Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Chciałbym zrobić włączniki do lamp w 4 miejscach. Wiem, że można wykorzystać do tego przekaźniki bistabilne. Ale jak powinny być połączone z włącznikami, gdzie je umieścić i jakich trzeba użyć przewodów?

Odpowiedź eksperta: Przekaźniki bistabilne umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń przy pomocy przycisków tzw. dzwonkowych (impulsowych) z dowolnej liczby miejsc. Ich wzajemne położenie jest nieistotne. W takim układzie wyróżnia się bowiem dwa obwody:

 • sterujący – pomiędzy przyciskami impulsowymi i przekaźnikiem bistabilnym;
 • wykonawczy, zwany roboczym lub prądowym – pomiędzy przekaźnikiem bistabilnym i lampami (odbiornikiem prądu).

Niekiedy, przy znacznych obciążeniach, montowany jest dodatkowy przekaźnik albo stycznik, pozwalający na przepływ prądu o dużym natężeniu, lecz w przypadku oświetlenia nie będzie to najpewniej potrzebne. Przekaźnik bistabilny można założyć w rozdzielnicy głównej na szynie typu omega, bo ma typowy wymiar modułowy, tak samo jak reszta osprzętu do rozdzielnic. Jednak często – ze względu na ograniczenie długości przewodów – umieszczany jest w niewielkiej rozdzielnicy w pobliżu sterowanego obwodu. Można też kupić wersję przystosowaną do umieszczenia w typowej puszce podtynkowej o średnicy 60 mm, co często jest najwygodniejsze.

 

Ten sposób sterowania wykorzystuje się zazwyczaj przy załączaniu oświetlenia w korytarzach, klatkach schodowych, ale również do otwierania furtki czy sterowania lampami zewnętrznymi. Każde naciśnięcie przycisku sterującego powoduje impulsową zmianę stanu położenia styków przekaźnika, czyli naprzemiennie następuje włączanie i wyłączanie obwodu. Światło włączone przez naciśnięcie dowolnego przycisku możemy więc wyłączyć, naciskając ponownie ten sam lub którykolwiek inny.

 

Przez obwód sterowania płynie bardzo mały prąd, zatem i przewody mogłyby mieć niewielki przekrój, lecz w praktyce wykorzystuje się typowe przewody instalacyjne 2 × 1,5 mm2. Przyciski podłącza się równolegle do przekaźnika. W obwodzie roboczym przekrój przewodów zależy od obciążenia – mocy i rodzaju lamp, ale i tu układa się najczęściej 3 × 1,5 albo 3 × 2,5 mm2 do wszystkich punktów odbioru. Pewne ograniczenie wprowadza raczej sam przekaźnik bistabilny. Zwykle jego obciążenie nie powinno przekraczać 1000 W przy halogenowych źródłach światła oraz 300 W przy diodach LED. Schemat włączenia przekaźnika bistabilnego do instalacji umieszczany jest z reguły na jego obudowie, z podaniem przeznaczenia poszczególnych zacisków.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Przyciski dzwonkowe w połączeniu z przekaźnikiem bistabilnym umożliwiają włączanie i gaszenie światła z dowolnej liczby miejsc. (fot. Ospel)

aktualizacja: 2017-10-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Lampa LED nad lustrem była trudna do zdobycia, ale okazała się warta grzechu

Lampa LED nad lustrem też była trudna do zdobycia przez Internet, na dodatek nie była tania, ale okazała się warta grzechu. Emituje białe światło, które rzeczywiście ułatwia mi zrobienie makijażu, a mężowi golenie - mówi Katarzyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie w remontowanej łazience dobierała w 2015 r.

topowe produkty

Elektryczne systemy antyoblodzeniowe MATEC - rozwiązania pod płytki i panele

Elektryczne maty i folie grzejne to jeden z najprostszych w montażu systemów ogrzewania podłogowego - zapewniają relatywnie szybki komfort cieplny poprzez równomierny rozkład temperatury powierzchni w ogrzewanych pomieszczeniach.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze