Budujemy Dom

Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Artykuł na: 4-5 minut

Podzieliłem pokój córek na dwa pomieszczenia za pomocą ścianki działowej z płyt gipsowo-kartonowych. Zapominałem jednak o założeniu gniazdek - po dwa z każdej strony ściany. W jaki sposób ukryć przewody poprowadzone w gotowej ścianie i jak estetycznie zamontować gniazdka?

Jak zamontować gniazdka w ścianie działowej z płyt g-k?

Odpowiedź eksperta: Przewody elektryczne powinny być ułożone przed pokryciem stelaża płytami g-k (przynajmniej z jednej strony). Profile słupkowe mają fabryczne nacięcia, które pozwalają na poprowadzenie przewodów w ścianie, a w montowanych później płytach warto od razu zrobić otwory pod puszki w wybranych miejscach.

W gotowej ściance do jej wnętrza nie da się wprowadzić przewodów ze względu na słupki stelaża, rozstawione co 60 cm. Pozostają więc do wyboru dwie możliwości - częściowe zdjęcie płyt z jednej strony bądź wycięcie w nich bruzdy. Płyt nie trzeba zdejmować na całej wysokości. Można je przeciąć brzeszczotem lub wyrzynarką 20-30 cm od podłogi i oderwać odcięte paski. Zapewni to możliwość przeprowadzenia przewodów przez otwory w słupkach, następnie zamocowanie odciętych pasów, sfazowanie krawędzi i ich zaszpachlowanie z użyciem taśmy wzmacniającej.

Cienkie przewody można ukryć w bruździe naciętej w powierzchni płyty. Jej głębokość nie może przekraczać 10 mm, aby nie uszkodzić kartonu po drugiej stronie płyty. Najlepiej użyć frezarki ręcznej z odpowiednim frezem i odsysaniem pyłu do odkurzacza. Przewód można wstępnie zamocować punktowo, np. klejem na gorąco, potem bruzdę zaszpachlować, wklejając w nią też taśmę papierową.

Do zamontowania gniazd potrzebne będą specjalne puszki do płyt g-k oraz otwornica o średnicy 65 mm, mocowana do wiertarki. Puszki te wymagają osadzenia w precyzyjnie wywierconym otworze, gdyż od frontu opierają się na wąskim kołnierzu. W zależności od producenta, różnią się średnicą zewnętrzną i niekiedy otwór należy powiększyć, szlifując papierem ściernym. Puszka trzyma się płyty dzięki zaczepom, przesuwanym za pomocą długich wkrętów. Powinna być przytwierdzona w pozycji umożliwiającej proste przykręcenie gniazda - wkręty mocujące je muszą znaleźć się na jednym poziomie.

Ostateczne wykończenie powierzchni płyty polegać będzie na wypełnieniu bruzdy lub zukosowanych krawędzi wstawianego uzupełnienia (wyciętej płyty g-k) zaprawą gipsową, naklejeniu taśmy i wyszlifowaniu powierzchni.

Doprowadzenie przewodu elektrycznego do puszki zamontowanej po jednej stronie ściany pozwala na łatwe umieszczenie gniazdka również po drugiej stronie przegrody. Powinny jednak być one przesunięte w poziomie, aby dna puszek nie stykały się ze sobą - może się bowiem okazać że ściana będzie zbyt cienka by zmieściły się obie puszki w tym samym miejscu. W wersji instalacyjnej z wyciętą płytą mamy pełną swobodę w rozmieszczeniu jak i przekroju układanych przewodów - otwór pod puszkę z drugiej strony wiercimy w dowolnym miejscu, a podłączenie robimy przelotowo - do zacisków gniazdek lub za pośrednictwem np. złączek samozaciskowych.

W przypadku układania przewodów w bruździe, wyprowadzenie ich na drugą stronę ściany wymaga przewiercenia otworu przez obie warstwy pokrycia i równoległego ich przeciągnięcia z połączeniem na zaciskach gniazdka.

Możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k

Prowadzenie przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony
Prowadzenie przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: wycięcie bruzd
Dwie możliwości prowadzenia przewodów elektrycznych i osadzenia gniazd w ścianie z płyt g-k: częściowe wycięcie płyt z jednej strony (a) i wycięcie bruzd (b).

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-03-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".