Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Artykuły

Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian!

Artykuł na: 4-5 minut

Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu. Polecam zastosowanie takich czujników. Jednocześnie ostrzegam, że światło kinkietów rzeczywiście ukazuje nierówności ścian - mówi Rafał, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2013 r.

Ostrzegam - światło kinkietów na elewacji ukazuje nierówności ścian!

Oświetlenie na domu:

 • IP 65, 2 rodzaje kinkietów na ścianach, 1 reflektor z czujnikiem ruchu i zmierzchu nad garażem; wszędzie oświetlenie LED o mocy 3 albo 4,5 W. 
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

 • O szczelności IP 65, 4 latarnie żeliwne o wys. 140 i 220 cm, żarówki energooszczędne.
 • Instalacja elektryczna – zasilana prądem z sieci 230 V, kable YKY, 2 obwody.
Tylną ścianę z tarasem oświetlono dwoma rodzajami kinkietów (o klasie IP 65), boczną – tylko kinkietami ze światłem góra-dół.
Tylną ścianę z tarasem oświetlono dwoma rodzajami kinkietów (o klasie IP 65), boczną – tylko kinkietami ze światłem góra-dół.

Decyzja: nie chciałem lamp w podbitce dachu (bo mnie i żonie bardziej podoba się oświetlenie rozchodzące się po ścianach), ani lamp najazdowych w kostce brukowej. Przy budynku firmy, w której pracuję, kiedyś pełno było opraw w nawierzchni... a już ich nie ma, więc wyciągnąłem z tego wnioski. Nie wyglądały dobrze, bo się zabrudziły.

 

U siebie wybrukowaną drogę do domu o dł. 70 m oraz spory dziedziniec oświetliłem żeliwnymi latarniami. Elewacje natomiast – dwoma rodzajami kinkietów. Wybrałem solidne stalowe oprawy, klasy IP 65, na dobrych uszczelkach. Kolor farby proszkowej, którą zostały wykończone, dopasowałem do koloru dachówki i marmolitu na podmurówce. W zależności od potrzeb, na każdej ze ścian zamontowałem 2–5 szt. kinkietów, w sumie jest ich 15. Nad garażem zamocowałem reflektor z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

 

Instalację elektryk wyprowadził na zewnątrz podczas budowy domu. Wyodrębnił do niego 5 obwodów zewnętrznych, do działki 2. Ułożył kable w konkretnych miejscach, które potem czekały, aż otynkuję elewację i kupię lampy. Dobierałem je rok po przeprowadzce – jest ich dużo, dlatego chciałem spokojnie przejrzeć oferty i przygotować się finansowo.

Najsilniej świeci reflektor nad garażem (LED o mocy 30 W), który współpracuje z czujnikiem ruchu i zmierzchu.
Najsilniej świeci reflektor nad garażem (LED o mocy 30 W), który współpracuje z czujnikiem ruchu i zmierzchu.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Specjalne kable ziemne do latarni ogrodowych sam poprowadziłem w rowach o gł. 50 cm, przed utwardzeniem drogi i dziedzińca. Tu biegną w warstwie podbudowy. Wzdłuż krawężnika zakopałem je nieco płycej, na gł. 30 cm. Latarnie żeliwne są ciężkie, więc zamontowałem je śrubami do dużych, masywnych płyt chodnikowych. Latarnie wyposażyłem w energooszczędne żarówki, bo palą się przez całą noc.

   

 • Nie brakuje nam wokół budynku górnego światła. Ścienne ledy dobrze oświetlają wybrukowaną opaskę, taras, wejścia do domu. Wszędzie jest dostatecznie widno, bez intensywnej iluminacji. Reflektor nad garażem okazuje się najbardziej praktyczny, ma czujniki ruchu i zmierzchu.

   

  Polecam zastosowanie takich czujników. Jednocześnie ostrzegam, że światło kinkietów rzeczywiście ukazuje nierówności ścian. U nas stało się tak w jednym miejscu, gdzie murarze nierówno zaciągnęli tynk baranek 2 mm. Wypukłości widać, jeśli stanie się z boku. Dobrze, że nie jest to ściana frontowa, tylko boczna. Dopiero teraz przepaliły się 2 ledy w kinkiecie na garażu, reszta nadal działa.

Oświetlenie zewnętrzne - koszt:

 • kinkiety 145 zł/szt. plus żarówki LED 18 zł/szt.; 
 • latarnie wysoka i niskie – razem 3000 zł plus żarówki energooszczędne.

Oświetlony dom

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2017-10-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor Nowością w ofercie firmy SPOTLINE jest profesjonalna wisząca lampa wewnętrzna, z wbudowanym czujnikiem ruchu i detektorem światła dziennego, ...
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...

Do ogrodu wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - to był błąd!

Byłam tak pochłonięta ważniejszymi aspektami budowy i wyposażenia domu, że sam dobór lamp zewnętrznych potraktowałam "lajtowo". Po prostu pojechałam do pobliskiego sklepu oświetleniowego i wybrałam najtańsze kinkiety i lampy-słupki - mówi Krysia, Członkini Klubu Budujących Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.

topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze