Budujemy Dom

Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?

Artykuł na: 6-9 minut

Inwestor i użytkownik obiektu nie powinien zaprzątać sobie głowy podziałem całej instalacji gniazdek na obwody, to zadanie dla projektanta instalacji który wie, że istnieje obowiązek indywidualnego zasilania odbiorników o mocy powyżej 2 kW, zaś doświadczenie podpowiada mu oddzielenie szczególnie ważnych gniazdek od tych pozostałych.

Gdzie zaplanować gniazdka wtyczkowe?

Planowanie gniazdek

Szczególnie ważnymi gniazdkami są na przykład gniazdko zasilania lodówki, gniazdko zasilania pompki ogrzewania i/lub podobne. Te odbiorniki nie powinny być narażone na wyłączenie z powodu awarii innych urządzeń!

Użytkownik powinien skupić się na jak najdokładniejszym zaplanowaniu roli poszczególnych pomieszczeń, oraz ich wyposażenia i usytuowania tegoż wyposażenia, na przykład mebli. Pozwoli to usytuować odpowiednią ilość gniazd (których i tak najczęściej okazuje się za mało) jak najlepiej w stosunku do przyszłych potrzeb. Szczególnie jest to ważne w kuchni! Unikamy wtedy stosowania w przyszłości przedłużaczy, które są nieestetyczne, kłopotliwe, a bywają też niebezpieczne, również pod względem pożarowym.

Należy dobrze przemyśleć ilość gniazd szczególnie w kuchni
fot. Budujemy Dom / Lilianna Jampolska

Ważna jest też wysokość umieszczenia gniazdek w pomieszczeniach, standardowe zalecenie 30 cm od podłogi nie wszystkim odpowiada, szczególnie osobom w starszym wieku. Nie ma przeszkód w takiej sytuacji, aby umieścić je nieco wyżej. Nie zapomnijmy również, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci, w pokojach dziecięcych zastosowano gniazdka których budowa uniemożliwia włożenie czegokolwiek tylko w jedną z dziurek.

Planowanie instalacji sterującej żaluzjami lub roletami

Należy zdawać sobie sprawę, że nawet zbędne położenie kilku czy kilkunastu odcinków przewodów na etapie budowy obiektu jest wielokrotnie tańsze, niż konieczność dołożenia jednego w sytuacji, kiedy wnętrza są już wykończone. Dlatego w sytuacji niepewności, czy jakieś rozwiązanie będziemy stosować czy też nie, warto ponieść wydatek kilkudziesięciu złotych, aby w przyszłości móc do tematu wrócić. Często takim tematem są żaluzje (lub rolety).

Żaluzje albo są wszędzie, albo nie ma ich nigdzie, dlatego tak samo postępujemy z przewodami zasilania. Albo kładziemy je wszędzie, albo wcale. Oddzielną kwestią są sposoby sterowania nimi i w związku z tym miejsca umieszczenia przełączników. Czy lokujemy je przy oknach, czy przy wejściu do pomieszczenia? A może wybrać sterowanie grupowe i centralne, które ułatwia ich opuszczanie na przykład przed dłuższym wyjazdem, pozwala też na zastosowanie automatyki do opuszczania ich, na przykład dla zapobiegania nadmiernego nasłonecznienia wnętrza, na sterowanie przy pomocy czujnika zmierzchowego, alarmowego, czy też zegara sterowniczego. Różne są też wartości napięć zasilających. Wszystkie te elementy muszą zostać dokładnie przemyślane i zanalizowane, aby uniknąć komplikacji w przyszłości.

Instalacja elektryczna przygotowana na sterowanie roletami
Fot. forum.budujemydom.pl/Anetka 74 
Gniazda sterujące roletami
fot. Budujemy Dom / Lilianna Jampolska

Planowanie gniazdek względem ogrzewania

Możemy mieć tutaj do czynienia z dwoma różnymi wariantami. Może istnieć elektryczna instalacja grzewcza, albo też istnieje tylko instalacja elektryczna wspomagająca ogrzewanie wodne, coraz częściej zautomatyzowane. Zatem w zależności od potrzeb, musimy przewidzieć odpowiednio miejsca zainstalowania grzejników i/albo elementów automatyki, jak też doprowadzić do tych miejsc odpowiednie oprzewodowanie. Dobór miejsc dla niektórych elementów na przykład termostatów powinien być bardzo staranny, z dala od wszelkich źródeł ciepła i zimna, bezpośredniego działania światła słonecznego i nie przy ścianie zewnętrznej. Wszystkie takie niuanse muszą zostać dokładnie przemyślane. W przypadku pompki wody obiegowej w instalacji centralnego ogrzewania, jej zasilanie winno być wykonane jako obwód dedykowany.

W zależności od potrzeb, musimy przewidzieć odpowiednio miejsca zainstalowania elementów automatyki
fot. Budujemy Dom / Joanna Dąbrowska

Planowanie gniazdek instalacji ogrodowej i zewnętrznej

Wariantów takiej instalacji może być tysiące. Ważne jest, aby do wykonania instalacji ogrodowej czy też zasilania napędu bramy używać wyłącznie kabli ziemnych, gdyż przewody instalacyjne nie mogą być eksploatowane w glebie, oraz odpowiednio szczelnego osprzętu, przeznaczonego do tych celów.

Planowanie gniazdek instalacji siłowej

Najczęściej nie jest zbytnio rozbudowana, lecz z uwagi na duże przepływające w niej moce, musi zostać zaplanowana i wykonana bardzo starannie, z minimalną ilością, starannie wykonanych połączeń.

Gniazdo instalacji siłowej Ważnym jest też, aby rozdzielnica domowa była umieszczona w miejscu dostępnym, dogodnym do obsługi i kontroli
fot. Budujemy Dom/Lilianna Jampolska

Podsumowanie

Dopiero po dokładnym zanalizowaniu potrzeb, po wykonaniu bilansu zadań, można przystępować do projektowania instalacji elektrycznej, jej podziału na obwody, rozkładania obciążenia na różne fazy, doboru rodzaju zabezpieczeń i obliczania ich wartości, oraz ustalania sposobu a także miejsc układania przewodów. Prace te winny być dokumentowane fotograficznie, aby w przyszłości zawsze można było sprawdzić co też pod tynk położono oraz w którym miejscu.

Ważnym jest też, aby rozdzielnica domowa była umieszczona w miejscu dostępnym, dogodnym do obsługi i kontroli, ale zabezpieczona przed dostępem dzieci oraz osób niepowołanych.

Stanisław Liberski

aktualizacja: 2016-03-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".