Budujemy Dom

Modernizacja oświetlenia w małej łazience - dobre rady

Artykuł na: 4-5 minut

Przed remontem w łazience miałam tylko oświetlenie górne pod sufitem i boczny kinkiet przy lustrze. Strefa nad umywalką oraz przy lustrze nie była dostatecznie widna. Ewidentnie brakowało również wywiewu z elektrycznym wentylatorem, uruchamianego łącznikiem... - mówi Agnieszka, Czytelniczka Budujemy Dom, która osprzęt i oświetlenie łazienki dobierała w 2017 r.

Modernizacja oświetlenia w małej łazience - dobre rady

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, gniazda bryzgoszczelne, łączniki klawiszowe, przy wejściu do łazienki podświetlone diodą LED. Łazienkę wyposażono w oddzielny obwód z wentylatorem i łącznikiem klawiszowym.

Oświetlenie: na 230 V, w podwieszanym suficie wpuszczane sufitowe oprawy z żarówkami energooszczędnymi, w lustrze oświetlenie LED, kinkiet LED nad lustrem. Ciepła barwa światła.

Decyzja: przed remontem w łazience miałam tylko oświetlenie górne pod sufitem i boczny kinkiet przy lustrze. Strefa nad umywalką oraz przy lustrze nie była dostatecznie widna, co utrudniało mi wykonywanie makijażu. Ewidentnie brakowało również wywiewu z elektrycznym wentylatorem, uruchamianego łącznikiem. Poprzednia grawitacyjna wentylacja niekiedy zawodziła, lustro podczas kąpieli pod prysznicem zachodziło parą, nadmiar wilgoci długo pozostawał w pomieszczeniu. Rok temu nadeszła pora modernizacji oświetlenia, osprzętu elektroinstalacyjnego, wentylacji.

Łącznik klawiszowy do włączania kinkietu nad lustrem
Łącznik klawiszowy do włączania kinkietu nad lustrem

Modernizacja oświetlenie w łazience - rady i przestrogi:

 • Zaczęłam od założenia elektrycznego wyciągu - dodałam obwód i włącza się go teraz oddzielnym łącznikiem klawiszowym na żądanie, a nie razem z lampami - oraz od wymiany starego plastikowego osprzętu. Poprzedni brzydko zżółkł. Kupiłam elementy wykonane z syntetyku lepszej jakości i o prostej stylistyce, gniazda mają oprawy bryzgoszczelne. Zadbałam o to, żeby odcień bieli pasował do koloru glazury.

  Łącznik zamontowany na zewnątrz łazienki ma diodę LED, dzięki czemu jest widoczny z daleka w ciemności i pomaga trafić tu w nocy. Założyłam pod nim przezroczystą podkładkę z tworzywa, żeby ochronić tapetę przed ubrudzeniem palcami.

 • Nie zmieniałam opraw górnych, wpuszczonych w podwieszany sufit, lecz urozmaiciłam oświetlenie strefy przy umywalce. Łazienka ma 4 m2 i niedużą powierzchnię ścian, dlatego kupiłam lustro z biegnącym wokół jego krawędzi podświetleniem LED. Światło jest dość intensywne, ale nie razi w oczy, pomaga w czynnościach higienicznych i kosmetycznych.

  Po namyśle dodałam nad lustrem obrotowy kinkiet LED, jego światło skierowałam w dół. Celowo zamontowałam go na oddzielnym obwodzie z łącznikiem, żeby korzystać z niego podczas robienia makijażu. Dobry krok. Kolejny to taki, że lampy górne i w lustrze uruchamia jeden łącznik, usytuowany przy wejściu. Poprzednio zapalało się tylko oświetlenie sufitowe i w łazience było trochę ponuro, obecnie jest jasno i przytulnie, bo ma ciepły odcień.
Bryzgoszczelne gniazdo
Bryzgoszczelne gniazdo przydaje się do suszarki.

Modernizacja oświetlenia w łazience - koszt:

 • Lustro z oświetleniem LED 499 zł; 
 • Osprzęt i wentylator 280 zł; 
 • Kinkiet 156 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".