Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie

Artykuł na: 2-3 minuty

Świetlówki kompaktowe zwane są potocznie żarówkami energooszczędnymi. Świecą dzięki luminoforowi, którym pokryte są ścianki szklanej rurki. Luminofor świeci pobudzony przez promieniowanie ultrafioletowe, generowane przez pary rtęci.

Świetlówki kompaktowe - cechy charakterystyczne

Świetlówka z klasycznym układem zapłonowym nie zapala się od razu i delikatnie migocze przez chwilę, natomiast z układem elektronicznym zapala się natychmiast i nie słychać przy tym żadnego dźwięku; jest też droższa. Świetlówki pobierają ok. pięć razy mniej energii (w porównaniu z tradycyjnymi) i świecą przy tym 7–12 razy dłużej. Na rynku dostępne są rozmaite kształty świetlówek, od podłużnych rurek po takie, które przypominają mleczne żarówki.

Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej (fot. Osram)

Świetlówki kompaktowe - zastosowanie

Świetlówki kompaktowe są typowymi zamiennikami tradycyjnych żarówek, a te w kształcie rury (świetlówki liniowe) przeznaczone są do podświetlania większych powierzchni. Ilość światła emitowanego przez świetlówki spada w czasie ich eksploatacji nawet do 30% w stosunku do ich pierwotnej wydajności. W przypadku większości świetlówek, dochodzi do utraty trwałości przez zbyt częste wyłączanie i włączanie.

 

Uwaga! Zużyte świetlówki należy wyrzucać do specjalnych pojemników, dostępnych w punktach sprzedaży, lub pozostawiać w punktach zbierających elektrośmieci. Wykorzystywane są one bowiem do produkcji nowych.

Światło emitowane przez świetlówki może mieć barwę zimną lub ciepłą (poniżej 2700 K). Najlepiej używać ich tam, gdzie światło zapalane jest na dłuższy czas, np. w salonie, przydomowych warsztatach czy pracowniach.

Świetlówki kompaktowe – PODSUMOWANIE:

 • pobierają nawet 80% mniej prądu niż zwykłe żarówki;
 • dłużej się nagrzewają niż te tradycyjne;
 • nie powinno się ich często włączać i wyłączać;
 • ich żywotność wynosi 6–15 tys. godzin.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2014-10-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor Nowością w ofercie firmy SPOTLINE jest profesjonalna wisząca lampa wewnętrzna, z wbudowanym czujnikiem ruchu i detektorem światła dziennego, ...
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...

Żarówki halogenowe - cechy charakterystyczne i zastosowanie

Żarówki halogenowe, zwane fachowo lampami halogenowymi, świecą – podobnie jak żarówki tradycyjne – dzięki żarnikowi wolframowemu. W bańce takich żarówek umieszczone są związki chemiczne (halogenki metali: fluoru, bromu, jodu), które wydłużają jej żywotność i umożliwiają poprawę efektywności – w stosunku do żarówki tradycyjnej.

topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze