Budujemy Dom

Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu

Artykuł na: 4-5 minut
Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu

Na etapie wznoszenia budynku większość ludzi nie myśli wcale o infrastrukturze technicznej na działce. W efekcie okazuje się, że nie ułożono nawet przewodów do dzwonka przy bramie. Brakuje także oświetlenia bramy i podjazdu, nie wspominając już o ogrodzie, w którym przydałyby się nie tylko lampy, ale i gniazda do zasilania piły, kosiarki itp.

Oświetlenie zewnętrzne - zasady bezpieczeństwa

Układając instalację zewnętrzną, trzeba przede wszystkim pamiętać o względach bezpieczeństwa:

 • w ziemi układać tylko przewody (kable) do tego przeznaczone, o odpowiedniej izolacji. Mają one oznaczenie YKY;
 • przewody umieścić na głębokości ok. 60 cm, tak by potem nie zostały przypadkiem uszkodzone podczas prac ogrodniczych;
 • w ziemi nad kablami zawsze układać niebieską folię ostrzegawczą;
 • obwody ułożone na zewnątrz zabezpieczyć wyłącznikami nadmiarowoprądowymi i różnicowoprądowymi;
 • stosować oprawy i gniazda o odpowiedniej klasie szczelności. Gdy oprawa jest narażona na rozbryzgi wody, niezbędna jest klasa IP X4 lub wyższa.
Strumień światła skierowany równolegle do muru uwypukla jego fakturę (fot. Spotline)

Oświetlenie zewnętrzne budynku

Wbrew pozorom, dobre oświetlenie elewacji to trudna sztuka. Wymaga przede wszystkim starannego ustawienia źródeł światła. Nie mogą świecić bezpośrednio w okna. Można zastosować oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu – podobnie jak na podjeździe – albo ustawić reflektory na trawniku.

Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku uwypukla fakturę elewacji, co jest efektowne, jeśli jest ona wykonana na przykład z łupanej cegły silikatowej, kamienia czy nieotynkowanej cegły ceramicznej. Niewskazane jest natomiast oświetlanie w ten sposób ścian otynkowanych na gładko, bo ujawni wszystkie usterki w tynkach. W oświetlaniu elewacji warto zachować umiar, bo niektórym osobom nawet niezbyt silne światło za oknem zakłóca sen.

 

W przypadku oświetlenia zewnętrznego, warto celowo zastosować źródła światła zafałszowujące oddawanie barw, pod warunkiem, że dzięki temu podkreślimy walory budynku, małej architektury lub roślin. To swoisty „retusz światłem”, który daje bardzo dobre efekty.

 

Ponadto wszystkie zaproponowane poniżej źródła światła są energooszczędne, a w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych, pracują prawidłowo w niskiej temperaturze.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie

Szczególną uwagę należy poświęcić oświetleniu zewnętrznemu. Pełni ono funkcje praktyczne – wejście do domu, ścieżki i brama muszą być odpowiednio intensywnie oświetlone. Nie zapominajmy jednak, że oświetlenie to również element dekoracyjny. Odpowiednio dobrane podkreśla walory budynku i ogrodu, a niewłaściwe będzie psuć wrażenie.

Lampy przy pieszych traktach w ogrodzie powinny dobrze oświetlać ścieżki, a przy tym nie oślepiać użytkowników (fot. Spotline)

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego budynku i ogrodu

 • Rtęciówki wysokoprężne są tradycyjnie używane do oświetlenia ulic. Są mniej więcej trzykrotnie bardziej energooszczędne, niż zwykłe żarówki (35–60 lm/W). Źle oddają barwy, bo w ich świetle (widmie) brakuje czerwieni. Jednak dzięki temu rewelacyjnie podkreślają zieleń roślin.

   

 • Sodówki niskoprężne również służą głównie do oświetlenia ulic. To mistrzowie energooszczędności (100–200 lm/W). Ich światło jest żółtopomarańczowe i doskonale podkreśla barwę elementów z czerwonej cegły i piaskowca (mury ogrodzeniowe, elewacje).

   

  Ponadto światło tej barwy jest najlepiej widoczne we mgle i deszczu, doskonale sprawdza się więc jako oświetlenie bramy wjazdowej na posesję. Lamp tych nie należy łączyć z czujnikiem ruchu, bo zimna lampa potrzebuje około 10 minut na osiągnięcie pełnej jasności. Mogą za to współpracować z czujnikiem zmierzchowym. Są trwałe (do 10000 h).

   

 • Sodówki wysokoprężne najczęściej służą także do oświetlenia ulic i placów, a jeśli barwa ich światła jest skorygowana do ciepłobiałej, stosuje się je się do oświetlenia dużych sklepów. Są energooszczędne (40– –150 lm/W). Nieskorygowane, podobnie jak sodówki niskoprężne, podkreślają barwę cegły i piaskowca). Sodówek używa się także w szklarniach i oranżeriach do doświetlania roślin.

Jarosław Antkiewicz
fot. tytułowa: istockphoto.com

aktualizacja: 2013-11-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Lampy retro są bardzo wyrazistymi elementami w ogrodzie i nie robiłabym z nich jedynego oświetlenia ogrodowego. Kinkiety przy tarasie i przy wejściu. Kinkiet przy furtce, który jednocześnie oświetla numer posesji.  Jeśli ścieżka furtka-dom jest długa, to tam można zastosować ...

Elfir

12 Mar 2018, 12:09

1 godzinę temu, Gość Aleksandra napisał: W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo? Trzeba dać ich mniej.

PeZet

11 Mar 2018, 17:35

W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo?

Gość Aleksandra

11 Mar 2018, 16:10

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".