Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Czym efektywnie chłodzić pomieszczenia w upalne dni? Sprawdź dostępne rozwiązania od De Dietrich

Nowoczesne systemy klimatyzacji oraz pompy ciepła zapewnią przyjemny chłód latem w domach, biurach i innych przestrzeniach, natomiast w sezonie grzewczym skutecznie je ogrzeją. Na jakie rozwiązania od De Dietrich warto postawić, aby zapewnić sobie komfort termiczny w czasie upałów?

Czym efektywnie chłodzić pomieszczenia w upalne dni? Sprawdź dostępne rozwiązania od De Dietrich
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
www.dedietrich.pl
BDR Thermea Poland Sp. z o.o. Pompy ciepła do CO i CWU
Dane kontaktowe:
71 71 27 400, 801 080 881
Północna 15-19, 54-105 Wrocław
Zobacz firmę w innym dziale: Kotły gazowe i olejowe Pompy ciepła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Nowoczesna klimatyzacja chłodzi i grzeje

Upały, w ostatnich latach występujące coraz częściej i dłużej, byłyby nie do zniesienia, gdyby nie możliwość wykorzystania nowoczesnych systemów do chłodzenia. Myśląc o komforcie termicznym, zwłaszcza latem, jako pierwsza na myśl przychodzi klimatyzacja, która jest już powszechnie stosowana w mieszkaniach, domach i biurach.

Chłodzenie klimatyzacją polega na parowaniu, skraplaniu, sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodniczego. Proces chłodzenia odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie ciepłe powietrze jest pobierane, przepuszczane przez parownik (w którym czynnik chłodniczy parując pobiera ciepło z otoczenia, a przy tym skutecznie chłodzi powietrze, które wydmuchiwane jest do pomieszczenia przez zabudowany w jednostce wewnętrznej wentylator), a następnie sprężone, co powoduje podwyższenie jego temperatury.

Ciepło jest odprowadzone na zewnątrz pomieszczenia za pomocą skraplacza i wentylatora. Wstępnie schłodzony czynnik na skraplaczu jest rozprężany, co powoduje kolejne obniżenie jego temperatury. Tak schłodzony trafia ponownie do jednostki wewnętrznej, a cały cykl powtarza się do uzyskania komfortowej temperatury w pomieszczeniu.

Aby korzystanie z klimatyzacji było komfortowe, trzeba pamiętać o regularnym serwisie i konserwacji, które mają na celu m.in. wymianę lub wyczyszczenie filtrów i innych komponentów dostępnych w urządzeniu. Wpłynie to bowiem na przedłużenie jej żywotności.

Cicha i wydajna klimatyzacja od De Dietrich

Skuteczne chłodzenie pomieszczeń zapewni nowoczesny system klimatyzacji monosplit Clim’Up Smart od De Dietrich z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R32. Zestaw klimatyzacji składa się z dwóch jednostek - jednej umieszczanej na zewnątrz, np. na elewacji, balkonie lub gruncie oraz drugiej umieszczanej wewnątrz pomieszczenia. Zaletami systemu Clim’Up Smart stworzonego w technologii Full DC Inverter są wysoka wydajność sezonowa z SEER do 7,0 dla chłodzenia oraz lepsze możliwości kontrolowania zużycia energii.

Moc, z jaką ma pracować klimatyzator dobiera się konkretnie pod potrzeby pomieszczenia, dzięki czemu może osiągnąć szybkie i skuteczne działanie, czyli w zależności od potrzeb, chłodzenie lub ogrzewanie wnętrz. Szereg Clim’Up Smart oferuje różne modele o mocy do 7,4 kW w trybie chłodzenia. Ponadto jest jednym z najcichszych klimatyzatorów na rynku (ciśnienie akustyczne wynosi zaledwie 20 dB(A)) oraz posiada pięć trybów pracy: automatyczną regulację temperatury, osuszanie i wentylację pomieszczenia oraz eliminację zimnych przeciągów. Natomiast dostępny w urządzeniu system samooczyszczania jednostki wewnętrznej poprawi komfort użytkowania i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zarazków i bakterii.

Pompa ciepła zapewni komfort termiczny latem

W ostatnich latach pompy ciepła bardzo zyskały na popularności. Obecnie instaluje się je przede wszystkim w domach jednorodzinnych jako urządzenie centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. W portfolio De Dietrich znajdziemy gruntową pompę ciepła GSHP oraz pompy ciepła typu powietrze-woda, m.in.: Alezio S R32, Strateo R32, Modena oraz HPI S, które w standardzie zapewniają chłodzenie podłogowe lub za pośrednictwem klimakonwektorów, nawet gdy temperatura zewnętrzna w trybie chłodzenia dojdzie do +43°C. Dla pomp ciepła uruchomiona jest specjalna, dedykowana aplikacja, dzięki której można zdalnie zarządzać chłodzeniem, ale także ogrzewaniem i przygotowywaniem c.w.u.

Pompa ciepła typu powietrze-woda Alezio
Pompa ciepła typu powietrze-woda Alezio
Gruntowa pompa ciepła GSHP
Gruntowa pompa ciepła GSHP
Pompa ciepła typu powietrze-woda HPI
Pompa ciepła typu powietrze-woda HPI
Pompa ciepła typu powietrze-woda STRATEO
Pompa ciepła typu powietrze-woda STRATEO

Chłodzenie pompą ciepła pasywne i aktywne

Do efektywnego działania pompy ciepła wykorzystują wodę, powietrze lub grunt. Aby skutecznie schłodzić pomieszczenia konieczna jest współpraca pompy ciepła z instalacją centralnego ogrzewania - podłogówką lub klimakonwektorami. Funkcja chłodzenia realizowana przez pompę ciepła może odbywać się w trybie pasywnym (chłodzenie pasywne tylko dla pomp gruntowych) lub aktywnym.

Aby zastosować chłodzenie pasywne, trzeba wyposażyć instalację w dodatkowe elementy tj. wymiennik płytowy, pompę obiegową oraz zawór trójdrogowy, dopiero wtedy do chłodzenia będziemy mogli wykorzystać niższą temperaturę wody i gruntu i doprowadzić ją do wewnątrz. Co ciekawe, w tym trybie nie ma potrzeby uruchomienia sprężarki, co ma niebagatelny wpływ na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Natomiast chłodzenie aktywne pompą ciepła zmienia budynek w dolne źródło ciepła, a dotychczasowe dolne źródło - w odbiornik ciepła odbierający energię z pomieszczeń. Aby do tego doszło, wykorzystywany jest zamontowany w pompie zawór czterodrogowy, który odwraca kierunek przepływu czynnika w obiegu zachowując przy tym kierunek tłoczenia sprężarki.

Chłodzenie pompą ciepła i klimatyzacją

Oba urządzenia są w stanie skutecznie wychłodzić pomieszczenia w czasie upałów. Planując budowę domu lub jego termomodernizację postaw na pompę ciepła, która zapewni ogrzewanie zimą i przyjemne orzeźwienie latem. Natomiast w mieszkaniu lub biurze zainstaluj nowoczesną klimatyzację, która w kilka minut obniży temperaturę wnętrza, aby przebywanie w nim było komfortowe. A gdy aura za oknem zmieni się, oba urządzenia ogrzeją pomieszczenie. W efekcie utrzymują więc pożądany komfort termiczny przez cały rok.