Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach

Samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2012 r.

Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach

Oświetlenie na domu i budynku gospodarczym:

 • Oprawy IP 44; kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi 8 W, halogeny z czujnikiem ruchu i zmierzchu, lampy wiszące z żarówkami tradycyjnymi o mocy 60 W. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów w domu i 2 w budynku gospodarczym.

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy IP 44; kinkiety przy wjeździe na posesję i słupki o wys. 40 cm ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 6–8 W; lampki solarne do wbijania w ziemię. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Kinkiety i oświetlony nimi po zmroku taras
Kinkiety i oświetlony nimi po zmroku taras

Decyzja: samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności.

Zadbaliśmy o widny wjazd, bo wcześniej na ulicy nie było latarni. Na murki przy furtce i bramie kupiliśmy 3 kinkiety – z nimi widoczny jest numer domu, zamki, domofon. Wzdłuż drogi do garażu zainstalowaliśmy 4 słupki o wys. 40 cm. Przy garażach głównym i gospodarczym – reflektory z dużymi gwintami na świetlówki kompaktowe. Od razu dodaliśmy do nich czujniki ruchu i zmierzchu. Na ścianach mamy kinkiety elewacyjne, w stropie wiaty grillowej zawiesiliśmy górne lampy.

Celowo nie założyliśmy halogenów w podbitce okapów, jest z nimi za dużo zabawy. Wymagają sporo pracy przy ciągnięciu instalacji, kupna dużej ilości opraw wpuszczanych i żarówek, a potem doglądania, czy wszystkie świecą oraz stania na nieporęcznej długiej drabinie podczas wymiany.

Na początku wykorzystaliśmy żarówki energooszczędne z ciepłą barwą światła około 2000–3000 K, a także z tradycyjnym gwintem. W 2012 r. były one o wiele tańsze od ledowych, ale obecnie przepalone sukcesywnie zaczniemy wymieniać na LED-y, bo staniały i nareszcie można w nich przebierać.

Kinkiety, przymocowane do murków przy furtce i bramie, oświetlają wjazd na posesję, domofon, numer.
Kinkiety, przymocowane do murków przy furtce i bramie, oświetlają wjazd na posesję, domofon, numer

Oświetlenie domu i ogrodu - rady i przestrogi:

 • Basia: Oświetlenie daje efekt, jakiego oczekiwaliśmy. Jest subtelne na ścianach i wzdłuż podjazdu, a mocniejsze w strefach przed garażami oraz pod wiatą grillową. Brakuje tylko bardzo silnych lamp, mąż planuje reflektory o mocy np. 300 W, do oświetlenia z góry podwórka przed i za domem. Na podwórku niekiedy musi być bardzo widno. W szczytach budynku mamy już wyprowadzone do nich kable. Ponadto praktyka pokazała, że w ogrodzie przydałoby się jeszcze kilka słupków. W newralgicznych miejscach wbijamy lampki solarne, które je jako tako zastępują.

 • Marcin: świetlówki kompaktowe dają radę od 5 lat, dotąd nie wymieniałem ani jednej z nich. Czujniki ruchu i zmierzchu zapewniają oszczędności, ale zamierzam dodać programatory czasu. Również do nich mam gotowe przewody. Jako inżynier automatyk w trakcie budowy domu przewidziałem różne warianty w instalacji elektrycznej i systematycznie wciąż coś dokładam do domowego systemu inteligentnego.

  Ale przyznaję się – szewc bez butów chodzi. Instalację w środku wykonał elektryk – dopilnowałem, żeby obwody zewnętrzne zabezpieczył oddzielnymi bezpiecznikami: nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym – ale ja sam wkopałem na gł. 40 cm kable YKY do lamp-słupków. Zgodnie ze sztuką nad kablami ułożyłem niebieską folię, żeby nikt nie uszkodził ich podczas prac ogrodowych.

  Kiedy przyszli brukarze do utwardzenia podjazdu, wykonali z kostek podstawy słupków. Przykręciłem do nich śrubami lampy. Przy niektórych z nich oraz na tarasach i pod wiatą grillową zamontowałem zewnętrzne gniazda, które bardzo się przydają, m.in. do sprzętu ogrodowego. Polecam takie rozwiązanie.

Oświetlony dom

Oświetlenie domu i ogrodu - koszt:

 • instalacja elektryczna 30 zł/punkt; 
 • słupki 150 zł/szt.; 
 • kinkiety 70 zł/szt., 
 • halogeny z czujnikami ruchu 200–250 zł/szt.

Przeczytaj inne reportaże z budowy tego domu!

Dom z katedralnym sufitem i wysokimi przeszkleniami
Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki
Instalacja centralnego odkurzacza za 6 tysięcy złotych
Instalacja solarna na płaskim dachu
Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Halogen nad głównym garażem ma 2 świetlówki kompaktowe oraz czujniki ruchu i zmierzchu.

aktualizacja: 2017-10-12

Dodaj komentarz

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze