Budujemy Dom

Przy doborze oświetlenia kierowaliśmy się doświadczeniem z budowy czterech domów

Artykuł na: 4-5 minut

Dopracowałam z mężem elektrykę i oświetlenie w kuchni. Mamy tu sporo gniazd do dużego i małego sprzętu AGD, w tym na wyspie 2 gniazda, do których podłączamy m.in. radio, stację pogodową, ładowarki telefonów - mówi Bogusia, która wraz z Markiem jest Członkiem Klubu Budujących Dom, a osprzęt i oświetlenie dobierała w 2016 r.

Przy doborze oświetlenia kierowaliśmy się doświadczeniem z budowy czterech domów

Osprzęt elektroinstalacyjny: z PVC, głównie w kolorze białym, gniazda wtykowe i łączniki klawiszowe pogrupowane w większe i mniejsze moduły, łączniki schodowe na klatce schodowej, łączniki krzyżowe w holach na każdej kondygnacji. Razem około 250 punktów elektrycznych.

Oświetlenie: wiszące lampy z żarówkami energooszczędnymi i halogenowymi, pod górnymi szafkami kuchennymi wpuszczane oprawy halogenowe, kinkiety.

Boczną strefę kuchni oświetlają kinkiety
Boczną strefę kuchni oświetlają kinkiety.

Decyzja: prowadząc instalację elektryczną, opieraliśmy się na wytycznych z gotowego projektu, lecz dodaliśmy swoje 3 grosze. Zdobyliśmy doświadczenie dotyczące elektryki i oświetlenia, bo to nasz czwarty z kolei dom. Nasze uwagi dla elektryka dotyczyły np. wysokości gniazdek i rozmieszczenia oświetlenia w kuchni i na górnych kondygnacjach. Odstępstw od projektu nie było dużo, jednak się pojawiły stosownie do układu mebli, zależało nam jeszcze na obwodzie agregatu prądotwórczego.

Osprzętu nie chcieliśmy za bardzo eksponować, dlatego jest biały jak ściany, za to chętnie grupowaliśmy elementy w moduły, są wtedy uporządkowane i korzysta się z nich intuicyjnie. Priorytetami były: oszczędzanie energii elektrycznej - żarówki są nowoczesne - oraz wygoda, więc wprowadziliśmy łączniki schodowe i krzyżowe.

Do ułożenia instalacji elektrycznej i licznego osprzętu zatrudniliśmy elektryków, którzy sprawdzili się na poprzednich budowach. Kiedy ukończyli pracę, sfotografowaliśmy przebieg całej instalacji elektrycznej.

Kolor osprzętu elektroinstalacyjnego na wyspie kuchennej dopasowano do kolorystyki zabudowy
Kolor osprzętu elektroinstalacyjnego na wyspie kuchennej dopasowano do kolorystyki zabudowy.

Oświetlenie kuchni - rady i przestrogi:

 • Bogusia: Dopracowałam z mężem elektrykę i oświetlenie w kuchni. Mamy tu sporo gniazd do dużego i małego sprzętu AGD, w tym na wyspie 2 gniazda, do których podłączamy m.in. radio, stację pogodową, ładowarki telefonów. Z taką ilością wtyków w różnych miejscach możemy zapomnieć o złodziejce. Moim dobrym pomysłem było poproszenie elektryka o wyprowadzenie dodatkowego wywiewu, włączanego przyciskiem klawiszowym. Wywiew w okapie nie wystarcza, z drugim jest o niebo lepiej!

  Nad wyspą, w centralnym miejscu, umieściliśmy rozłożysty pięcioramienny żyrandol z żarówkami energooszczędnymi, każda o mocy odpowiadającej 80 W zwykłych żarówek. Pełni on kilka funkcji - oświetla to wnętrze z góry i stwarza przytulny domowy nastrój, daje wyspie oświetlenie robocze. W suficie są jeszcze 4 małe lampy, rozjaśniające boczne strefy kuchni, a na ścianach - kinkiety.

  Pod górną szafką zamontowaliśmy 3 oczka halogenowe, bo krojąc żywność na blatach, potrzebujemy intensywnego światła. Halogeny sprawdzają się tu jako tako, nierównomiernie oświetlają blaty, lecz bez nich byłoby gorzej. Z takim oświetleniem pomieszczenie jest jasne, zarazem przytulne. Starannie dobieramy barwę światła, jest ciepła, nie trupioblada.

 • Marek: zdecydowałem się na obwód agregatu prądotwórczego, bo kocioł gazowy nie działa przecież bez prądu. Gniazdo do agregatu elektrycy ulokowali w garażu. Kupiłem urządzenie o mocy 5,5 kW, ale sami jeszcze go nie używaliśmy, przydał się jedynie sąsiadom podczas zalania ich budynku. Uspokaja mnie jednak to, że mamy zabezpieczenie na wypadek dłuższych awarii sieci elektrycznej.

Oświetlenie kuchni - koszt:

 • instalacja elektryczna z robocizną, osprzętem elektroinstalacyjnym i lampami 30 000 zł; 
 • agregat prądotwórczy 6000 zł.

Dodatkowe zdjęcia oświetlenia kuchni w domu Bogusi i Marka

Oświetlenie kuchni
Oświetlenie półek w kuchni
Łączniki w kuchni

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-09-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".