Budujemy Dom

Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Jak powinna być prowadzona instalacja elektryczna na poddaszu użytkowym? Konstrukcja dachu jest drewniana, a przewody prowadzone będą pod warstwą ocieplenia. Czy do montażu instalacji trzeba używać rurek osłonowych, tzw. peszli, i jaki osprzęt elektroinstalacyjny powinien być tam stosowany – hermetyczny, natynkowy, czy może zwykły?

Odpowiedź eksperta: Choć to zalecane, to instalacja elektryczna prowadzona po elementach łatwopalnych – w tym przypadku drewnianych – nie musi być chowana w rurkach instalacyjnych, pod warunkiem, że użyte przewody są w podwójnej izolacji na napięcie przynajmniej 500/750 V. Mogą to być przewody wielożyłowe o przekroju płaskim lub okrągłym i oczywiście przekroju drutu dostosowanym do przewidywanego obciążenia.

 

W przypadku przewodów osłoniętych izolacją cieplną, elektryk powinien uwzględnić ich większe nagrzewanie się od prądu roboczego. Typowe wartości są ustalane dla przewodów pokrytych tynkiem, czyli mających znacznie lepsze warunki chłodzenia. Przewód można mocować do elementów drewnianych opaskami plastikowymi lub aluminiowymi, przy czym należy zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem w czasie montażu stelaża nośnego oraz płyt g-k lub paneli, układanych na suficie i ścianach.

 

Natomiast do montażu osprzętu stosuje się najczęściej specjalne puszki rozgałęźne, a pod łączniki i gniazda specjalne puszki przystosowane do zamocowania w płytach g-k lub panelach boazeryjnych. W takich puszkach, zakłada się standardowy osprzęt. Oczywiście można też wykorzystać osprzęt natynkowy. Po zamontowaniu puszek, przejścia przewodów przez otwory w nich warto uszczelnić silikonem. Należy też zadbać o staranne sklejenie folii paroizolacyjnej w tych miejscach.

Redakcja BD
fot. Ursa

aktualizacja: 2013-04-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A gdzie konktretne maski przeciwpyłowe na twarzach tych ludzi. Zbrodnia, brak ochrony w przyszłości, astma i rak. Coś się wam, panie, popieprzyło. Nic to, amatorzy tak mają. Zbrodniczo nie będzie.

retrofood

15 Maj 2016, 00:41

A gdzie konktretne maski przeciwpyłowe na twarzach tych ludzi. Zbrodnia, brak ochrony w przyszłości, astma i rak.

Gość Jan

06 Maj 2016, 00:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".