Budujemy Dom

Oszczędne oświetlenie

Artykuł na: 2-3 minuty

Oto kilka rad, które pozwolą świadomie i łatwo zaoszczędzić na oświetleniu.

 

Wyrób w sobie nawyk gaszenia światła, gdy jest ono zbędne.

 

Zwykłe żarówki zastąp świetlówkami. Teoretycznie świetlówka o mocy 21 W powinna zastąpić zwykłą żarówkę 100 W. Jest to jednak moc, która opowiada tej samej wielkości strumienia świetlnego, a nie naszemu subiektywnemu wrażeniu. W rzeczywistości świetlówka 21 W jest odpowiednikiem żarówki o mocy ok. 75 W. Pamiętajmy o tym przy wymianie żarówek na świetlówki.

 

Możesz wymienić je także na żarówki halogenowe. Te wysokonapięciowe (przystosowane do zasilania prądem o napięciu 230 V) wkręca się w takie same oprawy, co żarówki tradycyjne, niskonapięciowe zaś (6, 12 lub 4 V) wymagają specjalnych opraw – zasilanych z transformatora odpowiednio obniżającego napięcie prądu.

 

Optymalnie wykorzystuj światło dzienne. Sypialnie powinny znajdować się od strony wschodniej lub północno-wschodniej, a pokoje dzienne i gabinety od zachodu lub południowego-zachodu - tak zaprojektowany układ pomieszczeń umożliwi życie zgodnie z naturalnym rytmem przyrody.

 

Wybieraj jasne i przejrzyste klosze i oprawy do lamp. Te ciemne i nieprzezroczyste pochłaniają dużo światła.

 

Zaplanuj sterowanie oświetleniem. Energooszczędne sterowanie oświetleniem umożliwiają czujniki natężenia światła i obecności osób. Informacje odbierane są przez czujniki i od nich kierowane do jednostki centralnej, która steruje oświetleniem – zapala, gasi, przyciemnia lub rozjaśnia lampy. W pomieszczeniach zaleca się stosowanie czujników radarowych (inny rodzaj, to czujniki na podczerwień, używane głównie przy oświetleniu zewnętrznym), które są bardzo precyzyjne i szybko reagują na ruch.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-09-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowość OSPEL: łączniki serii Aria
Nowość OSPEL: łączniki serii Aria OSPEL wprowadził do oferty nowe łączniki z serii Aria. Jest to połączenie nowoczesnego wzornictwa i idealnych proporcji. Oryginalności ...
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki Minimum formalności, szybka obsługa, a przede wszystkim niższe rachunki za energię elektryczną nawet o 30%. Czy wiesz, że rachunki za prąd ...
Seria lamp Frandsen Ball w ofercie ARCHONhome
Seria lamp Frandsen Ball w ofercie ARCHONhome Seria lamp Frandsen Ball poszerzyła kolekcję lamp miedzianych, które niezmiennie należą do bestsellerów.
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze