Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu

Na etapie wznoszenia budynku większość ludzi nie myśli wcale o infrastrukturze technicznej na działce. W efekcie okazuje się, że nie ułożono nawet przewodów do dzwonka przy bramie. Brakuje także oświetlenia bramy i podjazdu, nie wspominając już o ogrodzie, w którym przydałyby się nie tylko lampy, ale i gniazda do zasilania piły, kosiarki itp.

Oświetlenie zewnętrzne - zasady bezpieczeństwa

Układając instalację zewnętrzną, trzeba przede wszystkim pamiętać o względach bezpieczeństwa:

 • w ziemi układać tylko przewody (kable) do tego przeznaczone, o odpowiedniej izolacji. Mają one oznaczenie YKY;
 • przewody umieścić na głębokości ok. 60 cm, tak by potem nie zostały przypadkiem uszkodzone podczas prac ogrodniczych;
 • w ziemi nad kablami zawsze układać niebieską folię ostrzegawczą;
 • obwody ułożone na zewnątrz zabezpieczyć wyłącznikami nadmiarowoprądowymi i różnicowoprądowymi;
 • stosować oprawy i gniazda o odpowiedniej klasie szczelności. Gdy oprawa jest narażona na rozbryzgi wody, niezbędna jest klasa IP X4 lub wyższa.
Strumień światła skierowany równolegle do muru uwypukla jego fakturę (fot. Spotline)

Oświetlenie zewnętrzne budynku

Wbrew pozorom, dobre oświetlenie elewacji to trudna sztuka. Wymaga przede wszystkim starannego ustawienia źródeł światła. Nie mogą świecić bezpośrednio w okna. Można zastosować oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu – podobnie jak na podjeździe – albo ustawić reflektory na trawniku.

Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku uwypukla fakturę elewacji, co jest efektowne, jeśli jest ona wykonana na przykład z łupanej cegły silikatowej, kamienia czy nieotynkowanej cegły ceramicznej. Niewskazane jest natomiast oświetlanie w ten sposób ścian otynkowanych na gładko, bo ujawni wszystkie usterki w tynkach. W oświetlaniu elewacji warto zachować umiar, bo niektórym osobom nawet niezbyt silne światło za oknem zakłóca sen.

 

W przypadku oświetlenia zewnętrznego, warto celowo zastosować źródła światła zafałszowujące oddawanie barw, pod warunkiem, że dzięki temu podkreślimy walory budynku, małej architektury lub roślin. To swoisty „retusz światłem”, który daje bardzo dobre efekty.

 

Ponadto wszystkie zaproponowane poniżej źródła światła są energooszczędne, a w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych, pracują prawidłowo w niskiej temperaturze.

Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie

Szczególną uwagę należy poświęcić oświetleniu zewnętrznemu. Pełni ono funkcje praktyczne – wejście do domu, ścieżki i brama muszą być odpowiednio intensywnie oświetlone. Nie zapominajmy jednak, że oświetlenie to również element dekoracyjny. Odpowiednio dobrane podkreśla walory budynku i ogrodu, a niewłaściwe będzie psuć wrażenie.

Lampy przy pieszych traktach w ogrodzie powinny dobrze oświetlać ścieżki, a przy tym nie oślepiać użytkowników (fot. Spotline)

Rodzaje oświetlenia zewnętrznego budynku i ogrodu

 • Rtęciówki wysokoprężne są tradycyjnie używane do oświetlenia ulic. Są mniej więcej trzykrotnie bardziej energooszczędne, niż zwykłe żarówki (35–60 lm/W). Źle oddają barwy, bo w ich świetle (widmie) brakuje czerwieni. Jednak dzięki temu rewelacyjnie podkreślają zieleń roślin.

   

 • Sodówki niskoprężne również służą głównie do oświetlenia ulic. To mistrzowie energooszczędności (100–200 lm/W). Ich światło jest żółtopomarańczowe i doskonale podkreśla barwę elementów z czerwonej cegły i piaskowca (mury ogrodzeniowe, elewacje).

   

  Ponadto światło tej barwy jest najlepiej widoczne we mgle i deszczu, doskonale sprawdza się więc jako oświetlenie bramy wjazdowej na posesję. Lamp tych nie należy łączyć z czujnikiem ruchu, bo zimna lampa potrzebuje około 10 minut na osiągnięcie pełnej jasności. Mogą za to współpracować z czujnikiem zmierzchowym. Są trwałe (do 10000 h).

   

 • Sodówki wysokoprężne najczęściej służą także do oświetlenia ulic i placów, a jeśli barwa ich światła jest skorygowana do ciepłobiałej, stosuje się je się do oświetlenia dużych sklepów. Są energooszczędne (40– –150 lm/W). Nieskorygowane, podobnie jak sodówki niskoprężne, podkreślają barwę cegły i piaskowca). Sodówek używa się także w szklarniach i oranżeriach do doświetlania roślin.

Jarosław Antkiewicz
fot. tytułowa: istockphoto.com

aktualizacja: 2013-11-28

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Lampy retro są bardzo wyrazistymi elementami w ogrodzie i nie robiłabym z nich jedynego oświetlenia ogrodowego. Kinkiety przy tarasie i przy wejściu. Kinkiet przy furtce, który jednocześnie oświetla numer posesji.  Jeśli ścieżka furtka-dom jest długa, to tam można zastosować ...

Elfir

12 Mar 2018, 12:09

1 godzinę temu, Gość Aleksandra napisał: W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo? Trzeba dać ich mniej.

PeZet

11 Mar 2018, 17:35

W jaki sposób prawidlowo rozmieścić lampy retro na zewnątrz budynku aby nie było ich za dużo?

Gość Aleksandra

11 Mar 2018, 16:10

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Kiedy oświetlenie wewnętrzne domu wymaga zmiany?

Mieszkając w domu od przynajmniej kilku lat, najlepiej wiemy, czego nam brakuje w instalacji elektrycznej i co należałoby zmienić. Jak zmodernizować oświetlenie wewnętrzne, co zastosować zamiast tradycyjnych żarówek?

topowe produkty

Elektryczne systemy antyoblodzeniowe MATEC - rozwiązania pod płytki i panele

Elektryczne maty i folie grzejne to jeden z najprostszych w montażu systemów ogrzewania podłogowego - zapewniają relatywnie szybki komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury powierzchni w ogrzewanych pomieszczeniach.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze