Budujemy Dom

Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona

Artykuł na: 4-5 minut

Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie sprawia mi ogromną przyjemność. Moja instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.

Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 44; 
 • W podbitce dachu 20 opraw wpuszczanych z diodami LED o mocy 1,5 W i z czujnikiem zmierzchu, na ścianach 8 kinkietów, na ganku lampa wisząca, pod wiatą reflektor z czujnikiem ruchu. 
 • Świetlówki kompaktowe o mocy 3-4 W. 
 • Wszystkie źródła światła z ciepłą barwą, 2000-3000 K. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

 • Wodoszczelny reflektor przy kaskadzie wodnej, lampy wiszące w altanie, kinkiety w wiacie grillowej, 4 kinkiety z czujnikiem zmierzchu na ogrodzeniu przy furtce, łańcuchy z żarówkami solarnymi. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.
Oprawy w podsufitce
Czujnik zmierzchu uruchamia oprawy wpuszczone w podbitkę dachu z diodami LED.

Decyzja: Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie sprawia mi ogromną przyjemność. Moja instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona.

Mając tak dużo punktów świetlnych, starałam się dobrać solidne oprawy, w możliwie przyjaznych cenach. Szukałam ich w sklepach internetowych, ale ostatecznie większość kupiłam w hipermarketach budowlanych.

Kinkiety zamontowane na ogrodzeniu przy furtce
Strefę wejściową całą noc rozjaśniają 4 kinkiety zamontowane na ogrodzeniu przy furtce.

Oświetlenie domu i ogrodu - rady i przestrogi:

Czujki zmierzchu uruchamiają cztery kinkiety przy furtce oraz wszystkie oczka w podbitce dachu. Tak jest wygodnie i ładnie. Reflektor pod otwartą wiatą, w której urządziłam drewutnię i kojec dla psów, zaopatrzyłam w czujnik ruchu. Ponieważ psy są ruchliwe, mąż bardzo starannie ustalił położenie i zasięg czujnika - inaczej mielibyśmy przy domu dyskotekę.

Na brzegu oczka wodnego postawiłam reflektor z wodoszczelną oprawą i strumień światła skierowałam na kaskadę. Tę efektowną scenerię widzimy z tarasu. Dwie ogrodowe altany zaopatrzyłam w oświetlenie górne albo boczne. Z tak urozmaiconą iluminacją działka żyje po zmroku.

Co z rachunkami za prąd? Miesięcznie wynoszą 200 zł, czyli kształtują się na normalnym poziomie, a przecież obejmują zużycie prądu przez wiele domowych urządzeń. Oczywiście starannie dobieramy z mężem każdą żarówkę, stosujemy tylko diody LED i energooszczędne świetlówki kompaktowe. Preferujemy ciepłą barwę światła, bo jest przyjaźniejsza dla oka, niż zimna.

Rada? W polskim klimacie przez pół roku jest szaro i szybko zapada ciemność. Oświetlenie to balsam dla duszy! Dlatego nie bójmy się korzystać z nowoczesnych i tanich źródeł światła.

Oświetlenie domu i ogrodu - koszty:

 • Instalacja 35 zł/punkt; 
 • Oprawy wpuszczane 25 zł/szt.; 
 • Diody LED 8 zł/szt.; 
 • Kinkiety 80 zł/szt.; 
 • Wisząca lampa na ganku 180 zł.
Kinkiety na ogrodzeniu wyposażone są w świetlówki kompaktowe
Kinkiety na ogrodzeniu wyposażone są w świetlówki kompaktowe.
Wieczorem zaczynają też działać łańcuchy z lampami solarnymi
Wieczorem zaczynają też działać łańcuchy z lampami solarnymi.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...

Łączniki elektryczne elementem współczesnego wystroju wnętrz

Czym właściwie są łączniki elektryczne? W najprostszych słowach można powiedzieć, że są to urządzenia, a raczej aparaty elektryczne, wykorzystywane do włączania i wyłączania prądu w obwodzie elektrycznym.

polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 11-12/2018

Tradycyjnie nasze ostatnie wydanie w roku poświęcone jest remontom i modernizacjom. Informacje zawarte w artykułach przydadzą się przede wszystkim...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".