Budujemy Dom

Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona

Artykuł na: 4-5 minut

Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie sprawia mi ogromną przyjemność. Moja instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona - mówi Kasia, Czytelniczka Budujemy Dom, która oświetlenie zewnętrzne założyła w 2005 r.

Moja instalacja elektryczna jest przemyślana i fachowo położona

Oświetlenie na domu:

 • Oprawy z klasą szczelności IP 44; 
 • W podbitce dachu 20 opraw wpuszczanych z diodami LED o mocy 1,5 W i z czujnikiem zmierzchu, na ścianach 8 kinkietów, na ganku lampa wisząca, pod wiatą reflektor z czujnikiem ruchu. 
 • Świetlówki kompaktowe o mocy 3-4 W. 
 • Wszystkie źródła światła z ciepłą barwą, 2000-3000 K. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.

Oświetlenie na działce:

 • Wodoszczelny reflektor przy kaskadzie wodnej, lampy wiszące w altanie, kinkiety w wiacie grillowej, 4 kinkiety z czujnikiem zmierzchu na ogrodzeniu przy furtce, łańcuchy z żarówkami solarnymi. 
 • Instalacja elektryczna - zasilana prądem z sieci 230 V, 5 obwodów.
Oprawy w podsufitce
Czujnik zmierzchu uruchamia oprawy wpuszczone w podbitkę dachu z diodami LED.

Decyzja: Postarałam się, żeby dom po zmroku nie zapadał się w ciemność. U mnie zawsze palą się lampy! Rzeźbienie różnorodnym światłem przestrzeni przy domu i w ogrodzie sprawia mi ogromną przyjemność. Moja instalacja elektryczna na 230 V jest przemyślana i fachowo położona.

Mając tak dużo punktów świetlnych, starałam się dobrać solidne oprawy, w możliwie przyjaznych cenach. Szukałam ich w sklepach internetowych, ale ostatecznie większość kupiłam w hipermarketach budowlanych.

Kinkiety zamontowane na ogrodzeniu przy furtce
Strefę wejściową całą noc rozjaśniają 4 kinkiety zamontowane na ogrodzeniu przy furtce.

Oświetlenie domu i ogrodu - rady i przestrogi:

Czujki zmierzchu uruchamiają cztery kinkiety przy furtce oraz wszystkie oczka w podbitce dachu. Tak jest wygodnie i ładnie. Reflektor pod otwartą wiatą, w której urządziłam drewutnię i kojec dla psów, zaopatrzyłam w czujnik ruchu. Ponieważ psy są ruchliwe, mąż bardzo starannie ustalił położenie i zasięg czujnika - inaczej mielibyśmy przy domu dyskotekę.

Na brzegu oczka wodnego postawiłam reflektor z wodoszczelną oprawą i strumień światła skierowałam na kaskadę. Tę efektowną scenerię widzimy z tarasu. Dwie ogrodowe altany zaopatrzyłam w oświetlenie górne albo boczne. Z tak urozmaiconą iluminacją działka żyje po zmroku.

Co z rachunkami za prąd? Miesięcznie wynoszą 200 zł, czyli kształtują się na normalnym poziomie, a przecież obejmują zużycie prądu przez wiele domowych urządzeń. Oczywiście starannie dobieramy z mężem każdą żarówkę, stosujemy tylko diody LED i energooszczędne świetlówki kompaktowe. Preferujemy ciepłą barwę światła, bo jest przyjaźniejsza dla oka, niż zimna.

Rada? W polskim klimacie przez pół roku jest szaro i szybko zapada ciemność. Oświetlenie to balsam dla duszy! Dlatego nie bójmy się korzystać z nowoczesnych i tanich źródeł światła.

Oświetlenie domu i ogrodu - koszty:

 • Instalacja 35 zł/punkt; 
 • Oprawy wpuszczane 25 zł/szt.; 
 • Diody LED 8 zł/szt.; 
 • Kinkiety 80 zł/szt.; 
 • Wisząca lampa na ganku 180 zł.
Kinkiety na ogrodzeniu wyposażone są w świetlówki kompaktowe
Kinkiety na ogrodzeniu wyposażone są w świetlówki kompaktowe.
Wieczorem zaczynają też działać łańcuchy z lampami solarnymi
Wieczorem zaczynają też działać łańcuchy z lampami solarnymi.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2018-10-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Szklane łączniki dotykowe Livolo
Szklane łączniki dotykowe Livolo W nowoczesnych instalacjach oświetleniowych coraz większe znaczenie mają funkcjonalność i estetyka wykonania. Modułowa budowa łączników ...
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design
Lampa Brenda LED nagrodzona Red Dot Award 2018 w kategorii Design Piękna forma, nowoczesne tworzywa i nowatorskie rozwiązania – to seria lamp Brenda, oferowanych przez firmę Spotline - dystrybutora marki SLV.
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy!
Już ponad 500 Elektrobohaterów dołączyło do akcji Pokażmy co nas łączy! Do tej pory w akcji WAGO "Pokażmy co nas łączy!" wzięło już udział ponad 500 osób z branży elektroinstalatorskiej. To 5000 zł, które ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 10/2018

Tematem tego numeru jest budowa domu dla alergika. Spełniając kilka warunków można znacznie ulżyć tym mieszkańcom nowego domu, którzy borykają...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".