajny pomysł może z niego skorzystam:)

kalina33

06 Wrz 2013, 18:34

1. Profili nie wolno ciąć szlifierką. Błąd karygodny.2. Po co tworzyć tak skomplikowaną konstrukcję. Wystarczy zadzwonić do doradcy technicznego producenta płyt jak to zrobić. Morza dużo prościej.

Gość praktyk

22 Sie 2013, 07:50

Cytat Proszę tylko o wyjaśnienie - etap 8: w jaki sposób przymocować ukształtowany fragmenty profilu do profilu przyściennego? Od spodu ok ale co ze ścianą - na kołkach rozporowych do betonu? Z góry wielkie dzięki za wyjaśnienie.. ...

PeZet

03 Gru 2010, 21:43

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Jak podłączyć żyrandol w nowej i starej instalacji?

Podczas końcowego montażu instalacji oświetleniowej w domu, największą trudność sprawia nam właściwe podłączenie żyrandola. Na portalach społecznościowych dość często spotyka się błagalne wołania, brzmiące mniej więcej tak: "Próbowałem już każdego układu kabelków, ale on wcale nie świeci. Błagam, pomóżcie!".

topowe produkty

Elektryczne systemy antyoblodzeniowe MATEC - rozwiązania pod płytki i panele

Elektryczne maty i folie grzejne to jeden z najprostszych w montażu systemów ogrzewania podłogowego - zapewniają relatywnie szybki komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury powierzchni w ogrzewanych pomieszczeniach.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze