Budujemy Dom

Aluminiowe oprawy w rustykalnym kształcie dobrze się sprawdzają

Artykuł na: 4-5 minut

Podczas wyboru opraw żona pilnowała designu, ja solidności wykonania. Aluminiowym oprawom w rustykalnym kształcie, z dobrymi uszczelkami, wykończeniem w kolorze antyczne złoto i kloszem z mlecznego szkła, niczego nie mogłem zarzucić. Dobrze się sprawdzają - mówi Mietek, Członek Klubu Budujących Dom, który oświetlenie zewnętrzne założył w 2011 r.

Aluminiowe oprawy w rustykalnym kształcie dobrze się sprawdzają

Oświetlenie na domu:

 • IP 44; 
 • Pod loggią plafoniery z czujnikiem ruchu, kinkiety na ścianach z czujnikami ruchu; 
 • Wszędzie energooszczędne świetlówki kompaktowe o mocy 3 albo 4,5 W. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

 • IP 65; 
 • Latarnie wys. 115 cm i reflektorki; 
 • Świetlówki kompaktowe, o ciepłej barwie światła 3000 K; 
 • Fontanny z diodami LED. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kable YKY, 3 obwody.
Pod loggią zapalają się świetlówki kompaktowe w plafonierach
Pod loggią zapalają się świetlówki kompaktowe w plafonierach.

Decyzja: zewnętrzną instalację elektryk wyprowadził przez ściany podczas budowy domu. Podzielił ją na 8 obwodów, w tym 3 do ogrodu. Od frontu mamy długą loggię i w stropie pod nią zamontował plafoniery o prostym kształcie. Lubimy z żoną światło rozchodzące się po ścianach, więc na pozostałych elewacjach zawiesił kinkiety w kształcie latarni. W ogrodzie natomiast - niskie stojące lampy.

Podczas wyboru opraw żona pilnowała designu, ja solidności wykonania. Aluminiowym oprawom w rustykalnym kształcie, z dobrymi uszczelkami, wykończeniem w kolorze antyczne złoto i kloszem z mlecznego szkła, niczego nie mogłem zarzucić. Dobrze się sprawdzają.

Kinkiety na elewacji
Kinkiety zawieszono na pozostałych elewacjach.
Reflektorkiem (stojącym na ziemi) podświetlono wybrane rośliny
Reflektorkiem (stojącym na ziemi) podświetlono wybrane rośliny.

Oświetlenie zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • W ogrodzie elektryk użył specjalnych kabli ziemnych z oznaczeniem YKY. Poprowadził je w rowach o głębokości 50 cm i oznaczył niebieską folią. Niskie latarnie, wykonane z odlewu aluminiowego, nie są bardzo ciężkie, więc przytwierdził je śrubami do masywnych płyt z łupanego piaskowca. Tego rodzaju postument jest ładniejszy od zwykłych cokołów z betonu.

  Żona pragnęła ukształtować w ogrodzie, przy pomocy delikatnego światła, przytulny nastrój, dlatego wszystkie kinkiety i latarnie mają świetlówki kompaktowe, o średniej mocy, ciepłej barwie światła 3000 K i tradycyjnym gwincie. W kilku ogrodowych zaułkach urozmaiciła oświetlenie reflektorkami z halogenami - postawiła je na ziemi i skierowała na wybrane rośliny. Natomiast źródełka w kamieniu mają wmontowane kolorowe diody LED. Ciekawie to wygląda.

  Zewnętrzne oświetlenie najefektowniej prezentuje się w okresie Bożego Narodzenia! Co roku dokupujemy nowe sznury LED-owe i ubieramy świątecznymi światełkami loggię i rośliny przed domem. Rachunki za prąd nie szybują w górę, bo są to energooszczędne źródła światła, za to przez ponad miesiąc działka tonie w pięknej iluminacji. Do tego okresowego oświetlenia kupiłem bezpieczne przedłużacze.

 • Polecam zastosowanie czujników ruchu. Jeden z nich umieściłem przy furtce, więc kiedy wchodzimy lub wjeżdżamy na działkę, zapalają się żarówki w plafonierach pod loggią. Inne czujniki inicjują pracę kinkietów na ścianach.

Oświetlenie zewnętrzne - koszty:

 • kinkiety 189 zł/szt. plus żarówki energooszczędne 8-15 zł/szt.; 
 • latarnie 249 zł/szt.
Źródełka w kamieniu mają wmontowane kolorowe diody LED
Źródełka w kamieniu mają wmontowane kolorowe diody LED.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...

Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

Czym właściwie są łączniki elektryczne? W najprostszych słowach można powiedzieć, że są to urządzenia, a raczej aparaty elektryczne, wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym.

polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".