Budujemy Dom

Zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem urządzeń

Artykuł na: 2-3 minuty

Niedawno spotkała mnie niemiła przygoda. W trakcie mieszania farby wiertarką z mieszadłem wyłączono prąd, co wymusiło dłuższą przerwę w pracy. Niestety, włącznik wiertarki był wciśnięty i po włączeniu prądu w sieci farba została rozchlapana po całym pokoju. Czy można się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, blokując samoczynne załączenie się urządzenia po wznowieniu zasilania?

Zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem urządzeń

Odpowiedź eksperta: Ochronę przed ponownym uruchomienie w przypadku wznowienia zasilania po zaniku napięcia zapewnia standardowe wyposażenie wielu urządzeń stacjonarnych, których niespodziewane włączenie może być niebezpieczne. Takie układy mają np. piły tarczowe, strugarki, a także bramy automatyczne.

Zabezpieczenie takie przyda się również przy korzystaniu z elektronarzędzi i elektrycznego sprzętu ogrodowego oraz niektórych urządzeń domowych.

Taką ochronę zapewnia z reguły stycznik ze stykami pomocniczymi, pracujący w tzw. układzie samopodtrzymania. Działa on w ten sposób, że zasilanie cewki stycznika odbywa się przez zwierny styk pomocniczy. Równolegle do niego podłączany jest przycisk uruchamiający układ. W momencie jego naciśnięcia następuje przepływ prądu do cewki stycznika i załączenie obwodu. Zwolnienie przycisku nie spowoduje wyłączenia zasilania, bo prąd do cewki płynie przez zwarty styk pomocniczy. W chwili zaniku napięcia dochodzi do rozwarcia styków głównych i pomocniczych, a po jego przywróceniu obwód nie uruchomi się, dopóki nie zostanie naciśnięty przycisk sterujący.

Stycznik można założyć w rozdzielnicy głównej lub pomocniczej, na standardowej szynie montażowej i podłączyć do niego obwód zasilający, np. garaż, gniazda zewnętrzne, wybrane obwody wewnątrz domu.

Schemat podłączenia stycznika trójfazowego do zasilania odbiornika jednofazowego.
Schemat podłączenia stycznika trójfazowego do zasilania odbiornika jednofazowego.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Stycznik mocy zabezpiecza przed ponownym uruchomieniem urządzeń elektrycznych w przypadku wznowienia zasilania po wcześniejszym zaniku napięcia. (fot. Schneider Electric)

aktualizacja: 2018-10-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".