Budujemy Dom

Jakie parametry powinien mieć agregat prądotwórczy?

Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie parametry powinien mieć agregat prądotwórczy?

Chcę kupić agregat prądotwórczy, jako zasilanie awaryjne. Jakie powinien mieć parametry, by był w stanie zasilić hydrofor, podajnik kotła węglowego, lodówkę i przynajmniej część oświetlenia? Na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę i czy jego montaż trzeba zgłosić np. zakładowi energetycznemu?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim należy ustalić czy konieczne będzie zasilanie prądem trójfazowym np. hydroforu, czy wystarczy prąd jednofazowy. Natomiast moc agregatu powinna znacząco przekraczać sumę mocy nominalnych podłączonych odbiorników. Wynika to z konieczności zapewnienia nadwyżki mocy w momencie rozruchu silników elektrycznych, które pobierają wtedy 3–5krotnie większy prąd.

 

Niedostatek mocy spowoduje wtedy spadek napięcia zasilania, co z kolei może uniemożliwić uruchomienie takiego silnika. Zakładając, że jednocześnie nie nastąpi załączenie dwóch lub więcej silników o znacznej mocy można przyjąć, że moc agregatu powinna wynosić przynajmniej 3- krotną wartość mocy nominalnej największego silnika. W praktyce do zasilania awaryjnego wykorzystuje się agregaty prądotwórcze o mocach 2–5 kVA, zależnie od rodzaju i liczby podłączonych odbiorników.

 

Układ zasilania awaryjnego musi być zabezpieczony przed możliwością podania na agregat napięcia z sieci, w przypadku przywrócenia dostawy energii elektrycznej. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie przełącznika załączanego ręcznie i przestawianego w pozycję zasilania awaryjnego po uruchomieniu agregatu. Równocześnie musi to oznaczać odcięcie domu od zewnętrznej sieci zasilającej. Oczywiście trzeba pomyśleć także o sygnalizacji (choćby prosty brzęczyk) ponownego pojawienia się napięcia w sieci.

 

Możliwy jest również montaż układu samoczynnego załączania zasilania awaryjnego w przypadku zaniku napięcia sieciowego, ale wymaga to zakupu agregatu prądotwórczego z rozruchem samoczynnym, akumulatorów oraz aparatury sterującej załączaniem. To czy zgłoszenie montażu zakładowi energetycznemu jest konieczne, zależy od umowy/warunków przyłączenia, jaką z nim zawarliśmy. Może być tam zastrzeżenie, że zakład energetyczny wymaga uzgodnienia przyłączenia agregatu prądotwórczego i przedłożenia instrukcji współpracy z siecią. przede wszystkim chodzi o wyeliminowanie niebezpieczeństwa pojawienia się, pochodzącego z agregatu napięcia, na linii wyłączonej przez elektryków z zakładu.

Redakcja BD
fot. Kipor

aktualizacja: 2017-07-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".