Budujemy Dom

Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Artykuł na: 4-5 minut

Rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni - mówi Czesia, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie w kuchni dobierała w 2011 r.

Zmodernizowałam oświetlenie robocze i dekoracyjne podczas remontu kuchni

Osprzęt elektroinstalacyjny: ramki z drewna, gniazda wtykowe i łączniki z PVC w kolorze grafitowym.

 

Oświetlenie: 5 górnych lamp z żarówkami energooszczędnymi, pod górnymi szafkami kuchennymi podwójne taśmy LED.

 

Decyzja: rozbudowałam kuchnię o miejsce ze stołem i spiżarnię. W starej części wykorzystałam poprzednią instalację elektryczną, ale zmodernizowałam tu oświetlenie i kupiłam nowy osprzęt. W drugiej części wszystko jest nowe. Starannie dobrałam ilość gniazd i łączników, bo teraz w kuchni mam więcej sprzętu AGD. Wybrałam osprzęt dekoracyjny, z drewna i plastiku. Pogrupowałam go w moduły po 2 i 3 elementy.

 

Kompletując oświetlenie, położyłam nacisk na dobre oświetlenie blatów roboczych oraz stołu w nowej jadalni. Poszłam też na oszczędzanie energii elektrycznej. Pod ciągami górnych szafek umocowałam taśmy LED, w pięć górnych "zwisów" wkręciłam żarówki energooszczędne, każda o mocy odpowiadającej 80 W zwykłych żarówek. Starannie dobrałam barwę światła, chciałam koniecznie pracować przy ciepłej, a nie trupiobladej.

W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi
W dobudowanej części jadalnianej nad stołem zawisły 3 lampy górne z żarówkami energooszczędnymi.

Oświetlenie kuchni i osprzęt - rady i przestrogi:

  • Nie żałowałam pieniędzy na taśmy LED. Zastosowałam podwójne i dobrej firmy, żeby nie mieć z nimi kłopotu. Warto było! Fantastycznie oświetlają blaty robocze. Światło poprzednich punktowych halogenów denerwowało mnie i nierównomiernie oświetlało pole do prac kuchennych. Teraz oświetlenie jest równe, przyjazne i dostatecznie intensywne. Lekkie oprawy "zwisów" z aluminium mają prosty ponadczasowy styl. Specjalnie je tak dobrałam. Pasują do licznych urządzeń kuchennych. Na obecne górne światło też nie narzekam. Kuchnia zrobiła się jasna, ale nastrojowa.

     

  • Osprzęt elektroinstalacyjny kupiłam w hipermarkecie budowlanym, dopasowując kolorystykę i materiały do umeblowania. Jest ładny i praktyczny. Dobrze wyliczyłam liczbę tzw. punktów. W nowej części nie muszę już, jak w starej nad blatami, używać "złodziejki".

Oświetlenie kuchni i osprzęt - koszt:

  • lampy górne 100 zł/szt.; 
  • taśmy LED 1000 zł; 
  • osprzęt elektroinstalacyjny trzymodułowy ok. 100 zł/szt. (razem z drewnianą ramką).

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Podwójne taśmy LED pod szafkami górnymi lepiej oświetlają blaty robocze, niż poprzednie punktowe halogeny.

aktualizacja: 2017-09-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".