Budujemy Dom

Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Artykuł na: 4-5 minut

Czym właściwie są łączniki elektryczne? W najprostszych słowach można powiedzieć, że są to urządzenia, a raczej aparaty elektryczne, wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym.

Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

Potocznie nazywane włącznikami lub wyłącznikami światła, są one obok gniazdek najpowszechniejszym osprzętem elektrycznym używanym przy projektowaniu instalacji elektrycznej. Co więcej, jest to ten typ urządzenia, na który wszyscy chcemy mieć wpływ, ponieważ jego estetyka, lokalizacja i inne funkcje bezpośrednio wpływają na komfort naszego codziennego życia.

Jak rozmieszczać włączniki światła w budynku?

Optymalne rozmieszczenie łączników w domu jest niezwykle ważne. To nie tylko sprawa wygody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa mieszkańców.

A zatem, w mieszkaniach i domach włączniki światła i inne łączniki zwykle montowane są przy wejściu do pokoju. Jeśli w pokoju zamontowane są drzwi, wówczas umieszczamy łącznik po stronie klamki, czyli po stronie przeciwnej do kierunku otwierania drzwi. Jest to najbardziej powszechne rozwiązanie.

W łazience, toalecie lub pomieszczeniach, w których nie ma okien włączniki światła montujemy na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne przy wszystkich wejściach na klatki schodowe lub wejściach do piwnicy.

Łącznik seria IMPRESJA

Ważne, aby przy projektowaniu instalacji wziąć pod uwagę, czy łącznik znajduje się na odpowiedniej wysokości. Dla osób poruszających się na wózkach oraz dla dzieci łącznik powinien być równie dostępny jak dla pozostałych domowników.

Co więcej, wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zaistnienia pary wodnej lub wilgoci (łazienka, kuchnia, przyziemie, garaż) łączniki elektryczne powinny charakteryzować się zwiększonym stopniem ochrony. I tak łączniki typu IP44 lub IP45 będą odpowiednie do tego typu pomieszczeń.

W lokalach usługowych i biurach zasady rozmieszczenia łączników są podobne. Tu jednak, w zależności od metrażu biura, sklepu lub magazynu stosuje się dodatkowo inne rozwiązania. W wielu takich pomieszczeniach istnieją jeden lub dwa panele główne odpowiedzialne za włączanie i wyłączanie świateł, np. rano lub po zakończeniu pracy.

Oprócz tego łączniki indywidualne rozmieszcza się także w poszczególnych sekcjach pomieszczenia, aby dostosować światło do potrzeb użytkowników w danym momencie, np. w biurach w salach konferencyjnych lub w sklepach w przymierzalniach.

Ile łączników potrzebujemy?

Liczbę łączników określa oczywiście pomieszczenie i jego funkcja, ale nie można również zapominać o dostosowaniu jej do liczby obwodów. Łączniki mogą być przeznaczone do funkcjonowania z jednym lub z kilkoma obwodami elektrycznymi.

W niektórych pokojach będzie istniała potrzeba zamontowania więcej niż tylko jednego punktu oświetlenia. W takim przypadku, aby nie musieć włączać i wyłączać światła jednocześnie we wszystkich z nich, należy zamontować je na oddzielnych obwodach i wówczas każdy będzie wymagał osobnego włącznika.

Łącznik Aria

Włącznik światła to element współczesnego wystroju wnętrz

Kwestią nie mniej ważną w doborze odpowiedniego łącznika jest jego wygląd. Obecnie na rynku istnieje cały wachlarz łączników elektrycznych odpowiednich do różnych typów wnętrz - od tradycyjnych po nowoczesne. Seria Karo OSPEL to przepiękne pastelowe kolory, a w serii Sonata czy Impresja znajdziemy szklane, aluminiowe a nawet drewniane ramki do łączników elektrycznych.

Przed zakupem warto zatem dokonać przemyślanego wyboru, bo dzięki odpowiedniej estetyce łączników w prosty sposób możemy podkreślić charakter pomieszczenia mieszkalnego lub komercyjnego.

Dekoracyjne łączniki elektryczne: lawenda, limonka, perłowa czerwień
Dekoracyjne łączniki elektryczne: satynowy turkus, tytan strukturalny, wenge
Dekoracyjne łączniki elektryczne: R-1YGC z klawiszem, ŁP-1U m 18 rameczka+klawisz szary mat, ŁP-4GS 00
Dekoracyjne łączniki elektryczne: ramka srebrna klawisz czarny, ramka srebrna klawisz satyna, ramka srebro klawisz srebrny
Logotyp Ospel
OSPEL S.A.
ul. Główna 128, Wierbka, 42-436 Pilica
tel./faks 32 673 71 06 (10),
faks 32 750 84 99,
www.ospel.com.pl,
e-mail: ospel@ospel.com.pl, marketing@ospel.com.pl
aktualizacja: 2018-11-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".