Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Technologia, która pozwoli wybudować 150 metrów kwadratowych ciepłych ścian w 8 roboczogodzin

Beton komórkowy kojarzy się z bloczkami do wygodnej, niczym z klocków, budowy ścian. Jednak Xella, producent bloczków Ytong, od kilku miesięcy produkuje w Polsce także wielkoformatowe panele ścienne Ytong Panel SWE o wysokości do 3 metrów. Pozwalają one wznosić ściany konstrukcyjne (w tym zewnętrzne) nawet 4 razy szybciej niż z tradycyjnych, drobnowymiarowych bloczków. Dzięki temu systemowi zbudujesz parter swojego domu w zaledwie jeden dzień!

Technologia, która pozwoli wybudować 150 metrów kwadratowych ciepłych ścian w 8 roboczogodzin
Xella Polska Ytong - kompleksowy system budowy ciepłych i energooszczędnych domów
Xella Polska Ytong - kompleksowy system budowy ciepłych i energooszczędnych domów
Dane kontaktowe:
801 122 227
Komitetu Obrony Robotników 48, 02-146 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Wielkoformatowe panele ścienne Ytong Panel SWE

Bloczki z betonu komórkowego to najpopularniejszy obecnie materiał ścienny do budowy domów jednorodzinnych w Polsce. Wydawać by się mogło, że w tej technologii niewiele jest już do osiągnięcia – kolejni producenci wypuszczają co kilka lat cieplejsze odmiany bloczków.

Ale ten wyścig „termiczny” ma swoje fizyczne granice - już wkrótce osiągnie pułap możliwości.

Wielkoformatowe panele ścienne Ytong Panel SWE
Ciepłe ściany z wielkoformatowych paneli ściennych Ytong Panel SWE

Jednak na polskim rynku pojawiła się nowa, rewolucyjna technologia z betonu komórkowego, która oznacza prawdziwy skok w przyszłość. To wielkoformatowe panele ścienne Ytong Panel SWE. Nie są to już bloczki, ale wielkie elementy.

Są one tak dużych rozmiarów, że wysokość jednego panelu odpowiada wysokości całej kondygnacji. A że panel dostępne są w wysokości od 180 do 300 cm, można je z łatwością dostosować do większości projektów domów.

Panele mają szerokość od 30 do 60 cm. Występują w trzech grubościach 20, 24 i 36,5 cm, mają wytrzymałość na ściskanie 4 i 2,2 MPa.

Budowa kondygnacji domu w jeden dzień!

Tak wielkie elementy nie są oczywiście murowane ręcznie, a montowane za pomocą dźwigu lub HDS-u. Ale to właśnie spore rozmiary paneli i mechanizacja prac budowlanych odpowiadają za ekspresowe tempo wznoszenia ścian w technologii Ytong Panel SWE.

Trzyosobowa ekipa składająca się z dwóch monterów (murarzy) i jednego operatora dźwigu jest w stanie w ciągu 8 roboczogodzin zbudować nawet 150 metrów kwadratowych przegród. Zwykle to więc parter typowego, średniej wielkości domu jednorodzinnego w Polsce.

Tak wznoszone są ściany w technologii Ytong Panel SWE
Jednowarstwowe ściany wzniesione z paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+ spełniają wymagania WT 2021

Panele o grubości 36,5 cm to z kolei odmiana Ytong Panel SWE Ultra+, która umożliwia wznoszenie ciepłych ścian jednowarstwowych o współczynniku przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²K). Spełniają one najsurowsze wymagania termiczne dla przegród zewnętrznych (Warunki Techniczne 2021).

Jednowarstwowe ściany wniesione z paneli ściennych Ytong Panel SWE i SWE Ultra+ spełniają wymagania WT2021
Tak wznoszone są ściany w technologii Ytong Panel SWE i SWE Ultra+

Panele ścienne Ytong Panel SWE i SWE Ultra+ świetnie nadają się do ekspresowej budowy domów jednorodzinnych, szeregowych, mniejszych budynków wielorodzinnych i użyteczności publicznej. Od jesieni 2023 roku panele produkowane są w Polsce w zakładzie Ytong w Ostrołęce.

Producent paneli, firma Xella Polska, zapewnia na każdym etapie inwestycji wsparcie techniczne i projektowe. Jej dział projektowy BIM opracowuje projekt konstrukcji budynku w technologii Ytong Panel SWE, także na modelu 3D, następnie wraz z materiałem na budowę dostarczane są dokładne plany montażowe każdej ściany.

W technologii paneli ściennych Ytong każdy element w projekcie jest precyzyjnie określony – budowa polega na „składaniu klocków” zgodnie z załączoną dokumentacją. Nie potrzeba żadnych docinek, nie ma odpadów budowlanych, co oznacza wyjątkowo ekologiczną budowę.

Na polskim rynku nie ma szybszej technologii do wznoszenia ścian konstrukcyjnych z betonu komórkowego od Ytong Panel SWE.

Źródło i zdjęcia: Xella Polska, marka Ytong