Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Artykuł na: 2-3 minuty
Instalacja elektryczna a drewniana więźba

Jak powinna być prowadzona instalacja elektryczna na poddaszu użytkowym? Konstrukcja dachu jest drewniana, a przewody prowadzone będą pod warstwą ocieplenia. Czy do montażu instalacji trzeba używać rurek osłonowych, tzw. peszli, i jaki osprzęt elektroinstalacyjny powinien być tam stosowany – hermetyczny, natynkowy, czy może zwykły?

Odpowiedź eksperta: Choć to zalecane, to instalacja elektryczna prowadzona po elementach łatwopalnych – w tym przypadku drewnianych – nie musi być chowana w rurkach instalacyjnych, pod warunkiem, że użyte przewody są w podwójnej izolacji na napięcie przynajmniej 500/750 V. Mogą to być przewody wielożyłowe o przekroju płaskim lub okrągłym i oczywiście przekroju drutu dostosowanym do przewidywanego obciążenia.

 

W przypadku przewodów osłoniętych izolacją cieplną, elektryk powinien uwzględnić ich większe nagrzewanie się od prądu roboczego. Typowe wartości są ustalane dla przewodów pokrytych tynkiem, czyli mających znacznie lepsze warunki chłodzenia. Przewód można mocować do elementów drewnianych opaskami plastikowymi lub aluminiowymi, przy czym należy zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie przewodów przed uszkodzeniem w czasie montażu stelaża nośnego oraz płyt g-k lub paneli, układanych na suficie i ścianach.

 

Natomiast do montażu osprzętu stosuje się najczęściej specjalne puszki rozgałęźne, a pod łączniki i gniazda specjalne puszki przystosowane do zamocowania w płytach g-k lub panelach boazeryjnych. W takich puszkach, zakłada się standardowy osprzęt. Oczywiście można też wykorzystać osprzęt natynkowy. Po zamontowaniu puszek, przejścia przewodów przez otwory w nich warto uszczelnić silikonem. Należy też zadbać o staranne sklejenie folii paroizolacyjnej w tych miejscach.

Redakcja BD
fot. Ursa

aktualizacja: 2013-04-02

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A gdzie konktretne maski przeciwpyłowe na twarzach tych ludzi. Zbrodnia, brak ochrony w przyszłości, astma i rak. Coś się wam, panie, popieprzyło. Nic to, amatorzy tak mają. Zbrodniczo nie będzie.

retrofood

15 Maj 2016, 00:41

A gdzie konktretne maski przeciwpyłowe na twarzach tych ludzi. Zbrodnia, brak ochrony w przyszłości, astma i rak.

Gość Jan

06 Maj 2016, 00:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor Nowością w ofercie firmy SPOTLINE jest profesjonalna wisząca lampa wewnętrzna, z wbudowanym czujnikiem ruchu i detektorem światła dziennego, ...
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...

Wyłączniki naprądowe

Wyłączniki nadprądowe (nadmiarowoprądowe) to podstawowe zabezpieczenie w każdej instalacji elektrycznej. Mają za zadanie przerwać dopływ prądu w razie przeciążenia i zwarcia.

topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze