Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Tynkowanie zimą w pomieszczeniach. Czy można?

Tynki wewnętrzne mogą być wykonywane zimą, przy zewnętrznych temperaturach ujemnych, przy czym muszą być spełnione odpowiednie warunki. Wybór odpowiedniego tynku i narożników do zabezpieczenia naroży to podstawowe kwestie do przeanalizowania przed przystąpieniem do tynkowania.

Tynkowanie zimą w pomieszczeniach. Czy można?
Metpol Narożniki do tynków z powłoką MAGNELIS® – bezkonkurencyjne rozwiązanie w walce z korozją
www.metpol.pl
Metpol Narożniki do tynków z powłoką MAGNELIS® – bezkonkurencyjne rozwiązanie w walce z korozją
Dane kontaktowe:
61 650 07 00
Szyszkowa 6, 62-002 Suchy Las

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Tynkowanie w temperaturze nie mniejszą niż 5°C

W tynkowanych pomieszczeniach trzeba zachować temperaturę nie mniejszą niż 5°C - dotyczy to również temperatury tynkowanych powierzchni. Istotnym problemem występującym podczas tynkowania ścian wewnętrznych zimą jest wysychanie tynków, które jest uzależnione od warunków panujących na budowie.

Jest związane z ogrzewaniem pomieszczeń oraz wentylacją. Ogrzewanie pomieszczeń bez wentylacji nie prowadzi do wysychania ścian. Suszenie ścian jest szczególnie istotne w przypadku zastosowania listew stalowych pokrywanych różnego rodzaju pokryciami antykorozyjnymi.

Należy pamiętać, że wszystkie pokrycia są tylko ochroną czasową i zbyt długie przebywanie tych elementów w wilgotnych tynkach kończy się wystąpieniem objawów korozji.

Prace tynkarskie wykonywane zimą wiążą się z dodatkowymi kosztami ogrzewania i wentylacji pomieszczeń w trakcie tynkowania, jak i podczas całego schnięcia tynków.

W celu uzyskania szybkiego obniżenia wilgotności pomieszczeń, a co za tym idzie ścian, można zastosować różnego rodzaju osuszacze, są to jednak metody kosztowne i działają tylko miejscowo.

Jakie narożniki  stosować do tynków cementowo-wapiennych?

Wykonując tynki cementowo- wapienne stosujemy narożniki stalowe pokryte powłokami ochronnymi - najczęściej ocynkowane ogniowo lub w ostatnim czasie pokryte ogniowo powłoką cynkową. W narożnikach stalowych newralgicznym punktem są cięcia narożników i grzbiety, na których podczas szlifowania może ulec uszkodzeniu powłoka ocynku.

Uszkodzone miejsca są bardziej narażone na powstanie ognisk rdzy.

Jakie narożniki stosować do tynków gipsowych?

Mieszanki tynkarskie na bazie gipsu, w obecności wody, wykazują silne, agresywne, chemicznie działanie. W przypadku stosowania tych tynków i przewidywanego dłuższego okresu suszenia ścian należy stosować narożniki wykonane z blachy aluminiowej lub z blachy nierdzewnej.

źródło i zdjęcia: Metpol