Budujemy Dom

Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?

Artykuł na: 6-9 minut

Bezpuszkowa instalacja elektryczna jest korzystna zarówno z punktu widzenia inwestora, jak i elektryka. Z jednej strony minimalizuje możliwość popełnienia błędów przez wykonawcę, z drugiej sprawia, że instalacja estetycznie wygląda.

Jak należy poprowadzić bezpuszkową instalację elektryczną?

Jak należy wykonywać współczesną instalację elektryczną? Spójrzmy na poniższy rysunek. Przedstawia on pomieszczenie bliźniaczo podobne do poprzedniego, pokazanego w artykule "Bezpuszkowa instalacja elektryczna to podstawa!". Zachowane też zostały wszystkie uprzednie funkcje instalacji elektrycznej. Jednak nie ma w niej ani jednej puszki łączeniowej pod sufitem!

Jak należy wykonać bezpuszkową instalację elektryczną?

Bezpuszkowa instalacja elektryczna - punkt widzenia inwestora

Biorąc pod uwagę potrzeby inwestora, nic się tutaj nie zmienia. Mamy tak samo usytuowane punkty oświetleniowe, podobnie też gniazda wtyczkowe. Zresztą, można je kształtować i sytuować dowolnie, w zależności od zgłoszonych potrzeb.

Od razu też widać zalety. Z wyjątkiem przestrzeni podsufitowej oraz pasa przypodłogowego, ilość miejsc w ścianach, w których poprowadzono przewody elektryczne, jest zdecydowanie mniejsza! Poza tym, nawet bez znajomości tych miejsc, czyli topografii układania przewodów łatwo jest przewidzieć którędy są poprowadzone w ścianie. Na pewno będą to linie pionowe nad łącznikami oraz ewentualnymi kinkietami. Tyle! To wszystko! Naprawdę! Niemal cała ściana pozostaje inwestorowi do dyspozycji i nie musi się martwić, że próbując zawiesić jakiś obrazek przewierci zasilanie żyrandola.

Najważniejszy jest jednak brak puszek łączeniowych w ścianach pod sufitem, których dekielki są koszmarem dla estetów, psującym wygląd każdej ściany. Po prostu ich nie ma! W tej instalacji wszelkie niezbędne łączenia przewodów wykonuje się wyłącznie w puszkach instalacyjnych pod osprzętem, pod łącznikami i gniazdami wtyczkowymi.

Jest też trzecia kwestia, o której często się zapomina, gdyż dokucza dopiero w trakcie awarii, kiedy próbujemy zlokalizować wadliwe połączenie, a puszka łączeniowa jest na przykład zastawiona szafą. Otóż w instalacji bezpuszkowej taki problem nie wystąpi! Przecież łączniki są tuż obok drzwi i nie zastawiamy ich meblami! Dlatego też sprawdzenie prawidłowości połączeń pod wyłącznikiem nie będzie wymagało przemeblowania, ani też ustawiania niezbyt czystej drabiny na parkiecie, ewentualnie dywanie. Da się to zrobić bez demolowania pomieszczenia!

Wreszcie czwarta sprawa, kontrole okresowe. Wszystkie miejsca niezbędne do sprawdzenia instalacji są tutaj dostępne z poziomu podłogi, bo jak życie nas uczy, samoistne uszkodzenia przewodów w ścianach w zasadzie nie występują nigdy! Bywają, ale są powodowane zdarzeniami nadzwyczajnymi, typu tąpnięcia i pękania ścian, dlatego nie będziemy się nimi zajmować. Natomiast miejscami wrażliwymi na uszkodzenia są niemal wyłącznie połączenia, elektryk pomiarowiec nie będzie zatem skuwał tynku aby sprawdzić stan przewodów, bo nie ma takiej potrzeby! Estetyka pomieszczenia zostaje zachowana w każdych warunkach.

Bezpuszkowa instalacja elektryczna fot. jarmoluk/pixabay.com

Bezpuszkowa instalacja elektryczna - punkt widzenia wykonawcy

Jeszcze więcej zalet instalacja bezpuszkowa ma dla elektryka ją wykonującego.

Po pierwsze - znika męcząca konieczność niewygodnej i niefizjologicznej pracy na drabinie, z rękami wyciągniętymi nad głową. Powtórzę się, ale tylko ten kto tego nie robił, nie zrozumie różnicy, kiedy stoi się na podłodze, narzędzia można odłożyć chociażby na jakiś taboret, a miejsce pracy dobrze oświetlić na przykład lampą warsztatową na niewysokim stojaku. Nie muszę też chyba dodawać, że wzrokowa kontrola prawidłowości wykonywanych połączeń jest o niebo lepsza i elektryk może być pewien właściwej jakości wykonawstwa.

Po drugie, nie mniej ważne. Przy bezpuszkowej instalacji elektrycznej nie sposób wręcz pomylić się w łączeniach! Mając na uwadze fakt, że kolory przewodów jednoznacznie określają nam ich przeznaczenie (Niebieski kolor żyły jest zarezerwowany dla przewodu neutralnego, zaś żółto-zielony dla przewodu ochronnego i jest to obowiązek prawny! Nie wolno tych kolorów używać dla innych celów!), oraz zasadę, że wyłącznik ma nam odcinać zasilanie, czyli przerywać przewód fazowy, otrzymujemy bardzo czytelny układ.

Trzyżyłowy przewód zasilający został przeprowadzony od rozdzielnicy i wprowadzony do puszki wyłącznika, taki sam przewód trzyżyłowy od niej odchodzi, aby zasilać naszą lampę, więc na dnie puszki łączymy ze sobą żyły niebieskie oraz oddzielnie żyły żółto-zielone i pozostają nam do wykorzystania dwie żyły, na przykład czarne, albo brązowe, tutaj kolorystyka jest obojętna. I te żyły łączymy do zacisków wyłącznika! Proste, prawda? Nie ma jak się pomylić! Poza tym, jeszcze przed montażem wyłącznika, możemy wzrokowo skontrolować połączenia wykonane na dnie puszki, a takiej możliwości nie mamy przy puszkach łączeniowych podsufitowych, kiedy upychamy wiązki przewodów, aby je zmieścić w jej wnętrzu.

Nieco inaczej, ale podobnie będzie przy wyłączniku świecznikowym, na przykład do żyrandola. Tutaj przewód odprowadzający musi być czterożyłowy (zalecam stosowanie takich zawsze, ułatwiają nam później życie, gdy gospodyni domu zamarzy o zmianie lampy w jakimś pomieszczeniu), jednak tak samo łączymy przewody niebieskie i żółto-zielone, pozostaje nam natomiast trzy żyły kolorowe. Ale teraz mamy wyłącznik o trzech zaciskach, więc problemów z jego podłączeniem również nie będzie. Identyfikacja przewodu zasilającego również nie sprawia żadnych trudności, to żyła z przewodu, gdzie jest ich tylko trzy.

Po trzecie – wyraźne rozdzielenie obwodów o różnym przeznaczeniu. W instalacji z puszkami rozgałęźnymi, przewody zasilające oświetlenie jak i przewody do gniazd wtyczkowych spotykają się w jednej puszce, w jednej małej przestrzeni. A są to przewody do przesyłu różnych mocy. Oświetlenie nie wymaga jej tak dużo, jak niektóre odbiorniki zasilane z gniazdek. Dlatego też przewody instalacji gniazdek nagrzewają się bardziej, a ich połączenia częściej ulegają awariom. I nierzadko bywa tak, że uszkodzenie jest lawinowe. Łuk elektryczny z jednej awarii powoduje uszkodzenie innych połączeń i/lub izolacji innych przewodów, a w efekcie zostajemy pozbawieni zarówno oświetlenia, jak i możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych. Rozdzielenie obydwu instalacji eliminuje taką możliwość oraz zwiększa łatwość i pewność ustalenia przyczyn awarii, pozwala też na ich szybsze usunięcie.

O tym, że w instalacji bezpuszkowej całkowicie eliminuje się również możliwość błędnych połączeń obwodów podczas wykonywania instalacji, nie będę się rozpisywał, chociaż taka możliwość jest bardzo prawdopodobna w dzisiejszych czasach, kiedy deweloperzy oszczędzają na wszystkim i instalację gniazd wtyczkowych wykonują przewodem o przekroju żył 1,5 mm kwadratowego. Spróbujcie wtedy właściwie wykonać połączenia w puszce rozdzielczej, do której dochodzi osiem przewodów kilkużyłowych i wszystkie żyły mają ten sam przekrój. Część obwodów jest przy tym chroniona zabezpieczeniem różnicowo – prądowym, a część (oświetlenie) nie jest, bo nie ma takiego wymogu prawnego. Elektrykowi wykonawcy na drabinie życzę w takiej sytuacji powodzenia oraz zdrowia. I nie zazdroszczę!

Natomiast wykonywanie obwodów gniazdek wtyczkowych w instalacji bezpuszkowej stanowi dość obszerne zagadnienie, dlatego zostanie omówione szczegółowo w oddzielnym opracowaniu pt. Bezpuszkowa instalacja gniazdek wtyczkowych, krok po kroku

Stanisław Liberski

aktualizacja: 2016-01-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

23 minuty temu, Gość fail napisał: Pomysł instalacji po jednym kablu wydaje się być tak głupi i niepraktyczny, że trudno mi uwierzyć, że ktoś na taki wpadł Masz rację, wydaje Ci się.

retrofood

18 Cze 2018, 13:40

Pomysł instalacji po jednym kablu wydaje się być tak głupi i niepraktyczny, że trudno mi uwierzyć, że ktoś na taki wpadł :)

Gość fail

18 Cze 2018, 13:16

Instalacja bezpuszkowa ma swoje zalety brak szpetnych puszek na scianie polaczenia wykonuje sie w puszkach wylocznikow i gniazd.wada jest ze wymaga wwieksza ilosc przewodu

Gość esiek

17 Maj 2018, 11:57

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".