Budujemy Dom

Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!

Artykuł na: 4-5 minut

Byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.

Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!

Oświetlenie na domu i wolno stojącym garażu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 44; 3 kinkiety, lampa wisząca, halogen z czujnikiem ruchu; świetlówki kompaktowe o mocy 11 W. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V.

Oświetlenie na działce:

 • 10 stalowych słupków o wys. 120 cm sterowanych czujnikiem zmierzchu; lampy solarne, w altanie wisząca lampa z miedzi. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V.

Decyzja: byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Naturalnie wcześniej wraz z elektrykiem bardzo starannie zaprojektowałam instalację dla domu i ogrodu, ale tuż przed przeprowadzką po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki.

 

Instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona, bo starałam się dobrze i bezpiecznie oświetlić dom i ogrodzoną część posesji o pow. 6000 m2, lecz o wyborze lamp już nie mogę tego powiedzieć.

Kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi (i ciepłą barwą światła) dobrze sprawdzają się na tarasie za domem
Kinkiety ze świetlówkami kompaktowymi (i ciepłą barwą światła) dobrze sprawdzają się na tarasie za domem.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Absolutnie odradzam kupno tanich lamp. Najmniej sprawdzają się lampy-słupki. Kupiłam je wraz z podstawami do wkopania w podłoże, ale źle się trzymają w gruncie. Ponadto mrówki przechodzą z ziemi do wnętrza obudów stalowych o wys. 120 cm i zakładają w nich gniazda. Przez 12 lat użytkowania zdarzyło się nawet kilka razy, że pogryzły w lampach fabryczne kable.

   

  Widząc zniszczenia, za każdym razem błogosławiłam elektryka za to, że wydzielił w ogrodzie kilka obwodów i ochronił je bezpiecznikami, a siebie – za to, że nie oszczędzałam na instalacji elektrycznej. Dla pewności wzywam go raz na 2 lata do przeglądu instalacji i ogrodowych lamp. Rozkręca wtedy wszystkie słupki i czyści je wewnątrz.

   

  Słupek najbliżej bramy przejechała ciężarówka. To dla mnie znak, że źle wskazałam jego miejsce. Zmienię je, gdy kupię do ogrodu nowe lampy. Tym razem będą solidne, o wysokiej jakości. Z tandetnymi wyrobami zawsze jest tylko kłopot.

   

 • Dom i ogród znajdują się w lesie, dlatego postawiłam na oświetlenie funkcjonalne, a nie dekoracyjne. Zbyt udziwnione kłóciłoby się z charakterem budynku i działki. Halogen przy garażu wyposażyłam w czujnik ruchu. Obwody ze słupkami – w czujnik zmierzchowy. Kinkiety powiesiłam tylko przy tarasie i gospodarczym wejściu do domu. Wiszące lampy – na ganku i w altanie, znajdującej się w głębi ogrodu. Słupki – wzdłuż drogi do domu i do stawu oraz wokół stawu. To wszystko.

   

  Więcej stałych punktów świetlnych nie potrzeba. Ruchome, w postaci lampek solarnych, dodałam dla nastroju. Zabawne są wiszące lampki – świecą kolorowym światłem, które odbija się w stalowej ażurowej obudowie, kręcącej się w powiewach wiatru.

Oświetlenie zewnętrzne - koszt:

 • instalacja 35 zł/punkt; 
 • kinkiety 60 zł/szt.; 
 • słupki 80 zł/szt.; 
 • lampa wisząca na ganku 70 zł; 
 • lampa wisząca z kloszem z miedzi 200 zł; 
 • lampki solarne – wiszące 100 zł/szt., z ostrzem do wbijania w ziemię – 15 zł/szt.

Oświetlenie ogrodu

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Świetlówki kompaktowe w słupkach działają przez całą noc i wymagają wymiany co 4 lata.

aktualizacja: 2017-10-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".