Budujemy Dom

Jak rozplanować osprzęt?

Artykuł na: 2-3 minuty

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę planując osprzęt elektroinstalacyjny w domu.

Jak rozplanować osprzęt?

Planując osprzęt pamiętajmy, aby:

  • Liczbę i lokalizację gniazd, łączników oraz pozostałych urządzeń konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Planując ich rozmieszczenie warto sporządzić plan każdego pomieszczenia, uwzględniając rozlokowanie mebli i innych sprzętów.

  • Tam, gdzie potrzeba kilku elementów osprzętu (np. przy kinie domowym, komputerze albo w kuchni), najlepiej zamontować go modułowo, używając ramek i puszek kilkusekcyjnych. Zgrupowane urządzenia wyglądają estetycznie i zajmują mniej miejsca. W pionowych lub poziomych blokach można zestawiać gniazda i łączniki o różnym stopniu zaawansowania. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty przeznaczone są do montażu w ramce wielokrotnej – tzw. modele kompletne mają już zintegrowaną ramkę.

  • W łazience potrzeba zwykle przynajmniej trzech kontaktów. Powinny się znajdować przynajmniej 60 cm od stref mokrych, czyli natrysku lub wanny. Ten do przyłączenia pralki musi być odrębnym obwodem. We wszystkich pomieszczeniach wilgotnych (łazience, pralni, kuchni) należy przewidzieć gniazda i łączniki bryzgoszczelne - z klapką (z oznaczeniem IP-44). W garażu natomiast te odporne na wilgoć, pył i uszkodzenia.

  • Zaplanowanie osprzętu w kuchni wymaga szczególnej uwagi - mamy tu wiele sprzętów i strefy mokre. Na pewno potrzeba kilku kontaktów nad blatem (do podłączenia drobnego AGD) oraz osobnych, ukrytych zwykle za zabudową meblową, do urządzeń montowanych na stałe (lodówki, zmywarki, kuchenki, piekarnika).

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

aktualizacja: 2018-11-09

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

dobrze wyjaśnione

Gość Jasiu

26 Kwi 2009, 00:41

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".