Budujemy Dom

Przemyślana instalacja elektryczna

Artykuł na: 4-5 minut
W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom, użytkuje instalację od dwóch lat.

Parametry domu: murowany, 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 330 m2.

 

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 12 kW, przyłącze podziemne; 2 rozdzielnice; przewody miedziane, w tynku; 25 obwodów trójżyłowych na parterze i 16 na piętrze, 1 pięciożyłowy w garażu.

 

Decyzja: doceniając systemy inteligentne, które, niestety, kosztują fortunę, w nowo budowanym domu zdecydowałem się zastosować prostą ale przemyślaną instalację "nieinteligentną". Mocno zaangażowałem się we współpracę z rekomendowanym elektrykiem. Chciałem mieć możliwie wygodne i nowoczesne rozwiązania, ale za rozsądną cenę.

Podczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPodczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepówPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepów

Porady i przestrogi:

 • Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Dom jest dość duży, dlatego zainstalowaliśmy dwie rozdzielnice. W garażu jest rozdzielnica główna, obejmująca odwody parteru i garażu, a na piętrze druga mniejsza. Po zakończeniu układania instalacji, sfilmowałem ją kamerą wideo. Przydaje się nam non stop, bo ciągle jeszcze wyposażamy dom.

   

 • Współpraca z elektrykiem polegała na tym, że proponował rozwiązania dla każdego pomieszczenia, a ja po dokładnym rozważeniu za i przeciw, akceptowałem je lub nie. I prawie wszystko się udało! Mamy zapas gniazd, a miejsca gniazd i łączników są wygodne dla dorosłych i dla dzieci (łączniki na wysokości 140 cm).

   

 • Jesteśmy zadowoleni z instalacji kina domowego, łączników krzyżowych pozwalających dowolnie sterować światłem w salonie i oczywiście łączników schodowych.

   

 • Żałuję jedynie, że zrezygnowałem z łącznika w garażu, sterującego bramą wjazdową, choć elektryk go zalecał. W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji.

   

 • Zbędnym wydatkiem było poprowadzenie przewodów instalacji komputerowej na wszystkich piętrach, razem z gniazdem na zewnątrz, aby mieć możliwość pracy w ogrodzie. Skorzystaliśmy z niej zaledwie dwa razy, bo wystarcza łącze bezprzewodowe. Przydatne są natomiast zwykłe gniazda przy tarasie. Włączamy tam np. urządzenie przeciwko komarom.

   

 • Genialnym krokiem było zamontowanie głośników na tarasie. Mamy je również wewnątrz budynku na wszystkich kondygnacjach, także w łazienkach. Polecamy!

   

 • W kuchni znajduje się 6 gniazd "roboczych" nad blatami. Mamy jednak tak dużo różnych urządzeń i tu ładujemy telefony komórkowe, że przydałyby się jeszcze dwa dodatkowe. Praktyka pokazała, że zamiast zwykłego łącznika, regulującego oświetlenie nad długim blatem kuchennym, powinniśmy zastosować schodowy. Umożliwiłby sterowanie światłem z dwóch stron kuchni. Staraliśmy się dopieścić instalację w kuchni, ale nie uniknęliśmy błędów. Oprócz osobnych obwodów dla typowych urządzeń AGD, mamy tu również obwód dla rozdrabniacza pod zlewozmywakiem oraz instalację dla telewizora.

   

 • Cena za wykonanie rozbudowanej instalacji nie była wysoka, ponieważ zatrudniłem elektryka w momencie zimowego zastoju. Aby mieć pracę, obniżył cenę robocizny.

Koszty: przyłącze z uziomem pionowym – 6570 zł; instalacja z montażem i osprzętem – 19 000 zł.

Głośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieGłośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkomW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkom

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-06-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

25000 za instalację elekrtyczną to dobra cena za 320m2?

Gość plomka2016798

02 Kwi 2016, 05:15

Obecnie na rynku są już dostępne systemy inteligentne w zasięgu naszego portfela (nie mam na myśli system KNX) a system ABB free@home, który ma innowacyjne rozwiązania oparte o tradycyjną instalację, system w pewien sposób jest hybrydą. Wykonujemy tradycyjną instalację, prostą ...

Gość Waldemar

28 Lut 2016, 18:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".