Budujemy Dom

Źle dobraliśmy długość kinkietów elewacyjnych!

Artykuł na: 4-5 minut

Na frontowej i tylnej ścianie założyliśmy po 4 kinkiety, w tym 2 na tarasie. Podczas montażu na ścianie przy głównym wejściu okazało się, że... wybrane oprawy są zbyt długie i nie mieszczą się pod okapem dachu - mówią Mirka i Filip, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli wiosną 2016 r.

Źle dobraliśmy długość kinkietów elewacyjnych!

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy stopień ochrony IP 44; na ścianach - 8 kinkietów elewacyjnych ze stali nierdzewnej; żarówki LED o mocy 3 W, barwa światła zimna biel. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce:

 • Docelowo 3 lampy-słupki o wys. 60 cm wzdłuż podjazdu i przy ganku (na razie założono 1). 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody, kabel YKY na gł. 80 cm, zaznaczony niebieską folią.

Oświetlenie na froncie domu

Decyzja: Mirka: Wiadomo, z elektryką nie ma żartów, więc instalację na domu i w ogrodzie wykonali elektrycy z uprawnieniami, jeszcze na etapie układania kabli w pomieszczeniach. Trafiłam na fajnych młodych fachowców, którzy podpowiedzieli mi, żeby do oświetlenia na zewnątrz dodać w skrzynce elektrycznej programator czasowy. Jestem teraz z niego szczególnie zadowolona, bo samoczynnie i w porę zapala i gasi lampy, co daje oszczędności w rachunkach za prąd.

Oprawy zewnętrzne zamontowaliśmy po otynkowaniu elewacji. Przede wszystkim postawiłam na oświetlenie użytkowe, a nie dekoracyjne. Tę drugą funkcję kinkiety spełniają podświetlając boniowanie na elewacji i elementy z kamienia. Niebiesko-szare pasy oraz cieniowana okładzina dają mocny efekt plastyczny, więc zdecydowałam nie robić im konkurencji zbyt ozdobnym światłem. Kinkiety i słupki do oświetlenia podjazdu i przestrzeni przy ganku pochodzą z tej samej serii - nie chciałam wprowadzać estetycznego miszmaszu.

Słupek ogrodowy
Wybrukowaną przestrzeń przed gankiem oświetla słupek ogrodowy o wys. 60 cm.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

Filip: Ilość obwodów i tzw. punktów dobraliśmy z elektrykami trochę na wyrost, żeby móc zmienić oświetlenie w przyszłości, mamy też wyprowadzony nieużywany kabel pod wiatę garażową. Zewnętrzne gniazda umieściliśmy na tarasie i przed frontem domu. Możemy podłączyć do nich myjkę ciśnieniową, oświetlenie bożonarodzeniowe itp. Na frontowej i tylnej ścianie założyliśmy po 4 kinkiety, w tym 2 na tarasie.

Podczas montażu na ścianie przy głównym wejściu okazało się, że... wybrane oprawy są zbyt długie i nie mieszczą się pod okapem dachu. Rada - przed zakupem trzeba zmierzyć najważniejsze odległości. Wybrnęliśmy z kłopotu, odwracając je w dół. Wyglądają dobrze.

Uniknęliśmy montażu lamp przy furtce i bramie wjazdowej, ponieważ po przeciwnej stronie drogi stoi latarnia uliczna. Wzdłuż podjazdu z kostki dodamy natomiast 2 lampy typu słupek, jak ta oświetlająca wybrukowaną przestrzeń przed gankiem. To wszystko.

Dwa kinkiety na tarasie
Na tarasie umieszczono gniazdo zewnętrzne i kinkiety

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

 • Kinkiety 35 zł/szt.; słupki 80 zł/szt.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dom oświetlają na zewnątrz kinkiety elewacyjne, jednopunktowe LED o mocy 3 W.

aktualizacja: 2018-05-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Nowość OSPEL: łączniki serii Aria
Nowość OSPEL: łączniki serii Aria OSPEL wprowadził do oferty nowe łączniki z serii Aria. Jest to połączenie nowoczesnego wzornictwa i idealnych proporcji. Oryginalności ...
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki
Prąd przez internet - nie trać energii na wysokie rachunki Minimum formalności, szybka obsługa, a przede wszystkim niższe rachunki za energię elektryczną nawet o 30%. Czy wiesz, że rachunki za prąd ...
Seria lamp Frandsen Ball w ofercie ARCHONhome
Seria lamp Frandsen Ball w ofercie ARCHONhome Seria lamp Frandsen Ball poszerzyła kolekcję lamp miedzianych, które niezmiennie należą do bestsellerów.
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 7-8/2018

W tym wydaniu opisujemy zagadnienia związane z budową oszczędnego domu. Są to: przegrody zewnętrzne, wentylacja, ogrzewanie, kolektory słoneczne...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze