Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Kolor osłon zewnętrznych - ma znaczenie!

Wybierając osłony zewnętrzne do naszego domu, stoimy przed niełatwym wyborem idealnego koloru, który będzie służył zarówno estetyce, jak i funkcjonalności. W naszym artykule analizujemy, jak kolor osłon wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale również na jego komfort użytkowania.

Kolor osłon zewnętrznych - ma znaczenie!
Czego dowiesz się z artykułu?
  • W jakim kolorze powinny być osłony?
  • Czy osłony zewnętrzne ocieplają dom?

Poruszamy kwestię wpływu ciemnych i jasnych barw na nagrzewanie się materiałów, ich trwałość oraz konieczność pielęgnacji. Dodatkowo, przyglądamy się, jak dobór koloru osłon może harmonizować z architekturą domu i aktualnymi trendami w projektowaniu.

Czy lepiej postawić na neutralne barwy, czy może odważyć się na coś bardziej wyrazistego? Dowiedz się, jak znaleźć złoty środek między estetyką a praktycznością, a także jakie są dodatkowe korzyści zastosowania osłon zewnętrznych w kontekście izolacyjności termicznej i akustycznej.

W jakim kolorze powinny być osłony?

Producenci oferują osłony w szerokiej gamie kolorystycznej, więc nie ma problemu z wybraniem ich zgodnie z własnymi preferencjami czy dopasowaniem do bryły budynku. Elewacja domu stanowi wizytówkę jego właściciela, dlatego również dobór osłon, a zwłaszcza ich kolorystyki jest bardzo istotny. Liczą się jednak nie tylko kwestie wizualne, ale i użytkowe. Ciemne osłony bardziej się nagrzewają i po latach użytkowania mogą wyblaknąć. Natomiast jasne odbijają promienie słoneczne, w mniejszym stopniu się nagrzewają i mniej blakną, jednak łatwiej się brudzą i pod tym względem wymagają więcej pielęgnacji.

Przy wyborze koloru osłon liczy się też styl budynku, kolorystyka fasady czy też aktualnie panujące trendy. Zwłaszcza opuszczone (dość masywne) rolety zewnętrzne przyciągają wzrok i mają duży wpływ na wygląd domu. Ważne by nie przytłaczały, a podkreślały charakter przestrzeni. Można je dopasować do stolarki okiennej, elewacji czy pokrycia dachowego. Najbezpieczniej jest więc wybrać rolety o barwie zbliżonej do ram okiennych. Inwestorzy zwykle wybierają neutralne kolory - biel, beż, brąz, szarość, czerń. Ostatnio w nowym budownictwie królują szarości. Do elewacji z dodatkiem drewna i budynków w stylu rustykalnym z drewnianymi ramami okiennymi można dobrać brązowe akcesoria.

Stalowe elementy osłon mogą być wykończone lakierem albo okleiną. Kaseta może mieć przekrój kwadratowy, prostokątny, wieloboczny bądź półokrągły.

Czy osłony zewnętrzne ocieplają dom?

Latem osłony zapewniają domownikom przyjemny chłód, za to w chłodnych porach roku (zwłaszcza rolety) zmniejszają straty ciepła - opuszczone na noc zapobiegają wychładzaniu się wnętrz. To, jak skutecznie roleta chroni przed ucieczką ciepła zależy od zastosowanych rozwiązań, przede wszystkim od grubości pancerza i rodzaju ocieplenia. Produkty z grubym pancerzem wypełnionym materiałem izolacyjnym (przeważnie pianką poliuretanową) najbardziej poprawiają bilans cieplny budynku. Ocieplony gruby pancerz jest jednocześnie dobrym izolatorem akustycznym - zwykle obniża hałas o ok. 10 dB. Ponadto pomiędzy zaciągniętą roletą i szybą powstaje poduszka powietrzna, zwiększająca właściwości izolacyjne. Zamknięta jest ona dość szczelnie, bo pancerz rolety jest ujęty po bokach prowadnicami.

Dowiedz się więcej o ocieplaniu domu ➡️ Jak ocieplić dom zimą? Postaw na termoizolacyjne rolety zewnętrzne

Redakcja BD
fot. otwierająca: Alutech