Budujemy Dom

Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian!

Artykuł na: 4-5 minut

Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu. Polecam zastosowanie takich czujników. Jednocześnie ostrzegam, że światło kinkietów rzeczywiście ukazuje nierówności ścian - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2013 r.

Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian!

Oświetlenie na domu:

 • IP 65, 2 rodzaje kinkietów na ścianach, 1 reflektor z czujnikiem ruchu i zmierzchu nad garażem; wszędzie oświetlenie LED o mocy 3 albo 4,5 W. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

 • O szczelności IP 65, 4 latarnie żeliwne o wys. 140 i 220 cm, żarówki energooszczędne.
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, kable YKY, 2 obwody.
Tylną ścianę z tarasem oświetlono dwoma rodzajami kinkietów (o klasie IP 65), boczną – tylko kinkietami ze światłem góra-dół.
Tylną ścianę z tarasem oświetlono dwoma rodzajami kinkietów (o klasie IP 65), boczną – tylko kinkietami ze światłem góra-dół.

Decyzja: nie chciałem lamp w podbitce dachu (bo mnie i żonie bardziej podoba się oświetlenie rozchodzące się po ścianach), ani lamp najazdowych w kostce brukowej. Przy budynku firmy, w której pracuję, kiedyś pełno było opraw w nawierzchni... a już ich nie ma, więc wyciągnąłem z tego wnioski. Nie wyglądały dobrze, bo się zabrudziły.

 

U siebie wybrukowaną drogę do domu o dł. 70 m oraz spory dziedziniec oświetliłem żeliwnymi latarniami. Elewacje natomiast – dwoma rodzajami kinkietów. Wybrałem solidne stalowe oprawy, klasy IP 65, na dobrych uszczelkach. Kolor farby proszkowej, którą zostały wykończone, dopasowałem do koloru dachówki i marmolitu na podmurówce. W zależności od potrzeb, na każdej ze ścian zamontowałem 2–5 szt. kinkietów, w sumie jest ich 15. Nad garażem zamocowałem reflektor z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

 

Instalację elektryk wyprowadził na zewnątrz podczas budowy domu. Wyodrębnił do niego 5 obwodów zewnętrznych, do działki 2. Ułożył kable w konkretnych miejscach, które potem czekały, aż otynkuję elewację i kupię lampy. Dobierałem je rok po przeprowadzce – jest ich dużo, dlatego chciałem spokojnie przejrzeć oferty i przygotować się finansowo.

Najsilniej świeci reflektor nad garażem (LED o mocy 30 W), który współpracuje z czujnikiem ruchu i zmierzchu.
Najsilniej świeci reflektor nad garażem (LED o mocy 30 W), który współpracuje z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Specjalne kable ziemne do latarni ogrodowych sam poprowadziłem w rowach o gł. 50 cm, przed utwardzeniem drogi i dziedzińca. Tu biegną w warstwie podbudowy. Wzdłuż krawężnika zakopałem je nieco płycej, na gł. 30 cm. Latarnie żeliwne są ciężkie, więc zamontowałem je śrubami do dużych, masywnych płyt chodnikowych. Latarnie wyposażyłem w energooszczędne żarówki, bo palą się przez całą noc.

   

 • Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Ścienne ledy dobrze oświetlają wybrukowaną opaskę, taras, wejścia do domu. Wszędzie jest dostatecznie widno, bez intensywnej iluminacji. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu.

   

  Polecam zastosowanie takich czujników. Jednocześnie ostrzegam, że światło kinkietów rzeczywiście ukazuje nierówności ścian. U nas stało się tak w jednym miejscu, gdzie murarze nierówno zaciągnęli tynk baranek 2 mm. Wypukłości widać, jeśli stanie się z boku. Dobrze, że nie jest to ściana frontowa, tylko boczna. Dopiero teraz przepaliły się 2 ledy w kinkiecie na garażu, reszta nadal działa.

Oświetlenie zewnętrzne - koszt:

 • kinkiety 145 zł/szt. plus żarówki LED 18 zł/szt.; 
 • latarnie wysoka i niskie – razem 3000 zł plus żarówki energooszczędne.

Oświetlony dom

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-10-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".