Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Przemyślana instalacja elektryczna

W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji. - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom, użytkuje instalację od dwóch lat.

Parametry domu: murowany, 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 330 m2.

 

Parametry instalacji elektrycznej: moc przyłączeniowa 12 kW, przyłącze podziemne; 2 rozdzielnice; przewody miedziane, w tynku; 25 obwodów trójżyłowych na parterze i 16 na piętrze, 1 pięciożyłowy w garażu.

 

Decyzja: doceniając systemy inteligentne, które, niestety, kosztują fortunę, w nowo budowanym domu zdecydowałem się zastosować prostą ale przemyślaną instalację "nieinteligentną". Mocno zaangażowałem się we współpracę z rekomendowanym elektrykiem. Chciałem mieć możliwie wygodne i nowoczesne rozwiązania, ale za rozsądną cenę.

Podczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPodczas doboru osprzętu liczyła się jego jakość, forma i kolorystykaPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepówPrzy schodach zamontowano łączniki schodowe i oświetlenie trepów

Porady i przestrogi:

 • Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Głośniki na piętrze umieszczono w holu, sypialniach i łazienkach
  Dom jest dość duży, dlatego zainstalowaliśmy dwie rozdzielnice. W garażu jest rozdzielnica główna, obejmująca odwody parteru i garażu, a na piętrze druga mniejsza. Po zakończeniu układania instalacji, sfilmowałem ją kamerą wideo. Przydaje się nam non stop, bo ciągle jeszcze wyposażamy dom.

   

 • Współpraca z elektrykiem polegała na tym, że proponował rozwiązania dla każdego pomieszczenia, a ja po dokładnym rozważeniu za i przeciw, akceptowałem je lub nie. I prawie wszystko się udało! Mamy zapas gniazd, a miejsca gniazd i łączników są wygodne dla dorosłych i dla dzieci (łączniki na wysokości 140 cm).

   

 • Jesteśmy zadowoleni z instalacji kina domowego, łączników krzyżowych pozwalających dowolnie sterować światłem w salonie i oczywiście łączników schodowych.

   

 • Żałuję jedynie, że zrezygnowałem z łącznika w garażu, sterującego bramą wjazdową, choć elektryk go zalecał. W dużym domu i przy trójce dzieci przydałby się też "magiczny" łącznik, gaszący światło w całym budynku lub na każdej kondygnacji.

   

 • Zbędnym wydatkiem było poprowadzenie przewodów instalacji komputerowej na wszystkich piętrach, razem z gniazdem na zewnątrz, aby mieć możliwość pracy w ogrodzie. Skorzystaliśmy z niej zaledwie dwa razy, bo wystarcza łącze bezprzewodowe. Przydatne są natomiast zwykłe gniazda przy tarasie. Włączamy tam np. urządzenie przeciwko komarom.

   

 • Genialnym krokiem było zamontowanie głośników na tarasie. Mamy je również wewnątrz budynku na wszystkich kondygnacjach, także w łazienkach. Polecamy!

   

 • W kuchni znajduje się 6 gniazd "roboczych" nad blatami. Mamy jednak tak dużo różnych urządzeń i tu ładujemy telefony komórkowe, że przydałyby się jeszcze dwa dodatkowe. Praktyka pokazała, że zamiast zwykłego łącznika, regulującego oświetlenie nad długim blatem kuchennym, powinniśmy zastosować schodowy. Umożliwiłby sterowanie światłem z dwóch stron kuchni. Staraliśmy się dopieścić instalację w kuchni, ale nie uniknęliśmy błędów. Oprócz osobnych obwodów dla typowych urządzeń AGD, mamy tu również obwód dla rozdrabniacza pod zlewozmywakiem oraz instalację dla telewizora.

   

 • Cena za wykonanie rozbudowanej instalacji nie była wysoka, ponieważ zatrudniłem elektryka w momencie zimowego zastoju. Aby mieć pracę, obniżył cenę robocizny.

Koszty: przyłącze z uziomem pionowym – 6570 zł; instalacja z montażem i osprzętem – 19 000 zł.

Głośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieGłośniki i gniazda wtykowe znajdują się także na tarasieW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkomW 3-kondygnacyjnym budynku bardzo przydaje się domowy interkom

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-06-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

25000 za instalację elekrtyczną to dobra cena za 320m2?

Gość plomka2016798

02 Kwi 2016, 05:15

Obecnie na rynku są już dostępne systemy inteligentne w zasięgu naszego portfela (nie mam na myśli system KNX) a system ABB free@home, który ma innowacyjne rozwiązania oparte o tradycyjną instalację, system w pewien sposób jest hybrydą. Wykonujemy tradycyjną instalację, prostą ...

Gość Waldemar

28 Lut 2016, 18:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Instalacja elektryczna według własnego projektu

Zbudowaliśmy dom według gotowego projektu. Na katalogowej kopii instalacji elektrycznej narysowaliśmy własny szkic tej instalacji - mówią Marta i Piotr, czytelnicy Budujemy Dom, użytkują instalację od 4 lat
topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze