Budujemy Dom

Jak wybierać łączniki oświetlenia?

Artykuł na: 2-3 minuty

W kilku punktach podpowiadamy, jak wybierać łączniki oświetlenia.

Jak wybierać łączniki oświetlenia?

Wybieramy łączniki oświetlenia:

 • Należy zwrócić uwagę na liczbę potrzebnych klawiszy. Łącznik z dwoma przyciskami umożliwi obsługę dwóch źródeł światła, np. w obrębie jednego żyrandola. Trzy klawisze zapewnią, oczywiście, sterowanie trzema żarówkami.

 • Oprócz tradycyjnych urządzeń klawiszowych, na rynku znajdziemy ciekawe modele z dźwigienką, przyciskiem, pokrętłem (obrotowe), szklaną płytką (dotykowe i bezdotykowe - działające po zbliżeniu ręki).

 • Do włączania światła w długich korytarzach albo przy schodach służą tzw. łączniki schodowe - zapewniające sterowanie oświetleniem z dwóch oddalonych od siebie miejsc. Na obu końcach korytarza, czy też na dole i na górze schodów, montuje się po jednym przycisku. Przełączenie któregoś z nich powoduje zmianę stanu obwodu (otwarty/zamknięty). Na wielokondygnacyjnej klatce, pomiędzy łącznikami schodowymi można zastosować krzyżowe, umożliwiające sterowanie światłem z większej liczby miejsc.

 • Z uwagi na to, że łączniki są dobrze widocznym elementem wnętrz, i dość mocno eksploatowanym, inwestorzy często decydują się na wyroby ze szlachetnych i trwałych materiałów - kamienia, drewna, skóry, porcelany, szkła hartowanego, stali, aluminium, niklu czy miedzi.

  Osprzęt wykonany z miedzi lub stopów miedzi (tzw. miedź przeciwdrobnoustrojowa albo nowe srebro), albo z materiałów z dodatkiem jonów srebra, wykazuje właściwości antybakteryjne. Produkty metalowe idealnie pasują do wnętrz loftowych. Szklane dostępne są zarówno w stonowanych, jak i intensywnych kolorach. Znajdziemy też oryginalne modele, np. z trójwymiarowym zdobieniem z cienkiego drutu zatopionego w przezroczystym materiale.

Małgorzata Kolmus
fot. Ospel

aktualizacja: 2018-04-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Żarówka halogenowa znika z rynku
Żarówka halogenowa znika z rynku 1 września weszły w życie nowe regulacje europejskie zakazujące obrotu żarówkami halogenowymi na terenie krajów Unii Europejskiej.
Korzystasz z WAGO? To wystarczy, żeby pomagać!
Korzystasz z WAGO? To wystarczy, żeby pomagać! Firma WAGO już po raz trzeci współpracuje z twórcami programu Nasz Nowy Dom, który jest emitowany w stacji Polsat. W trwającym właśnie ...
Elegancki ściemniacz uniwersalny z Impresji
Elegancki ściemniacz uniwersalny z Impresji Dzięki eleganckiemu ściemniaczowi uniwersalnemu z serii Impresja, łagodnie można zmniejszyć ilość światła, stwarzając przytulną atmosferę, ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze