Budujemy Dom

Instalacja oświetlenia zewnętrznego

Artykuł na: 6-9 minut

Okablowanie instalacji oświetleniowej zazwyczaj prowadzi się pod ziemią, dlatego oczekiwania co do oświetlenia zewnętrznego najlepiej sprecyzować przed ułożeniem nawierzchni i urządzeniem ogrodu.

Zewnętrzną instalację oświetleniową podłącza się do instalacji domowej. Najkorzystniej jest stworzyć oddzielne obwody – takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze (gdy na zewnątrz dojdzie do zwarcia np. wskutek rozszczelnienia którejś z lamp, w domu oświetlenie wciąż będzie sprawnie funkcjonować). Ponadto warto także przewidzieć odrębne obwody dla oświetlenia różnych stref wokół domu, np. wjazdu do garażu, tarasu, dalszej części ogrodu – w ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy podczas awarii całe otoczenie domu niknie w ciemności. Instalację oświetleniową można zasilać na dwa sposoby:

  • napięciem sieciowym (230 V), zabezpiecza się ją osobnymi wyłącznikami – nadprądowym i różnicowoprądowym o natężeniu nie większym niż 30 mA. Instalacja o napięciu sieciowym pozwala na zasilanie dowolnej liczby punktów świetlnych, a ponadto można ją wykorzystać do działania innych urządzeń elektrycznych (kosiarka, piła). Oprawy oświetleniowe podłączane są przez specjalne puszki instalacyjne o stopniu ochrony minimum IP 44. Projekt i wykonanie takiej instalacji trzeba powierzyć uprawnionemu elektrykowi;

  • napięciem niskim (12 lub 24 V) z użyciem transformatora obniżającego napięcie. To rozwiązanie gwarantuje bezpieczniejsze od poprzedniego użytkowanie instalacji. Niestety wybór opraw przystosowanych do pracy przy takim napięciu jest ograniczony. Ograniczona jest też liczba lamp, które można do niej podłączyć (suma mocy lamp nie może być większa niż moc transformatora). W instalacji takiej stosuje się droższe (grubsze) przewody zasilające. Przewody w takiej instalacji mogą mieć maksymalnie 25 m długości (na dłuższych odcinkach może dochodzić do znacznych spadków napięcia) i zagłębione w ziemi na co najmniej 30 cm.

Co i jak oświetlać?

Oświetlony wjazd do garażu.
Oświetlony wjazd do garażu. Lampa przy wjeździe powinna dawać intensywne światło od razu po włączeniu (fot. Philips)

Furtki i bramy wjazdowe.Najlepsze oświetlenie furtki zapewni lampa umieszczona w daszku nad nią. Światło będzie wówczas skierowane w dół, dobrze oświetlając klamkę, zamek, dzwonek, a także osobę stojącą przed furtką. Brama wjazdowa musi być intensywnie oświetlona, aby zapewnić bezpieczny wjazd na posesję. Dlatego stosuje się tu silne reflektory halogenowe z czujnikiem ruchu.

Podjazdy. Na podjazdach warto zastosować oprawy najazdowe. Nie można też pominąć samego wjazdu do garażu, który powinien być oświetlony dodatkową lampą. Ta od razu po włączeniu powinna dawać intensywne światło, dlatego najlepiej, jeśli źródłem światła będą w niej żarówki tradycyjne lub halogenowe.

Drzwi wejścioweOprawy instaluje się tu bezpośrednio nad drzwiami (kinkiety) lub w zadaszeniu (plafoniery, lampy wiszące). Światło powinno padać na klamkę, zamki, a także – co bardzo ważne – na schody. Do oświetlenia niskich schodów wystarczą powyższe rozwiązania, ale przy schodach wysokich najlepiej zastosować oprawy montowane w samych stopniach lub przy nich.

Ścieżki. Możemy je oświetlić światłem, które pada od dołu – stosuje się wówczas specjalne oprawy montowane w trawniku. Można także oświetlać je od góry lampami na słupkach montowanymi po obu stronach ścieżki.

Elewacje. Można ją oświetlić na różne sposoby: przez oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu, reflektorki umieszczone na trawniku lub w podsufitce czy kinkiety mocowane do ściany.

Strumień światła można skierować równolegle do ściany budynku – wówczas uwypukli ono strukturę elewacji (dobre rozwiązanie przy elewacjach z łupanej cegły silikatowej czy kamienia). Jeśli ściany są otynkowane, znacznie lepiej strumień skierować pod ostrzejszym kątem (równolegle padający strumień światła uwypukli niedoskonałości gładkiej ściany).

Uwaga! Ważne, aby oświetlenie elewacji nie było zbyt silne (niektórym nawet delikatne światło za oknem zakłóca sen).

Oświetlenie elewacji Oświetlenie elewacji Oświetlenie elewacji
(fot. Delta Light / Comech) (fot. Lange Łukaszuk) (fot. Philips)
Oświetlenie trawnika Elewacje można oświetlić na różne sposoby, m.in.: kinkietami mocowanymi na ścianach budynku czy reflektorkami umieszczonymi na trawniku (fot. Milantex)

Rośliny i elementy małej architektury. Do oświetlenia tych elementów stosuje się najczęściej reflektorki. Mocuje się je do utwardzonej nawierzchni lub fundamentu bądź wbija ostrzem w grunt.

Aby korzystnie oświetlić rośliny, trzeba przede wszystkim dobrze dobrać barwę światła. Korzystnie prezentują się rośliny oświetlane barwą o niebieskim odcieniu, niestety takie światło przyciąga owady nocne. Dlatego oprawy do oświetlenia zewnętrznego przystosowane są głównie do źródeł światła o barwie przesuniętej ku czerwieni. Zieleń jednak w takim świetle jest brzydka, dlatego światło takie najlepiej stosować tylko przy tarasie lub grillu oraz ogrodach zimowych (światło o czerwonawej barwie przedłuża roślinom zbyt krótki dzień i przyspiesza ich wzrost). 

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2018-07-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".