Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Czy trzeba wymienić przetarty przedłużacz ogrodowy?

Korzystam na działce rekreacyjnej z różnych elektrycznych narzędzi ogrodniczych i z przerażeniem zauważyłam, że przedłużacz ogrodowy jest w jednym miejscu przetarty, prawie z odsłoniętymi drutami. W razie dotknięcia – zwłaszcza przy mokrej pogodzie – grozi to niebezpiecznym porażeniem. Zatem czy wystarczy owinięcie taśmą izolacyjną czy też przewód trzeba wymienić?

Czy trzeba wymienić przetarty przedłużacz ogrodowy?

Odpowiedź eksperta: Przewód trzeba bezwzględnie wymienić, bo nawet bardzo staranne owinięcie izolacją nie zapewni szczelności osłony. Niezależnie od wymiany przedłużacza trzeba też zadbać o skuteczny sposób ochrony przed porażeniem. Przypadkowe przecięcie czy uszkodzenie izolacji przewodu lub zamoczenie części maszyn pod napięciem w warunkach pracy w ogrodzie jest szczególnie niebezpieczne ze względu na bezpośredni kontakt z gruntem.

Dlatego obwody gniazd z których korzystamy na zewnątrz domu muszą być koniecznie zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym, który odetnie zasilanie w razie upływu prądu z obwodu, spowodowanego np. dotknięciem przez nas nieizolowanego przewodu. Uziemienie lub tzw. zerowanie w instalacji nie daje w tych warunkach ochrony, bo zarówno przedłużacze ogrodowe, jak i elektronarzędzia (kosiarki do trawy, piły łańcuchowe itp.) nie mają w ogóle styku ochronnego (bolca).

Szczególnie przedłużacze używane w ogrodzie nie mogą mieć żadnych uszkodzeń
Szczególnie przedłużacze używane w ogrodzie nie mogą mieć żadnych uszkodzeń. (fot. Gardena)

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Obwody gniazd używanych na zewnątrz powinny zaś być zabezpieczone wysokoczułymi wyłącznikami róznicowoprądowymi (do 30 mA). (fot. Eaton Electric)

aktualizacja: 2018-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Jaka jest typowa moc domowych urządzeń?

Projekt instalacji elektrycznej budynku musi zawierać informację o tzw. mocy przyłączeniowej. Zapotrzebowanie przeciętnego domu jednorodzinnego na moc wynosi zazwyczaj 10–15 kW.

topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze