Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / Porady ekspertów

Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Podzieliłem pokój córek na dwa pomieszczenia za pomocą ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych. Zapominałem jednak o założeniu gniazdek - po dwa z każdej strony ściany. W jaki sposób ukryć przewody poprowadzone w gotowej ścianie i jak estetycznie zamontować gniazdka?

Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Odpowiedź eksperta: Przewody elektryczne powinny być ułożone przed pokryciem stelaża płytami g-k (przynajmniej z jednej strony). Profile słupkowe mają fabryczne nacięcia, które pozwalają na poprowadzenie przewodów w ścianie, a w montowanych później płytach warto od razu zrobić otwory pod puszki w wybranych miejscach.

W gotowej ściance do jej wnętrza nie da się wprowadzić przewodów ze względu na słupki stelaża, rozstawione co 60 cm. Pozostają więc do wyboru dwie możliwości - częściowe zdjęcie płyt z jednej strony bądź wycięcie w nich bruzdy. Płyt nie trzeba zdejmować na całej wysokości. Można je przeciąć brzeszczotem lub wyrzynarką 20-30 cm od podłogi i oderwać odcięte paski. Zapewni to możliwość przeprowadzenia przewodów przez otwory w słupkach, następnie zamocowanie odciętych pasów, sfazowanie krawędzi i ich zaszpachlowanie z użyciem taśmy wzmacniającej.

Cienkie przewody można ukryć w bruździe naciętej w powierzchni płyty. Jej głębokość nie może przekraczać 10 mm, aby nie uszkodzić kartonu po drugiej stronie płyty. Najlepiej użyć frezarki ręcznej z odpowiednim frezem i odsysaniem pyłu do odkurzacza. Przewód można wstępnie zamocować punktowo, np. klejem na gorąco, potem bruzdę zaszpachlować, wklejając w nią też taśmę papierową.

Do zamontowania gniazd potrzebne będą specjalne puszki do płyt g-k oraz otwornica o średnicy 65 mm, mocowana do wiertarki. Puszki te wymagają osadzenia w precyzyjnie wywierconym otworze, gdyż od frontu opierają się na wąskim kołnierzu. W zależności od producenta, różnią się średnicą zewnętrzną i niekiedy otwór należy powiększyć, szlifując papierem ściernym. Puszka trzyma się płyty dzięki zaczepom, przesuwanym za pomocą długich wkrętów. Powinna być przytwierdzona w pozycji umożliwiającej proste przykręcenie gniazda - wkręty mocujące je muszą znaleźć się na jednym poziomie.

Ostateczne wykończenie powierzchni płyty polegać będzie na wypełnieniu bruzdy lub zukosowanych krawędzi wstawianego uzupełnienia (wyciętej płyty g-k) zaprawą gipsową, naklejeniu taśmy i wyszlifowaniu powierzchni.

Doprowadzenie przewodu elektrycznego do puszki zamontowanej po jednej stronie ściany pozwala na łatwe umieszczenie gniazdka również po drugiej stronie przegrody. Powinny jednak być one przesunięte w poziomie, aby dna puszek nie stykały się ze sobą - może się bowiem okazać że ściana będzie zbyt cienka by zmieściły się obie puszki w tym samym miejscu. W wersji instalacyjnej z wyciętą płytą mamy pełną swobodę w rozmieszczeniu jak i przekroju układanych przewodów - otwór pod puszkę z drugiej strony wiercimy w dowolnym miejscu, a podłączenie robimy przelotowo - do zacisków gniazdek lub za pośrednictwem np. złączek samozaciskowych.

W przypadku układania przewodów w bruździe, wyprowadzenie ich na drugą stronę ściany wymaga przewiercenia otworu przez obie warstwy pokrycia i równoległego ich przeciągnięcia z połączeniem na zaciskach gniazdka.

Możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k

Prowadzenie przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony
Prowadzenie przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: wycięcie bruzd
Dwie możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony (a) i wycięcie bruzd (b).

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-03-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO
Próbnik napięcia YT-28630 marki YATO Wymiana gniazdka czy włącznika elektrycznego jest znacznie bezpieczniejsza, gdy posiadamy odpowiednie narzędzia. Należy do nich próbnik ...
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...

Rozmowy o instalacji elektrycznej, teletechnicznej i oświetleniu w domu

Czy wykonanie przyłącza jest bardzo skomplikowane? Jakie są sposoby doprowadzenia prądu na posesję? Jakie są podstawowe pojęcia związane z elektryką? Ekspert budowlany odpowiada kompleksowo na pytania inwestora związane z instalacją elektryczną, teletechniczną i oświetleniem domu.

topowe produkty

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze