Budujemy Dom

Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.

Nierzadko, ze względu na duże obciążenie starych linii niskiego napięcia, maksymalny przydział to 12–15 kW, a podgrzewacz przepływowy zapewniający wygodne korzystanie z prysznica powinien mieć co najmniej 20 kW. W niesprzyjających warunkach plany trzeba niestety zmienić.

Instalacja elektryczna wewnętrzna

Na szczęście w planowaniu wewnętrznej instalacji elektrycznej mamy bardzo duża swobodę. Na liczbie gniazd i źródeł światła nie warto oszczędzać. Nie spotyka się ludzi, którzy uważaliby, że mają ich w domu zbyt wiele. Za to narzekających na niedobór nie brakuje.

 

Nawet dziś, chyba siłą bezwładu u projektantów i wykonawców, spotyka się nowe domy, w których liczbę gniazd dostosowano do dawnego minimalnego standardu (normatywu), czyli 1 gniazdo na 6 m2 pomieszczenia. Ponadto często z czterech ścian pokoju gniazda są tylko na dwóch. Wobec wciąż rosnącej liczby urządzeń elektrycznych to o wiele za mało, w efekcie domownicy zaczynają korzystać z rozmaitych przedłużaczy i rozgałęziaczy.

 

Lepiej pomyśleć o tym zawczasu, i poprosić elektryka, by nawet tam gdzie na razie nie przewidujemy żadnych urządzeń elektrycznych, wykonał kilka dodatkowych gniazd lub kilka zaślepionych puszek elektrycznych pod gniazda.

 

Najczęściej braki odczuwamy przede wszystkim w kuchni, gdzie brakuje gniazd na ekspres do kawy lub mikser. Pamiętajmy, że w domach pomieszczenia są z reguły większe niż w mieszkaniach, a my stopniowo kupujemy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Liczba gniazd i lamp wystarczająca w mieszkaniu, w domu okazuje się więc zbyt mała.

Instalacja elektryczna zewnętrzna

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy budowie pierwszego domu jest zapominanie, że instalacja elektryczna, domofonowa i alarmowa powinny obejmować nie tylko budynek, ale całą posesję. Brama, furtka, podjazd i ogród wymagają oświetlenia. Na tarasie w altanie, a nawet w środku ogrodu przydają się gniazda elektryczne (oczywiście w szczelnych oprawach). Nawet jeśli używamy spalinowej kosiarki do trawy, to przydaje się możliwość wygodnego przyłączenia piły, podkaszarki, nożyc do żywopłotu, elektrycznego grilla.

 

Przy furtce zakłada się domofon lub wideodomofon, zamek elektromagnetyczny, a nierzadko kamerę. Wszystkie te urządzenia wymagają zasilania elektrycznego oraz ułożenia przewodów sygnałowych doprowadzonych do domu. Niestety wiele osób przypomina sobie o tym dopiero po utwardzeniu podjazdu, a wówczas robienie wykopów to duży problem. Najlepiej o takich elementach pomyśleć na bardzo wczesnym etapie budowy, przy wykopach pod fundamenty. Wówczas i tak zwykle zamawiamy koparkę, a wykonanie nią dodatkowego płytkiego, wąskiego wykopu nie jest problemem. W jednym wykopie można ułożyć kilka kabli, np. energetyczny od skrzynki złącza do domu i domofonowy.

 

Uwaga! W ziemi należy układać tylko specjalne, przeznaczone do tego przewody o solidniejszej izolacji. Mają one oznaczenie YKY.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ospel

aktualizacja: 2014-01-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

szanowni koledzy i koleżanki co do porad każdy robi instalacje pod siebie i tyle ważne jest to żeby dobrze przemyśleć czego się oczekuje ważna jest kuchnia i instalacja zewnęczna bo one stwarzają najwięcej problemów i nie warto na nich oszczędzać wiem bo często to widzę tak ...

Gość elektryk

29 Lis 2014, 18:53

I tych parę zdanek, tych oczywistych oczywistości to ma być poradnik?! Śmiechu warte! "Wujek dobra rada" czyli w tym wypadku Jarosław Antkiewicz ewidentnie się nie wysilił - klepnął byle co, byle tylko zaliczyć kolejną "wierszówkę" i wziąć kasę. Wstyd! Nie należało w ogóle ...

Gość Mirek

03 Paź 2014, 19:54

W swej karierze elektryka spotkałem inwestora który budował własny dom i zażyczył sobie wykonanie instalacji. W trakcie uzgodnień wyszło iż chce aby mu wykonać po jednym gniazdku w pokojach oraz tylko 2 gniazda w kuchni - dla lodówki i kuchenki. W Końcu nie doszliśmy do porozumienie ...

Gość dariusz1003

10 Mar 2014, 11:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".