Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!

Artykuł na: 4-5 minut

Byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.

Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!

Oświetlenie na domu i wolno stojącym garażu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 44; 3 kinkiety, lampa wisząca, halogen z czujnikiem ruchu; świetlówki kompaktowe o mocy 11 W. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V.

Oświetlenie na działce:

 • 10 stalowych słupków o wys. 120 cm sterowanych czujnikiem zmierzchu; lampy solarne, w altanie wisząca lampa z miedzi. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V.

Decyzja: byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Naturalnie wcześniej wraz z elektrykiem bardzo starannie zaprojektowałam instalację dla domu i ogrodu, ale tuż przed przeprowadzką po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki.

 

Instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona, bo starałam się dobrze i bezpiecznie oświetlić dom i ogrodzoną część posesji o pow. 6000 m2, lecz o wyborze lamp już nie mogę tego powiedzieć.

Kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi (i ciepłą barwą światła) dobrze sprawdzają się na tarasie za domem
Kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi (i ciepłą barwą światła) dobrze sprawdzają się na tarasie za domem.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Absolutnie odradzam kupno tanich lamp. Najmniej sprawdzają się lampy-słupki. Kupiłam je wraz z podstawami do wkopania w podłoże, ale źle się trzymają w gruncie. Ponadto mrówki przechodzą z ziemi do wnętrza obudów stalowych o wys. 120 cm i zakładają w nich gniazda. Przez 12 lat użytkowania zdarzyło się nawet kilka razy, że pogryzły w lampach fabryczne kable.

   

  Widząc zniszczenia, za każdym razem błogosławiłam elektryka za to, że wydzielił w ogrodzie kilka obwodów i ochronił je bezpiecznikami, a siebie – za to, że nie oszczędzałam na instalacji elektrycznej. Dla pewności wzywam go raz na 2 lata do przeglądu instalacji i ogrodowych lamp. Rozkręca wtedy wszystkie słupki i czyści je wewnątrz.

   

  Słupek najbliżej bramy przejechała ciężarówka. To dla mnie znak, że źle wskazałam jego miejsce. Zmienię je, gdy kupię do ogrodu nowe lampy. Tym razem będą solidne, o wysokiej jakości. Z tandetnymi wyrobami zawsze jest tylko kłopot.

   

 • Dom i ogród znajdują się w lesie, dlatego postawiłam na oświetlenie funkcjonalne, a nie dekoracyjne. Zbyt udziwnione kłóciłoby się z charakterem budynku i działki. Halogen przy garażu wyposażyłam w czujnik ruchu. Obwody ze słupkami – w czujnik zmierzchowy. Kinkiety powiesiłam tylko przy tarasie i gospodarczym wejściu do domu. Wiszące lampy – na ganku i w altanie, znajdującej się w głębi ogrodu. Słupki – wzdłuż drogi do domu i do stawu oraz wokół stawu. To wszystko.

   

  Więcej stałych punktów świetlnych nie potrzeba. Ruchome, w postaci lampek solarnych, dodałam dla nastroju. Zabawne są wiszące lampki – świecą kolorowym światłem, które odbija się w stalowej ażurowej obudowie, kręcącej się w powiewach wiatru.

Oświetlenie zewnętrzne - koszt:

 • instalacja 35 zł/punkt; 
 • kinkiety 60 zł/szt.; 
 • słupki 80 zł/szt.; 
 • lampa wisząca na ganku 70 zł; 
 • lampa wisząca z kloszem z miedzi 200 zł; 
 • lampki solarne – wiszące 100 zł/szt., z ostrzem do wbijania w ziemię – 15 zł/szt.

Oświetlenie ogrodu

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Świetlówki kompaktowe w słupkach działają przez całą noc i wymagają wymiany co 4 lata.

aktualizacja: 2017-10-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor Nowością w ofercie firmy SPOTLINE jest profesjonalna wisząca lampa wewnętrzna, z wbudowanym czujnikiem ruchu i detektorem światła dziennego, ...
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...

Zależało nam na oświetleniu robiącym wrażenie na przechodniach i gościach

Samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Oprócz uzyskania po zmroku dobrego użytkowego oświetlenia domu i działki, zależało nam na iluminacji robiącej wrażenie na przechodniach, gościach. Chcieliśmy, żeby cały nasz teren ładnie wyglądał w ciemności - mówią Basia i Marcin, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2012 r.

topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze