Budujemy Dom

Świetlówki kompaktowe - charakterystyka i zastosowanie

Artykuł na: 2-3 minuty

Świetlówki kompaktowe zwane są potocznie żarówkami energooszczędnymi. Świecą dzięki luminoforowi, którym pokryte są ścianki szklanej rurki. Luminofor świeci pobudzony przez promieniowanie ultrafioletowe, generowane przez pary rtęci.

Świetlówki kompaktowe - cechy charakterystyczne

Świetlówka z klasycznym układem zapłonowym nie zapala się od razu i delikatnie migocze przez chwilę, natomiast z układem elektronicznym zapala się natychmiast i nie słychać przy tym żadnego dźwięku; jest też droższa. Świetlówki pobierają ok. pięć razy mniej energii (w porównaniu z tradycyjnymi) i świecą przy tym 7–12 razy dłużej. Na rynku dostępne są rozmaite kształty świetlówek, od podłużnych rurek po takie, które przypominają mleczne żarówki.

Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej Świetlówka kompaktowa. Pobiera ok. pięć razy mniej energii od tradycyjnej (fot. Osram)

Świetlówki kompaktowe - zastosowanie

Świetlówki kompaktowe są typowymi zamiennikami tradycyjnych żarówek, a te w kształcie rury (świetlówki liniowe) przeznaczone są do podświetlania większych powierzchni. Ilość światła emitowanego przez świetlówki spada w czasie ich eksploatacji nawet do 30% w stosunku do ich pierwotnej wydajności. W przypadku większości świetlówek, dochodzi do utraty trwałości przez zbyt częste wyłączanie i włączanie.

 

Uwaga! Zużyte świetlówki należy wyrzucać do specjalnych pojemników, dostępnych w punktach sprzedaży, lub pozostawiać w punktach zbierających elektrośmieci. Wykorzystywane są one bowiem do produkcji nowych.

Światło emitowane przez świetlówki może mieć barwę zimną lub ciepłą (poniżej 2700 K). Najlepiej używać ich tam, gdzie światło zapalane jest na dłuższy czas, np. w salonie, przydomowych warsztatach czy pracowniach.

Świetlówki kompaktowe – PODSUMOWANIE:

  • pobierają nawet 80% mniej prądu niż zwykłe żarówki;
  • dłużej się nagrzewają niż te tradycyjne;
  • nie powinno się ich często włączać i wyłączać;
  • ich żywotność wynosi 6–15 tys. godzin.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2014-10-03

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".