Budujemy Dom

Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie

Artykuł na: 4-5 minut

Nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls z łącznika w wiatrołapie. Ale układ z czujnikiem zmierzchu nie działa - mówi Monika - Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2012 r.

Kilka lat po instalacji oświetlenia zewnętrznego nie wszystko działa poprawnie

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy ze stopniem ochrony IP 44; w gzymsie pod dachem - oprawy wpuszczane z diodami LED, w stropie nad bramą garażową taśma LED. 
 • Barwa światła - ciepła biel. 
 • Instalacja elektryczna - 3 obwody zasilane prądem z sieci 230 V, taśma LED na obwodzie niskonapięciowym 12 V (z transformatorkiem).

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy IP 65; lampy-słupki o wys. 40 i 80 cm z czujnikiem zmierzchu. 
 • Oprawa przy wyjściu gospodarczym z czujnikiem ruchu. 
 • Instalacja elektryczna - kable ziemne YKY, zasilane prądem z sieci 230 V, 4 obwody.
W gzymsie nad tarasem zamontowano oczka z diodami LED
W gzymsie nad tarasem zamontowano oczka z diodami LED.

Decyzja: punkty świetlne na domu zaplanował architekt, który projektował dom. Poprosiłam go o użytkowe światło nad wejściem, garażem, drzwiami gospodarczymi oraz na tarasie. Nie chciałam ostrej iluminacji dookoła elewacji. U nas tworzą je oczka LED w gzymsach i taśma LED nad garażem. Dom ma nowoczesną bryłę, więc zewnętrzne oprawy są proste.

Oświetlenie na działce zaprojektowałam z mężem i elektrykiem - chodziło o rozjaśnienie podjazdu do garażu i ogrodu. Ustaliliśmy miejsca na słupki, wyższe lampy wzdłuż podjazdu i niskie w głębi posesji. Oprawy na budynku są wysokiej jakości i jesteśmy z nich zadowoleni. Słupki są z hipermarketu i wymagają już wymiany.

Taśma LED nad wjazdem do garażu sprawdza się pod względem użytkowym i dekoracyjnym
Taśma LED nad wjazdem do garażu sprawdza się pod względem użytkowym i dekoracyjnym.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Oczka wpuszczone w gzymsy rzucają w dół delikatnie i rozproszone światło. Jest nastrojowo, jednocześnie tam, gdzie potrzeba, widno. Do tej pory mąż wymieniał w nich kilka przepalonych diod LED. Znajdują się wysoko, więc musi używać drabiny. Liczba opraw nad tarasem jest dostateczna i górne światło daje radę, jedyna wada - gdybyśmy chcieli zamontować markizę, zasłoniłaby je.

  Pierwotnie nad głównym wejściem zaprojektowaliśmy światło w następujący sposób - jedno z trzech oczek miało reagować na zmierzch, a dwa pozostałe tylko na ręczny impuls z łącznika w wiatrołapie. Ale układ z czujnikiem zmierzchu nie działa i musimy włączać go sami. Elektryk powinien to naprawić. Do oświetlenia wjazdu do garażu celowo kupiliśmy wysokiej jakości taśmę LED. Działa już 6 lat.

 • Lampy-słupki w ogrodzie zamontowaliśmy na betonowych postumentach o głębokości 30 cm, elektryk połączył je szeregowo. Żarówki z czujnikiem zmierzchu przetrwały kilka lat, ale od jakiegoś czasu nie działają.

  Elementy oprawy z tworzywa sztucznego popękały, dlatego zamierzamy zmodernizować to oświetlenie. Być może kupimy dobrej jakości lampy solarne - podobno pojawiły się lepsze wyroby. Jeśli nie znajdziemy odpowiednich, poszukamy ładnych i porządnie wykonanych opraw na prąd i z czujnikiem zmierzchu. Lampa z czujnikiem ruchu jest bardzo praktyczna przy wyjściu gospodarczym.

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

 • oczka z diodami LED 55 zł/szt; lampy-słupki 90-160 zł/szt.
Wzdłuż podjazdu do garażu i w strefie wejściowej zamontowano lampy-słupki o wys. 80 cm, z czujnikami zmierzchu
Wzdłuż podjazdu do garażu i w strefie wejściowej zamontowano lampy-słupki o wys. 80 cm, z czujnikami zmierzchu.
Oświetlenie na budynku

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...

Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

Czym właściwie są łączniki elektryczne? W najprostszych słowach można powiedzieć, że są to urządzenia, a raczej aparaty elektryczne, wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym.

polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".