Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Czy trzeba wymienić przetarty przedłużacz ogrodowy?

Artykuł na: 2-3 minuty

Korzystam na działce rekreacyjnej z różnych elektrycznych narzędzi ogrodniczych i z przerażeniem zauważyłam, że przedłużacz ogrodowy jest w jednym miejscu przetarty, prawie z odsłoniętymi drutami. W razie dotknięcia – zwłaszcza przy mokrej pogodzie – grozi to niebezpiecznym porażeniem. Zatem czy wystarczy owinięcie taśmą izolacyjną czy też przewód trzeba wymienić?

Czy trzeba wymienić przetarty przedłużacz ogrodowy?

Odpowiedź eksperta: Przewód trzeba bezwzględnie wymienić, bo nawet bardzo staranne owinięcie izolacją nie zapewni szczelności osłony. Niezależnie od wymiany przedłużacza trzeba też zadbać o skuteczny sposób ochrony przed porażeniem. Przypadkowe przecięcie czy uszkodzenie izolacji przewodu lub zamoczenie części maszyn pod napięciem w warunkach pracy w ogrodzie jest szczególnie niebezpieczne ze względu na bezpośredni kontakt z gruntem.

Dlatego obwody gniazd z których korzystamy na zewnątrz domu muszą być koniecznie zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym, który odetnie zasilanie w razie upływu prądu z obwodu, spowodowanego np. dotknięciem przez nas nieizolowanego przewodu. Uziemienie lub tzw. zerowanie w instalacji nie daje w tych warunkach ochrony, bo zarówno przedłużacze ogrodowe, jak i elektronarzędzia (kosiarki do trawy, piły łańcuchowe itp.) nie mają w ogóle styku ochronnego (bolca).

Szczególnie przedłużacze używane w ogrodzie nie mogą mieć żadnych uszkodzeń
Szczególnie przedłużacze używane w ogrodzie nie mogą mieć żadnych uszkodzeń. (fot. Gardena)

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Obwody gniazd używanych na zewnątrz powinny zaś być zabezpieczone wysokoczułymi wyłącznikami róznicowoprądowymi (do 30 mA). (fot. Eaton Electric)

aktualizacja: 2018-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki Minimum formalności, szybka obsługa, a przede wszystkim niższe rachunki za energię elektryczną nawet o 30%. Czy wiesz, że rachunki za prąd ...
Seria lamp Frandsen Ball w ofercie ARCHONhome
Seria lamp Frandsen Ball w ofercie ARCHONhome Seria lamp Frandsen Ball poszerzyła kolekcję lamp miedzianych, które niezmiennie należą do bestsellerów.
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor
Wisząca lampa wewnętrzna Worklight Dali Led Sensor Nowością w ofercie firmy SPOTLINE jest profesjonalna wisząca lampa wewnętrzna, z wbudowanym czujnikiem ruchu i detektorem światła dziennego, ...
topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 6/2018

Tematem przewodnim najnowszego numeru BUDUJEMY DOM są dachy. W specjalnym poradniku inwestora i wykonawcy, przygotowanym wspólnie ze specjalistami z...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze