Budujemy Dom

Jak zamontować halogeny w suficie z płyt g-k?

Artykuł na: 2-3 minuty

Chciałbym zamontować w suficie z płyt g-k oświetlenie halogenowe w formie reflektorków. Problem w tym, że jest to poddasze, a za płytami znajduje się ocieplenie z wełny mineralnej. Czy halogeny nie będą się zbytnio nagrzewały i jak przeciągnąć przewody elektryczne?

Jak zamontować halogeny w suficie z płyt g-k?

Odpowiedź eksperta: Umieszczenie lamp halogenowych bezpośrednio w warstwie ocieplenia nie jest poprawnym rozwiązaniem właśnie ze względu na brak odprowadzenia ciepła, co znacznie zmniejszy trwałość żarówek. Istotnym zagrożeniem będzie też możliwość uszkodzenia folii paroizolacyjnej, zabezpieczającej przed przenikaniem wilgoci do ocieplenia.

Praktycznie halogeny żarowe zastępowane są obecnie reflektorami LED, które wyraźnie mniej się nagrzewają, ale i w tym wariancie konieczne będzie osłonięcie tylnej strony lampy puszkami o dostosowanej wysokości lub np. doniczkami ceramicznymi. W przypadku skosów, osłonę taką trudno przytwierdzić i lepiej wtedy założyć zewnętrzne listwy z regulowanymi reflektorkami.

Przewody zasilające, niezależnie od rodzaju montowanych lamp, najwygodniej rozprowadzić w trakcie mocowania opłytowania, wyprowadzając krótkie odcinki w miejscach osadzenia oświetlenia. Trzeba przy tym dopilnować, aby przewód nie został przyciśnięty przez płytę do rusztu.

Dobrym rozwiązaniem - zwłaszcza na poziomej części sufitu - będzie podwójne opłytowanie z zachowaniem przynajmniej 8-10 cm odstępu między pokryciem od wnętrza pomieszczenia i od strony ocieplenia. Utworzona w ten sposób przestrzeń pozwoli na łatwe rozprowadzenie przewodów nawet po zamocowaniu płyt gipsowo-kartonowych i umożliwi chłodzenie lamp przy zamontowaniu bezpośrednio w pokryciu.

Różne sposoby osadzenia lampy LED w suficie podwieszanym z płyt g-k:

Osadzenie lamp LED w suficie podwieszanym z płyt g-k za pomocą sprężynek mocujących
Osadzenie lamp LED w suficie podwieszanym z płyt g-k w podwójnym opłytowaniu z osłoną na przewody
Różne sposoby osadzenia lampy LED w suficie podwieszanym z płyt g-k: za pomocą sprężynek mocujących (a), w podwójnym opłytowaniu z osłoną na przewody (b)

Redakcja BD

aktualizacja: 2018-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".