Budujemy Dom

Jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu.

Artykuł na: 2-3 minuty
Jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu.

Zastanawiam się, jak zapewnić wygodne wyłączanie oświetlenia w długim korytarzu. W moim domu dojście do trzech pokojów oraz łazienki odbywa się z długiego na 15 m korytarza bez oświetlenia zewnętrznego. Potrzebne jest więc umożliwienie wyłączania i załączania oświetlenia z przynajmniej 5 miejsc. Jak najprościej rozwiązać ten problem, gdyż utrzymywanie stałego oświetlenia sztucznego będzie dość kosztowne?

Odpowiedź eksperta: Są przynajmniej trzy sposoby na rozwiązanie tego problemu. Można będzie zamontować w korytarzu czujniki ruchu, które samoczynnie włączą oświetlenie, gdy ktoś pojawi się w polu ich widzenia. Mogą to być czujniki zintegrowane z lampami (będą zapalać się kolejno, w miarę przemieszczania się osoby wzdłuż korytarza) lub podłączone do centralnego układu sterującego (wszystkie lampy zadziałają równocześnie). Wyłączenie oświetlenia nastąpi po nastawionym czasie, potrzebnym do przejścia korytarzem.

 

Rozwiązanie to jednak nie powinno być stosowane, gdy w domu przebywa duży pies, gdyż trudno będzie ustawić czułość czujników, aby nie powodował on załączania oświetlenia. Do sterowania oświetleniem mogą również zostać wykorzystane czujki ruchu instalacji alarmowej. To często urządzenia o większym zakresie regulacji czułości.

 

W tradycyjny sposób, załączaniem z kilku miejsc można sterować montując kombinację wyłączników schodowych i krzyżowych. Oświetlenie można wówczas załączać lub wyłączać każdym z łączników. Układ elektryczny w takim przypadku nie jest zbyt skomplikowany, ale konieczność zachowania określonej kolejności połączeń pomiędzy łącznikami bywa kłopotliwa.

 

Z tego względu grupy wielu łączników schodowych i krzyżowych coraz częściej zastępuje się tzw. łącznikami dzwonkowymi (przyciskami), połączonymi z przekaźnikiem bistabilnym umieszczonym zwykle w rozdzielnicy. Zaletą takiego układu jest możliwość łatwego dodania kolejnego przycisku albo przeniesienia już istniejącego w dowolne miejsce. Instalacja jest więc zwykle łatwiejsza do wykonania i ewentualnej modernizacji.

 

W układzie zasilającym oświetlenie można ponadto zastosować łącznik czasowy, który po ustalonym czasie będzie wyłączał światło, nawet jeśli wychodząc z korytarza zapomnimy o jego zgaszeniu.

Redakcja BD
fot. Satel

aktualizacja: 2013-06-07

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

14 godzin temu, Gość Mariusz napisał: Ja tam nie lubię wydziwiać. Mam dość długi korytarz, więc mam po prostu dwa włączniki. Jak idę to wyłączam po kolei i tyle. Nic skomplikowanego w tym nie widzę. Zawsze można sobie zrobić podwójne rozwiązanie (zapalające ...

mhtyl

25 Sty 2017, 18:47

Ja tam nie lubię wydziwiać. Mam dość długi korytarz, więc mam po prostu dwa włączniki. Jak idę to wyłączam po kolei i tyle. Nic skomplikowanego w tym nie widzę. Zawsze można sobie zrobić podwójne rozwiązanie (zapalające część i drugie całość) - wersja dla leniuchów.

Gość Mariusz

25 Sty 2017, 17:35

Cytat A może czujnik ruchu włączający słabe oświetlenie, takie, aby dojść do WC bez komórki i aby można było bezpiecznie dojść do najbliższego wyłącznika krzyżowego... Może żona powoli dojdzie do wniosku, że to słabe oświetlenie ...

vip42

31 Sie 2015, 12:53

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".