Budujemy Dom
Instalacje / Instalacje elektryczne / ABC

Jakie oświetlenie wybrać?

Wbudowane w podest lampy
Wbudowane w podest lampy pozwalają bezpiecznie poruszać się po ciemku (fot. Spotline)

Oferowane są oprawy na jedną i więcej żarówek. Do typowych żarówek stosowane są oprawki tradycyjne (trzonek E27) i z tzw. małym gwintem (trzonek E14). Można w nie wkręcać większość świetlówek energooszczędnych i żarówki halogenowe na 230 V. Oprawy do tradycyjnych świetlówek i niskonapięciowych lamp halogenowych mają bezgwintowe złącza stykowe.

Wybierając określoną żarówkę czy świetlówkę należy sprawdzić, czy jej moc jest zgodna z warunkami określonymi przez producenta oprawy. Zamontowanie zbyt mocnej żarówki może doprowadzić do stopienia lub zdeformowania oprawy.

Oprawy stosowane w domach jednorodzinnych muszą spełniać odpowiednie wymagania techniczne. Podobnie jak gniazda i łączniki, są dostosowane do zasilania napięciem 230 V (sporadycznie używa się opraw zasilanych prądem trójfazowym 400 V).

Najbardziej popularne są oprawy montowane na sufitach. Są to przede wszystkim żyrandole i plafoniery. Spora jest oferta opraw o regulowanej wysokości – chętnie używanych do oświetlania stołu w jadalni.

Produkowane są również kinkiety (montaż naścienny), lampy stojące – podłogowe, biurkowe, nocne – jak też elementy oświetleniowe, coraz częściej zasilane diodami LED, wbudowywane w podłogę.

Warto też wspomnieć, że są specjalne lampy podtynkowe przeznaczone do podświetlania podestów, stopni schodów i korytarzy.

W pomieszczeniach, w których panuje podwyższona wilgotność powietrza można stosować m.in. wodoszczelne oprawy punktowe -. Umieszcza się je najczęściej w .

Anna Grocholska

aktualizacja: 2010-12-13

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Podoba mi się pomysł ze światełkami wbudowanymi w podest. Teraz jest taki wybór oświetlenia, że naprawdę można sobie super zaaranżować każde pomieszczenie, ostatnio szczególnie popularne są taśmy led montowane przy blatach, stopniach schodów, przy lustrze. Sam sobie coś takiego ...

Gość aaantek

05 Lut 2013, 10:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL
Nowa hala produkcyjno-magazynowa firmy ZAMEL Spółka Zamel zakończyła budowę nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej w Pszczynie. Nowa inwestycja to ponad 3300 m² powierzchni produkcyjnej, ...
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018
500 nowości w zakresie oświetlenia w nowym katalogu Big White 2018 Od października 2017 r. dostępny jest dla klientów SPOTLINE katalog na rok 2018, a w nim ponad trzy tysiące produktów i kilkaset nowych ...
OSPEL z prestiżowym Godłem Teraz Polska!
OSPEL z prestiżowym Godłem Teraz Polska! Firma OSPEL została nagrodzona w XXVII edycji Konkursu "Teraz Polska" w kategorii PRODUKTY.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze