Budujemy Dom

Jak wyznaczyć zapotrzebowanie na moc przeciętnego domu jednorodzinnego?

Artykuł na: 4-5 minut

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem pomaga wyznaczyć optymalne zapotrzebowanie na moc przeciętnego domu jednorodzinnego.

Jak wyznaczyć zapotrzebowanie na moc  przeciętnego domu jednorodzinnego?

Dociekliwy Inwestor: - To jak w takim razie wyznaczyć zapotrzebowanie na moc?

Majster Guru: - Zapotrzebowanie przeciętnego domu jednorodzinnego na moc wynosi zwykle 10-15 kilowatów (kW). Aby obliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie, trzeba uwzględnić wszystkie urządzenia elektryczne, jakie mają być zainstalowane w domu. Jak już mówiliśmy, największy chwilowy pobór prądu powodują przepływowe ogrzewacze wody, następnie wszelkie urządzenia grzewcze - kuchenka elektryczna, grzejniki ścienne lub ogrzewanie podłogowe. Drobne sprzęty gospodarstwa domowego, komputery, zestawy kina domowego mają zwykle moc od kilkudziesięciu do kilkuset watów. Moc urządzeń jest zawsze podawana na tabliczkach znamionowych, można też ją sprawdzić w katalogach producentów.

- Przecież to wyjdzie strasznie dużo!

- Raczej: wyszłoby, bo przecież domowe urządzenia nie pracują nigdy wszystkie równocześnie. Gdy nie mamy w domu urządzeń grzewczych (kocioł elektryczny, ogrzewacze wody, kuchenka), zwykle wystarcza moc o połowę mniejsza, niż wynikająca ze zsumowania mocy jednostkowej wszystkich sprzętów. Także ogrzewacze pojemnościowe, piece akumulacyjne i ogrzewanie podłogowe pracują przeważnie w godzinach nocnych (przy rozliczaniu dwustrefowym), gdy z innych urządzeń nie korzystamy. Jeśli jednak większość poboru prądu to zasilanie ogrzewaczy przepływowych, to trzeba się liczyć z tym, że będziemy faktycznie potrzebować dużej mocy, gdy ktoś z domowników gotuje lub zmywa, a ktoś inny bierze prysznic w łazience. Ma Pan tu przy okazji ściągawkę z przybliżoną mocą różnych urządzeń.

- To może lepiej określić przydział mocy na zapas?

- Raczej nie warto tego robić, ze względu na koszty. Od mocy umownej wpisanej do wniosku zależy wysokość opłat za przyłączenie, a potem opłaty stałe w trakcie eksploatacji.

Z uzyskaniem dużego przydziału mocy bywają problemy. W Polsce stan techniczny sieci niskiego napięcia często jest bardzo zły i linie przesyłowe pracują na granicy wydolności. W całym kraju linie często są stare i tak naprawdę wymagają wymiany. Pesymiści wśród elektryków mówią nawet o konieczności ponownej elektryfikacji polskiej wsi...

- No to chyba najlepiej zwrócić się do elektryka o pomoc z tym wyznaczeniem mocy?

- Ma Pan całkowitą rację. Z tym, że i tak należy samemu najpierw zdecydować, jakie urządzenia mają być w domu. Bo przecież nawet najlepszy fachowiec nie jest jasnowidzem i skąd ma wiedzieć, czego chce i potrzebuje konkretny człowiek. Dlatego trzeba koniecznie z klientem rozmawiać i wiele rzeczy mu tłumaczyć - tak jak robimy to teraz.

- Dobrze, ustaliliśmy z pomocą fachowca niezbędną moc. I co dalej z instalacją w domu?

- Jeszcze jedna uwaga, zanim do tego przejdziemy. Przyłącze dla domu jednorodzinnego powinno być wykonane jako trójfazowe. Daje to możliwość wykorzystania urządzeń o dużym poborze mocy i większą pewność zasilania, bo niejednokrotnie zdarzają się awarie sieci, podczas których zostaje wyłączona tylko jedna faza. Mając przyłącze trójfazowe, mamy większą szansę na to, że przynajmniej część obwodów w domu będzie nadal funkcjonować. Dzisiaj przyłącza trójfazowe to standard. Jednofazowe zdarzają się w starych domach (uwaga kupujący!).

- A czym to się różni z mojego punktu widzenia, jako zwykłego użytkownika?

- Z pozoru niczym, bo poza niektórymi sprzętami o dużej mocy, w tym elektrycznymi kuchenkami, zestawami hydroforowymi i ewentualnie pompami ciepła, większość domowych sprzętów potrzebuje zasilania jednofazowego. Jednak decyzja o wyborze rodzaju zasilania jest ważna, bo przyłącze trójfazowe musi być wykonane przewodem o większej liczbie żył, niż przyłącze jednofazowe i wymaga zamontowania w złączu innego licznika zużycia energii.

Na pytania odpowiadał: Adam Jamiołkowski

aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".