Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni - mówi Czesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie w kuchni dobierała w 2011 r.

Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Osprzęt elektroinstalacyjny: ramki z drewna, gniazda wtykowe i łączniki z PVC w kolorze grafitowym.

Oświetlenie: 5 górnych lamp z żarówkami energooszczędnymi, pod górnymi szafkami kuchennymi podwójne taśmy LED.

Decyzja: rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. W starej części wykorzystałam poprzednią instalację elektryczną, ale zmodernizowałam tu oświetlenie i kupiłam nowy osprzęt. W drugiej części wszystko jest nowe. Starannie dobrałam ilość gniazd i łączników, bo teraz w kuchni mam więcej sprzętu AGD. Wybrałam osprzęt dekoracyjny, z drewna i plastiku. Pogrupowałam go w moduły po 2 i 3 elementy.

Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni. Poszłam też na oszczędzanie energii elektrycznej. Pod ciągami górnych szafek umocowałam taśmy LED, w pięć górnych "zwisów" wkręciłam żarówki energooszczędne, każda o mocy odpowiadającej 80 W zwykłych żarówek. Starannie dobrałam barwę światła, chciałam koniecznie pracować przy ciepłej, a nie trupiobladej.

W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi
W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi.

Oświetlenie kuchni i osprzęt - rady i przestrogi:

 • Nie żałowałam pieniędzy na taśmy LED. Zastosowałam podwójne i dobrej firmy, żeby nie mieć z nimi kłopotu. Warto było! Fantastycznie oświetlają blaty robocze. Światło poprzednich punktowych halogenów denerwowało mnie i nierównomiernie oświetlało pole do prac kuchennych. Teraz oświetlenie jest równe, przyjazne i dostatecznie intensywne. Lekkie oprawy "zwisów" z aluminium mają prosty ponadczasowy styl. Specjalnie je tak dobrałam. Pasują do licznych urządzeń kuchennych. Na obecne górne światło też nie narzekam. Kuchnia zrobiła się jasna, ale nastrojowa.

 • Osprzęt elektroinstalacyjny kupiłam w hipermarkecie budowlanym, dopasowując kolorystykę i materiały do umeblowania. Jest ładny i praktyczny. Dobrze wyliczyłam liczbę tzw. punktów. W nowej części nie muszę już, jak w starej nad blatami, używać "złodziejki".

Oświetlenie kuchni i osprzęt - koszt:

 • lampy górne 100 zł/szt.; 
 • taśmy LED 1000 zł; 
 • osprzęt elektroinstalacyjny trzymodułowy ok. 100 zł/szt. (razem z drewnianą ramką).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podwójne taśmy LED pod szafkami górnymi lepiej oświetlają blaty robocze, niż poprzednie punktowe halogeny.

aktualizacja: 2017-09-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Dobrze przemyślałam rozmieszczenie osprzętu w domu

Dobrze przemyślałam to, gdzie punkty będą przydatne. Chodziłam z elektrykiem po domu i pokazywałam mu miejsca, w których ma je wyprowadzić. Zaznaczaliśmy kredą lokalizację na ścianach. Kiedy ukończył pracę, sfotografowałam przebieg całej instalacji elektrycznej - mówi Ada, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie dobierała w 2015 r.

topowe produkty

Elektryczne systemy antyoblodzeniowe MATEC - rozwiązania pod płytki i panele

Elektryczne maty i folie grzejne to jeden z najprostszych w montażu systemów ogrzewania podłogowego - zapewniają relatywnie szybki komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury powierzchni w ogrzewanych pomieszczeniach.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze