Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Jak rozplanować osprzęt?

Artykuł na: 2-3 minuty

Podpowiadamy, na co zwracać uwagę planując osprzęt elektroinstalacyjny w domu.

Jak rozplanować osprzęt?

Planując osprzęt pamiętajmy, aby:

 • Liczbę i lokalizację gniazd, łączników oraz pozostałych urządzeń konkretyzuje się w projekcie instalacji elektrycznej. Planując ich rozmieszczenie warto sporządzić plan każdego pomieszczenia, uwzględniając rozlokowanie mebli i innych sprzętów.

 • Tam, gdzie potrzeba kilku elementów osprzętu (np. przy kinie domowym, komputerze albo w kuchni), najlepiej zamontować go modułowo, używając ramek i puszek kilkusekcyjnych. Zgrupowane urządzenia wyglądają estetycznie i zajmują mniej miejsca. W pionowych lub poziomych blokach można zestawiać gniazda i łączniki o różnym stopniu zaawansowania. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie produkty przeznaczone są do montażu w ramce wielokrotnej – tzw. modele kompletne mają już zintegrowaną ramkę.

 • W łazience potrzeba zwykle przynajmniej trzech kontaktów. Powinny się znajdować przynajmniej 60 cm od stref mokrych, czyli natrysku lub wanny. Ten do przyłączenia pralki musi być odrębnym obwodem. We wszystkich pomieszczeniach wilgotnych (łazience, pralni, kuchni) należy przewidzieć gniazda i łączniki bryzgoszczelne - z klapką (z oznaczeniem IP-44). W garażu natomiast te odporne na wilgoć, pył i uszkodzenia.

 • Zaplanowanie osprzętu w kuchni wymaga szczególnej uwagi - mamy tu wiele sprzętów i strefy mokre. Na pewno potrzeba kilku kontaktów nad blatem (do podłączenia drobnego AGD) oraz osobnych, ukrytych zwykle za zabudową meblową, do urządzeń montowanych na stałe (lodówki, zmywarki, kuchenki, piekarnika).

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

aktualizacja: 2018-04-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

dobrze wyjaśnione

Gość Jasiu

26 Kwi 2009, 00:41

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor Nowością w ofercie firmy SPOTLINE jest profesjonalna wisząca lampa wewnętrzna, z wbudowanym czujnikiem ruchu i detektorem światła dziennego, ...
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...

Funkcjonalny osprzęt elektroinstalacyjny, czyli ściemniacze i gniazda teletechniczne

W ostatnich latach nastąpił duży postęp technologiczny - co widać także na przykładzie osprzętu elektroinstalacyjnego, dzięki któremu możemy obsługiwać rozmaite urządzenia domowe. Producenci kładą nacisk na jego funkcjonalność, ale i świetny dizajn. O ile instalacje biegną zazwyczaj pod tynkiem, to osprzęt jest dobrze widoczny na ścianach pomieszczeń i powinien harmonizować z ich wystrojem.

topowe produkty

Elektryczne systemy antyoblodzeniowe MATEC - rozwiązania pod płytki i panele

Elektryczne maty i folie grzejne to jeden z najprostszych w montażu systemów ogrzewania podłogowego - zapewniają relatywnie szybki komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury powierzchni w ogrzewanych pomieszczeniach.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze