Budujemy Dom

Oprawy najazdowe z diodami LED kompletnie zawiodły!

Artykuł na: 4-5 minut

Zadbałem o widny wjazd, bo na ulicy nie ma latarni. Jednak oprawy najazdowe kompletnie zawiodły. Po dwóch latach zaczęły się przepalać jedna po drugiej i przed upływem trzech lat podjazd zupełnie zgasł. Nie mogę wymienić diod LED, bo kupiłem oprawy bez takiej możliwości - mówią Agnieszka i Karol, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oświetlenie zewnętrzne założyli w 2011 r.

Oprawy najazdowe z diodami LED kompletnie zawiodły!

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy IP 44; 
 • Nad wjazdem do garażu 1 reflektor (z halogenem o mocy 20 W i z czujnikiem zmierzchu), przy wyjściu tarasowym z sypialni 1 reflektor (z halogenem o mocy 5 W i z czujnikiem ruchu). W dachu pergoli 3 taśmy LED. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 3 obwody.

Oświetlenie na działce:

 • Oprawy IP 65; 
 • 8 opraw najazdowych z diodami LED (1,5 W). 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, kabel YKY, 2 obwody.
Przepalone oprawy najazdowe
Przepalone oprawy najazdowe

Decyzja: Agnieszka - samodzielnie zaprojektowaliśmy instalację zewnętrzną. Nad wjazdem do garażu jest reflektor z czujką zmierzchu. Oświetla on całą strefę wejściową, dlatego nad drzwiami nie musieliśmy dodawać lampy. Drugi reflektor, z czujką ruchu, założyliśmy nad oknem tarasowym z sypialni. Ma za zadanie oświetlić węższą odnogę tarasu. Lampy działają na oddzielnych obwodach. Już podczas budowy domu przewidzieliśmy, że na głównym tarasie potrzebne będzie światło, wiec elektrycy przygotowali kolejny obwód.

Wezwaliśmy ich ponownie, kiedy w 2013 r. postanowiliśmy wstawić w podjeździe do garażu oprawy najazdowe. Przyjechali tuż przed ułożeniem podbudowy pod kostkę, założyli w garażu oddzielną skrzynkę, poprowadzili obwód, zamontowali na ścianie czujnik zmierzchu. Brukarze wmontowali w nawierzchnię 8 opraw z diodami LED. W kolejnym roku przyszła kolej na oświetlenie na tarasie. Wtedy pod dachem aluminiowej pergoli mąż przytwierdził taśmy LED.

Wszystkie obwody zasilane są napięciem 230 V. Instalację wykonał elektryk, obwody zabezpieczył bezpiecznikami nadmiarowoprądowym i przeciwporażeniowym.

Reflektor halogenowy nad garażem
Reflektor halogenowy nad garażem współpracuje z czujnikiem zmierzchu.
Taśmy LED na dachu pergoli
Taśmy LED dają światło delikatne i dekoracyjne.

Oświetlenie podjazdu - rady i przestrogi:

Karol: zadbałem o widny wjazd, bo na ulicy nie ma latarni. Jednak oprawy najazdowe kompletnie zawiodły. Po dwóch latach zaczęły się przepalać jedna po drugiej i przed upływem trzech lat podjazd zupełnie zgasł. Nie mogę wymienić diod LED, bo kupiłem oprawy bez takiej możliwości.

Żeby poniesione koszty nie poszły w błoto - oddzielna skrzynka, kable, oprawy, robocizna kosztowały łącznie 1300 zł - muszę zdemontować zużyte lampy i kupić nowe. Tym razem nie popełnię błędu i wybiorę oprawy z wymienialnymi lampkami. Zawalczę o to oświetlenie, chociaż dawało światło mało intensywne - diody miały po 1,5 W - bo efektownie dekorowało działkę.

Reflektor halogenowy nad garażem nie daje tak przyjemnego wrażenia. Ustawiłem go pod takim kątem, żeby nie raził w oczy ani pieszych ani kierowców. Działa z czujnikiem zmierzchu i teraz jako jedyny oświetla posesję przez całą noc. Ze względu na nawał pracy rzadko siedzimy wieczorami na tarasie, ale jeśli już tam wypoczywamy, chętnie zapalamy taśmy LED, które samodzielnie zainstalowałem w dachu pergoli, w profilach z aluminium. Kupiłem droższe wyroby z dobrymi parametrami.

Do tej pory nie mamy oświetlenia w ogrodzie, choć wyprowadziliśmy kable YKY do lamp-słupków.

Oświetlenie podjazdu - koszty:

 • Instalacja elektryczna 30 zł/punkt; 
 • Oprawy najazdowe z diodami LED 59 zł/szt.; 
 • Reflektor z czujnikiem zmierzchu 200 zł, drugi - z czujnikiem ruchu 60 zł. 
 • Taśmy LED 250 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Zapewnie oprawy LED były zachwalane jako długowieczne >30 tys.h ciągłego świecenia:D Dużo zależy od stabilności napięcia (a właściwie: natężenia) zasilającego same diody i na tym nie ma co oszczędzać - warto upewnić się, że jest warystor i bezpiecznik. Ja miałem serię przepaleń ...

Gość Kozik

19 Lis 2018, 23:26

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...

Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

Czym właściwie są łączniki elektryczne? W najprostszych słowach można powiedzieć, że są to urządzenia, a raczej aparaty elektryczne, wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym.

polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".