Budujemy Dom

Formalności podczas przyłączania sieci energetycznej

Artykuł na: 2-3 minuty

Przyłączenie do sieci energetycznej wymaga załatwienia pewnych formalności. Nieuniknione są wydatki, a niekiedy trzeba też wykazać sporo determinacji. Pierwszym krokiem jest ustalenie, właściwego dla lokalizacji naszej działki zakładu energetycznego, czyli firmy zajmującej się dystrybucją energii (tzw. operatora systemu dystrybucyjnego).

Drugim krokiem jest złożenie wniosku o podanie warunków przyłączenia. Można go wysłać pocztą, złożyć osobiście lub powierzyć to zadanie upoważnionej osobie. W praktyce lepiej jednak nie robić tego za pośrednictwem poczty, bo wystarczy drobny błąd w formularzu, by wniosek został do nas odesłany.

Ponadto w razie wątpliwości możemy liczyć na pomoc osób przyjmujących wnioski, a gdy się wypełnia wniosek samemu, nietrudno o pomyłkę. Tym bardziej że nie ma jednego wzoru wniosku obowiązującego w całym kraju, w różnych zakładach energetycznych wymagany może być też nieco inny zestaw załączników, choć wszędzie konieczny będzie dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, np. akt własności działki oraz plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający położenie budynku względem istniejącej sieci oraz sąsiednich zabudowań. W ciągu 14 dni powinniśmy otrzymać decyzję określającą warunki przyłączenia.

Zakład energetyczny bardzo często przedstawia wówczas projekt umowy o przyłączenie, zawierającej przewidywane wysokości opłat za przyłączenie, terminy realizacji poszczególnych jej punktów itp. informacje. Podpisanie umowy nie oznacza wcale, że rychło będziemy mieć prąd na działce.

Czas oczekiwania na przygotowanie dokumentacji technicznej oraz wykonanie przyłącza wynosi zazwyczaj pół roku, choć bywa też, że trwa to znacznie dłużej. Dlatego lepiej, co pewien czas, przypominać o sobie pracownikom zakładu energetycznego, by nasza sprawa nie została zapomniana.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2010-02-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

załatwić cokolwiek w elektrowni to droga krzyżowa.Odsyłają od drzwi do drzwi i na końcu powiedzą że jeszcze czegoś brakuje albo jeszcze niespełniło sie jakichś warunków,a czas goni......Jak dotąd najgorszy urząd,w skarbówce prędzej coś załatwi..

Gość partyzant

19 Kwi 2011, 10:36

Determinacji? Tam trzeba mieć anielską cierpliwość żeby coś załatwić! A pracownikom trzeba się bardzo ale to bardzo często przypominac żeby o nas nie zapomnieli! Bo inaczej to możemy zapomnieć o prądzie!.

Gość ************

22 Mar 2010, 13:07

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
 
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Żarówka halogenowa znika z rynku
Żarówka halogenowa znika z rynku 1 września weszły w życie nowe regulacje europejskie zakazujące obrotu żarówkami halogenowymi na terenie krajów Unii Europejskiej.
Korzystasz z WAGO? To wystarczy, żeby pomagać!
Korzystasz z WAGO? To wystarczy, żeby pomagać! Firma WAGO już po raz trzeci współpracuje z twórcami programu Nasz Nowy Dom, który jest emitowany w stacji Polsat. W trwającym właśnie ...
Elegancki ściemniacz uniwersalny z Impresji
Elegancki ściemniacz uniwersalny z Impresji Dzięki eleganckiemu ściemniaczowi uniwersalnemu z serii Impresja, łagodnie można zmniejszyć ilość światła, stwarzając przytulną atmosferę, ...
polecane produkty i technologie

Złączka instalacyjna WAGO 221 - bezpieczeństwo łączenia wszystkich rodzajów przewodów

Złączka instalacyjna WAGO 221 udowadnia, że łączenie przewodów może być nie tylko prostsze, lecz także bardziej trwałe. Kiedy w 2004 firma WAGO rozpoczęła produkcję złączek instalacyjnych z serii 222, wyznaczyły one zupełnie nowe standardy w zakresie komfortu korzystania i uniwersalności zastosowań. W zaledwie kilka lat po ich premierze WAGO udowodniło, że doskonałe można ciągle poprawić.

Budujemy Dom 9/2018

Tradycyjnie już tematem numeru jesiennego wydania naszego miesięcznika jest smog w Polsce. Już niedługo zaczyna się sezon grzewczy i informacje na...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze