Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

Instalacja elektryczna wewnętrzna i zewnętrzna - poradnik praktyczny

W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.

Nierzadko, ze względu na duże obciążenie starych linii niskiego napięcia, maksymalny przydział to 12–15 kW, a podgrzewacz przepływowy zapewniający wygodne korzystanie z prysznica powinien mieć co najmniej 20 kW. W niesprzyjających warunkach plany trzeba niestety zmienić.

Instalacja elektryczna wewnętrzna

Na szczęście w planowaniu wewnętrznej instalacji elektrycznej mamy bardzo duża swobodę. Na liczbie gniazd i źródeł światła nie warto oszczędzać. Nie spotyka się ludzi, którzy uważaliby, że mają ich w domu zbyt wiele. Za to narzekających na niedobór nie brakuje.

 

Nawet dziś, chyba siłą bezwładu u projektantów i wykonawców, spotyka się nowe domy, w których liczbę gniazd dostosowano do dawnego minimalnego standardu (normatywu), czyli 1 gniazdo na 6 m2 pomieszczenia. Ponadto często z czterech ścian pokoju gniazda są tylko na dwóch. Wobec wciąż rosnącej liczby urządzeń elektrycznych to o wiele za mało, w efekcie domownicy zaczynają korzystać z rozmaitych przedłużaczy i rozgałęziaczy.

 

Lepiej pomyśleć o tym zawczasu, i poprosić elektryka, by nawet tam gdzie na razie nie przewidujemy żadnych urządzeń elektrycznych, wykonał kilka dodatkowych gniazd lub kilka zaślepionych puszek elektrycznych pod gniazda.

 

Najczęściej braki odczuwamy przede wszystkim w kuchni, gdzie brakuje gniazd na ekspres do kawy lub mikser. Pamiętajmy, że w domach pomieszczenia są z reguły większe niż w mieszkaniach, a my stopniowo kupujemy coraz więcej urządzeń elektrycznych. Liczba gniazd i lamp wystarczająca w mieszkaniu, w domu okazuje się więc zbyt mała.

Instalacja elektryczna zewnętrzna

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy budowie pierwszego domu jest zapominanie, że instalacja elektryczna, domofonowa i alarmowa powinny obejmować nie tylko budynek, ale całą posesję. Brama, furtka, podjazd i ogród wymagają oświetlenia. Na tarasie w altanie, a nawet w środku ogrodu przydają się gniazda elektryczne (oczywiście w szczelnych oprawach). Nawet jeśli używamy spalinowej kosiarki do trawy, to przydaje się możliwość wygodnego przyłączenia piły, podkaszarki, nożyc do żywopłotu, elektrycznego grilla.

 

Przy furtce zakłada się domofon lub wideodomofon, zamek elektromagnetyczny, a nierzadko kamerę. Wszystkie te urządzenia wymagają zasilania elektrycznego oraz ułożenia przewodów sygnałowych doprowadzonych do domu. Niestety wiele osób przypomina sobie o tym dopiero po utwardzeniu podjazdu, a wówczas robienie wykopów to duży problem. Najlepiej o takich elementach pomyśleć na bardzo wczesnym etapie budowy, przy wykopach pod fundamenty. Wówczas i tak zwykle zamawiamy koparkę, a wykonanie nią dodatkowego płytkiego, wąskiego wykopu nie jest problemem. W jednym wykopie można ułożyć kilka kabli, np. energetyczny od skrzynki złącza do domu i domofonowy.

 

Uwaga! W ziemi należy układać tylko specjalne, przeznaczone do tego przewody o solidniejszej izolacji. Mają one oznaczenie YKY.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ospel

aktualizacja: 2014-01-03

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

szanowni koledzy i koleżanki co do porad każdy robi instalacje pod siebie i tyle ważne jest to żeby dobrze przemyśleć czego się oczekuje ważna jest kuchnia i instalacja zewnęczna bo one stwarzają najwięcej problemów i nie warto na nich oszczędzać wiem bo często to widzę tak ...

Gość elektryk

29 Lis 2014, 18:53

I tych parę zdanek, tych oczywistych oczywistości to ma być poradnik?! Śmiechu warte! "Wujek dobra rada" czyli w tym wypadku Jarosław Antkiewicz ewidentnie się nie wysilił - klepnął byle co, byle tylko zaliczyć kolejną "wierszówkę" i wziąć kasę. Wstyd! Nie należało w ogóle ...

Gość Mirek

03 Paź 2014, 19:54

W swej karierze elektryka spotkałem inwestora który budował własny dom i zażyczył sobie wykonanie instalacji. W trakcie uzgodnień wyszło iż chce aby mu wykonać po jednym gniazdku w pokojach oraz tylko 2 gniazda w kuchni - dla lodówki i kuchenki. W Końcu nie doszliśmy do porozumienie ...

Gość dariusz1003

10 Mar 2014, 11:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Oświetlenie zewnętrzne budynku i ogrodu

Na etapie wznoszenia budynku większość ludzi nie myśli wcale o infrastrukturze technicznej na działce. W efekcie okazuje się, że nie ułożono nawet przewodów do dzwonka przy bramie. Brakuje także oświetlenia bramy i podjazdu, nie wspominając już o ogrodzie, w którym przydałyby się nie tylko lampy, ale i gniazda do zasilania piły, kosiarki itp.

topowe produkty

Elektryczne systemy antyoblodzeniowe MATEC - rozwiązania pod płytki i panele

Elektryczne maty i folie grzejne to jeden z najprostszych w montażu systemów ogrzewania podłogowego - zapewniają relatywnie szybki komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury powierzchni w ogrzewanych pomieszczeniach.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze