Budujemy Dom

Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach

Artykuł na: 4-5 minut

Samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2012 r.

Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach

Oświetlenie na domu i budynku gospodarczym:

 • Oprawy IP 44; kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi 8 W, halogeny z czujnikiem ruchu i zmierzchu, lampy wiszące z żarówkami tradycyjnymi o mocy 60 W. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów w domu i 2 w budynku gospodarczym.

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy IP 44; kinkiety przy wjeździe na posesję i słupki o wys. 40 cm ze świetlówkami kompaktowymi o mocy 6–8 W; lampki solarne do wbijania w ziemię. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Kinkiety i oświetlony nimi po zmroku taras
Kinkiety i oświetlony nimi po zmroku taras

Decyzja: samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności.

 

Zadbaliśmy o widny wjazd, bo wcześniej na ulicy nie było latarni. Na murki przy furtce i bramie kupiliśmy 3 kinkiety – z nimi widoczny jest numer domu, zamki, domofon. Wzdłuż drogi do garażu zainstalowaliśmy 4 słupki o wys. 40 cm. Przy garażach głównym i gospodarczym – reflektory z dużymi gwintami na świetlówki kompaktowe. Od razu dodaliśmy do nich czujniki ruchu i zmierzchu. Na ścianach mamy kinkiety elewacyjne, w stropie wiaty grillowej zawiesiliśmy górne lampy.

 

Celowo nie założyliśmy halogenów w podbitce okapów, jest z nimi za dużo zabawy. Wymagają sporo pracy przy ciągnięciu instalacji, kupna dużej ilości opraw wpuszczanych i żarówek, a potem doglądania, czy wszystkie świecą oraz stania na nieporęcznej długiej drabinie podczas wymiany.

 

Na początku wykorzystaliśmy żarówki energooszczędne z ciepłą barwą światła około 2000–3000 K, a także z tradycyjnym gwintem. W 2012 r. były one o wiele tańsze od ledowych, ale obecnie przepalone sukcesywnie zaczniemy wymieniać na LED-y, bo staniały i nareszcie można w nich przebierać.

Kinkiety, przymocowane do murków przy furtce i bramie, oświetlają wjazd na posesję, domofon, numer.
Kinkiety, przymocowane do murków przy furtce i bramie, oświetlają wjazd na posesję, domofon, numer

Oświetlenie domu i ogrodu - rady i przestrogi:

 • Basia: Oświetlenie daje efekt, jakiego oczekiwaliśmy. Jest subtelne na ścianach i wzdłuż podjazdu, a mocniejsze w strefach przed garażami oraz pod wiatą grillową. Brakuje tylko bardzo silnych lamp, mąż planuje reflektory o mocy np. 300 W, do oświetlenia z góry podwórka przed i za domem. Na podwórku niekiedy musi być bardzo widno. W szczytach budynku mamy już wyprowadzone do nich kable. Ponadto praktyka pokazała, że w ogrodzie przydałoby się jeszcze kilka słupków. W newralgicznych miejscach wbijamy lampki solarne, które je jako tako zastępują.

   

 • Marcin: świetlówki kompaktowe dają radę od 5 lat, dotąd nie wymieniałem ani jednej z nich. Czujniki ruchu i zmierzchu zapewniają oszczędności, ale zamierzam dodać programatory czasu. Również do nich mam gotowe przewody. Jako inżynier automatyk w trakcie budowy domu przewidziałem różne warianty w instalacji elektrycznej i systematycznie wciąż coś dokładam do domowego systemu inteligentnego.

   

  Ale przyznaję się – szewc bez butów chodzi. Instalację w środku wykonał elektryk – dopilnowałem, żeby obwody zewnętrzne zabezpieczył oddzielnymi bezpiecznikami: nadmiarowoprądowym i różnicowoprądowym – ale ja sam wkopałem na gł. 40 cm kable YKY do lamp-słupków. Zgodnie ze sztuką nad kablami ułożyłem niebieską folię, żeby nikt nie uszkodził ich podczas prac ogrodowych.

   

  Kiedy przyszli brukarze do utwardzenia podjazdu, wykonali z kostek podstawy słupków. Przykręciłem do nich śrubami lampy. Przy niektórych z nich oraz na tarasach i pod wiatą grillową zamontowałem zewnętrzne gniazda, które bardzo się przydają, m.in. do sprzętu ogrodowego. Polecam takie rozwiązanie.

Oświetlony dom

Oświetlenie domu i ogrodu - koszt:

 • instalacja elektryczna 30 zł/punkt; 
 • słupki 150 zł/szt.; 
 • kinkiety 70 zł/szt., 
 • halogeny z czujnikami ruchu 200–250 zł/szt.

Przeczytaj inne reportaże z budowy tego domu!

Dom z katedralnym sufitem i wysokimi przeszkleniami
Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki
Instalacja centralnego odkurzacza za 6 tysięcy złotych
Instalacja solarna na płaskim dachu
Lamelowe żaluzje fasadowe z napędem elektrycznym

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Halogen nad głównym garażem ma 2 świetlówki kompaktowe oraz czujniki ruchu i zmierzchu.

aktualizacja: 2017-10-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

I co na to wszystko sąsiedzi i przechodnie?

Gość jill

18 Mar 2018, 01:32

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".