Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Świetlówka żarówce nierówna - jak wybrać źródło światła?

Świetlówka żarówce nierówna - jak wybrać źródło światła?

Przede wszystkim lepiej unikać najtańszych świetlówek, masowo sprowadzanych z Dalekiego Wschodu. Ich jakość jest zwykle adekwatna do ceny i choć zdarzają się oczywiście lepsze egzemplarze, to jakość jest zwykle bardzo "nierówna" i trudna do przewidzenia.

W efekcie często rzeczywiste parametry daleko odbiegają od deklarowanych – zdarzają się np. przypadki nawet dwukrotnego zawyżania mocy! Bardzo ostrożnie trzeba też podchodzić do produktów oferowanych pod własnymi markami przez supermarkety.

Często to właśnie najtańsze wyroby z chińskich fabryk, a ponadto różne partie towaru mogą pochodzić od różnych dostawców. W efekcie trudno przewidzieć, co kupimy. Najbezpieczniejszy wybór to oczywiście świetlówki znanych producentów.

Jednak i tu musimy być przygotowani na to, że modele „z wyższej półki”, choć stosunkowo drogie, są rzeczywiście dobrej jakości i pochodzą z własnych fabryk firmy, a tanie „budżetowe” serie to już towar od zewnętrznych, zwykle chińskich, dostawców. Choć i w ich przypadku znane firmy wymuszają lepszą kontrolę jakości, by nie psuć sobie marki.

Ważne jest to, że nawet kupując taki tańszy produkt, możemy liczyć na to, że jego parametry będą rzeczywiście zgodne ze specyfikacją wydrukowaną na pudełku. Szukając produktu rzeczywiście dobrej jakości, trzeba przede wszystkim wybierać tylko świetlówki ze statecznikiem elektronicznym (są zwykle określane jako „świetlówki elektroniczne").

Kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę przy wstępnej selekcji, to trwałość. Jeśli przekracza ona 10 000 h, to mamy do czynienia z „lepszym modelem” producenta, tak więc wszystkie jego parametry będą najpewniej wyższe niż w innych, mniej trwałych modelach. Ta różnica znajduje zwykle odzwierciedlenie w wyższej cenie. Pamiętajmy jednak, że takie porównania mają sens tylko wtedy, gdy porównujemy wyroby tego samego producenta.

Droższy wyrób marki X nie musi być lepszy od tańszego marki Y
Wymieniając żarówki na świetlówki, warto kupić takie, których moc (a właściwie strumień świetlny) będzie przeliczeniowo nieco wyższa, np. odpowiednik 100 W w miejsce 75 W.

Cena zakupu pozostanie ta sama, a różnica w kosztach eksploatacji będzie niezauważalna. To tym bardziej uzasadnione, że ze względu na nieco inny charakter światła świetlówki, światło o teoretycznie takim samym natężeniu odbieramy subiektywnie jako 20–25% mniej intensywne niż pochodzące z żarówki.

Dalej opisano bardziej szczegółowo kilka innych, charakterystycznych dla świetlówek cech. Kierując się tymi informacjami, dokonujmy wyboru rozważnie, bo nie zawsze dany parametr, np. duża dopuszczalna liczba włączeń, będzie ważny, podczas gdy niedostatki w innym będą dyskwalifikujące.

Opóźniony start i długi czas nagrzewania.

Żarówka zapala się od razu i natychmiast osiąga pełną jasność (100% strumienia świetlnego), a świetlówka jest znacznie „powolniejsza”. Jednak czas upływający od momentu włączenia do chwili, gdy świetlówka zacznie świecić wbrew pozorom nie jest zbyt istotny, choć może wynosić od 0,5 do 2 s. Ważne jest to, po jakim czasie świetlówka osiągnie akceptowalną jasność.

Na osiągnięcie 60% strumienia światła potrzebuje ona nieco ponad 1 minutę, a dojście do 100% zajmuje 8 minut.
Na opakowaniu podawany jest czas osiągnięcia 60%, a nie 100% pełnej jasności, bo do tego producentów zobowiązuje prawo. Czas ten wynosi od 20 s dla najlepszych konstrukcji do 2 minut (wynik „budżetowych" serii renomowanych producentów), a dla najtańszych świetlówek z supermarketów jeszcze dłużej.

Naturalne jest pytanie, dlaczego podaje się wynik dla 60% a nie 100%? Ano dlatego, że nie ma się czym chwalić. Wykres 1 pokazuje wzrost strumienia światła dla przeciętnej jakości świetlówki.

Na osiągnięcie 60% strumienia światła potrzebuje ona nieco ponad 1 minutę, a dojście do 100% zajmuje 8 minut. Konstrukcje z „wyższej półki”, czyli droższe modele znanych producentów, będą znacznie lepsze, ale tego problemu nie można całkowicie wyeliminować. Warto wiedzieć, że i w tych najlepszych konstrukcjach czas nagrzewania rośnie dla świetlówek o mniejszej mocy.

Przy okazji „startu” świetlówek warto wspomnieć także o popularnym przekonaniu, że świetlówka tuż po uruchomieniu pobiera bardzo dużo prądu. Większy pobór prądu w momencie rozruchu to akurat cecha niemal wszystkich urządzeń elektrycznych i z powodu bardzo krótkiego czasu trwania nie ma ona praktycznego wpływu na koszt eksploatacji.

Zwykła żarówka w momencie załączenia także pobiera 10–14 razy większy prąd niż w czasie normalnej pracy.

Zmiana strumienia świetlnego wraz z upływem czasu od włączenia

Słaba wydajność w niskiej temperaturze.

Wykres pokazuje strumień świetlny świetlówki w zależności od temperatury otoczenia. Jak widać, im zimniej, tym gorzej. Wyniki nie zachwycają, choć dotyczą świetlówki umieszczonej w zamkniętej oprawie, a więc wychładzającej się mniej, a ponadto o znacznej mocy (39 W).

Niestety wszystkie świetlówki pracują źle w niskiej temperaturze (nie dotyczy to tylko wąsko specjalistycznego sprzętu, np. stosowanego w chłodniach). Świetlówka może być poza tym najwyższej jakości, ale w niskiej temperaturze i tak będzie świecić słabo, a przy dużym mrozie może w ogóle nie zadziałać. Jeśli już koniecznie chcemy ją zastosować np. w nieogrzewanej piwnicy, to koniecznie wybierajmy tę o większej mocy (wydziela więcej ciepła) i wyposażmy ją w zamkniętą szczelną oprawę. Uwaga! Podaną na opakowaniu wielkość strumienia świetlnego uzyskuje się w temperaturze 25°C.

Strumień świetlny [%] w zależności od temperatury otoczenia

Maksymalna liczba cykli włącz/wyłącz.

Może wynosić od 3 tysięcy do ponad miliona. Oczywiście ta wyższa wartość dotyczy najbardziej zaawansowanych (i wyraźnie droższych) konstrukcji renomowanych producentów. Część świetlówek jest więc praktycznie niewrażliwa na częste włączanie i wyłączanie. Jednak nawet w ich przypadku producenci zalecają, by czas pomiędzy kolejnymi załączeniami wynosił co najmniej 3 minuty.

Trzy włączenia dziennie to około 1000 cykli rocznie. Trzeba więc uwzględnić specyfikę oświetlenia w konkretnym miejscu oraz nominalną żywotność świetlówki. Wówczas bez trudu dobierzemy coś, co spełni nasze oczekiwania.

Wskaźnik oddawania barw (Ra).

Określa, czy kolory będziemy postrzegać jako naturalne. Wzorcem jest tradycyjna żarówka (Ra = 100), większość świetlówek zaś osiąga Ra nieco ponad 80, co jest dobrym wynikiem, uznawanym za wystarczający do oświetlenia wnętrz mieszkalnych.

Niektóre świetlówki liniowe, tzw. pięciopasmowe, osiągają nawet Ra powyżej 90, ale za to są nieco mniej energooszczędne (niższa skuteczność świetlna). Bezwzględnie należy unikać słabej jakości świetlówek o niskim wskaźniku Ra (ok. 60) - nie nadają się one do stosowania we wnętrzach mieszkalnych. Część najtańszych świetlówek ma wskaźnik Ra wyraźne gorszy od deklarowanego, niestety psują one opinię wszystkim.

Jarosław Antkiewicz
fot. Fotolia © vladimirfloyd

aktualizacja: 2014-10-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat ...... a i zimą ekonomicznie wychodzi dobrze bo ta energia stracona na oświetlenie ogrzewa dodatkowo mieszkanie. Tia a latem x 2 z uwagi na zwiększony wydatek klimatyzacji

bajbaga

09 Paź 2014, 07:10

CRI czyli wskaźnik oddawania barw jest b. Ważny o czym zapomina sie. Proponuje zainstalować żarówkę halogenowa, świetlówkę i diodę led. Halogen z CRI=100 wygrywa a i zimą ekonomicznie wychodzi dobrze bo ta energia stracona na oświetlenie ogrzewa dodatkowo mieszkanie.

Gość pp

09 Paź 2014, 06:39

Popieram przedmówców, standardowe żarówki są najlepsze. Miałem ppodobne problemy jak HandBurtHelpLaiter. wszystkie ustały po zamianie oświetlenia na standardowe żarówki.

Gość MG

19 Wrz 2013, 12:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...
OSPEL z prestiżowym Godłem Teraz Polska!
OSPEL z prestiżowym Godłem Teraz Polska! Firma OSPEL została nagrodzona w XXVII edycji Konkursu "Teraz Polska" w kategorii PRODUKTY.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze