Budujemy Dom

Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Artykuł na: 4-5 minut
Jak połączyć przekaźniki bistabilne z włącznikami do lamp i gdzie je umieścić?

Chciałbym zrobić włączniki do lamp w 4 miejscach. Wiem, że można wykorzystać do tego przekaźniki bistabilne. Ale jak powinny być połączone z włącznikami, gdzie je umieścić i jakich trzeba użyć przewodów?

Odpowiedź eksperta: Przekaźniki bistabilne umożliwiają włączanie i wyłączanie urządzeń przy pomocy przycisków tzw. dzwonkowych (impulsowych) z dowolnej liczby miejsc. Ich wzajemne położenie jest nieistotne. W takim układzie wyróżnia się bowiem dwa obwody:

  • sterujący – pomiędzy przyciskami impulsowymi i przekaźnikiem bistabilnym;
  • wykonawczy, zwany roboczym lub prądowym – pomiędzy przekaźnikiem bistabilnym i lampami (odbiornikiem prądu).

Niekiedy, przy znacznych obciążeniach, montowany jest dodatkowy przekaźnik albo stycznik, pozwalający na przepływ prądu o dużym natężeniu, lecz w przypadku oświetlenia nie będzie to najpewniej potrzebne. Przekaźnik bistabilny można założyć w rozdzielnicy głównej na szynie typu omega, bo ma typowy wymiar modułowy, tak samo jak reszta osprzętu do rozdzielnic. Jednak często – ze względu na ograniczenie długości przewodów – umieszczany jest w niewielkiej rozdzielnicy w pobliżu sterowanego obwodu. Można też kupić wersję przystosowaną do umieszczenia w typowej puszce podtynkowej o średnicy 60 mm, co często jest najwygodniejsze.

 

Ten sposób sterowania wykorzystuje się zazwyczaj przy załączaniu oświetlenia w korytarzach, klatkach schodowych, ale również do otwierania furtki czy sterowania lampami zewnętrznymi. Każde naciśnięcie przycisku sterującego powoduje impulsową zmianę stanu położenia styków przekaźnika, czyli naprzemiennie następuje włączanie i wyłączanie obwodu. Światło włączone przez naciśnięcie dowolnego przycisku możemy więc wyłączyć, naciskając ponownie ten sam lub którykolwiek inny.

 

Przez obwód sterowania płynie bardzo mały prąd, zatem i przewody mogłyby mieć niewielki przekrój, lecz w praktyce wykorzystuje się typowe przewody instalacyjne 2 × 1,5 mm2. Przyciski podłącza się równolegle do przekaźnika. W obwodzie roboczym przekrój przewodów zależy od obciążenia – mocy i rodzaju lamp, ale i tu układa się najczęściej 3 × 1,5 albo 3 × 2,5 mm2 do wszystkich punktów odbioru. Pewne ograniczenie wprowadza raczej sam przekaźnik bistabilny. Zwykle jego obciążenie nie powinno przekraczać 1000 W przy halogenowych źródłach światła oraz 300 W przy diodach LED. Schemat włączenia przekaźnika bistabilnego do instalacji umieszczany jest z reguły na jego obudowie, z podaniem przeznaczenia poszczególnych zacisków.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu otwierającym: Przyciski dzwonkowe w połączeniu z przekaźnikiem bistabilnym umożliwiają włączanie i gaszenie światła z dowolnej liczby miejsc. (fot. Ospel)

aktualizacja: 2017-10-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".