Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Pożyteczne zbiorniki na deszczówkę

Wodę deszczową należy traktować jako łatwą do pozyskania wodę użytkową, która może być wykorzystana do podlewania ogrodu, mycia pojazdów, czy też prac porządkowych w budynkach i ich otoczeniu. Należy pamiętać, że taką wodę można wykorzystać do zasilania spłuczek w toaletach jak i do pralki.

Pożyteczne zbiorniki na deszczówkę
WOBET-HYDRET Oczyszczalnie biologiczne, przepompownie ścieków, szamba
www.wobet-hydret.pl
WOBET-HYDRET Oczyszczalnie biologiczne, przepompownie ścieków, szamba
Dane kontaktowe:
42 712 00 41
Ks. Mikołajczyka 4-10, 95-070 Rąbień

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Pozyskanie wody z innych źródeł, niż np. wodociąg, staje się w ostatnim czasie ważnym tematem i jest rozwiązaniem sprzyjającym ochronie środowiska. Jest to element małej retencji, czyli prostego rozwiązania mającego na celu gromadzenie wody i jej lokalne wykorzystanie.

Zbiornik na wodę deszczową może również pełnić rolę rezerwuaru wody, który w okresie suszy zapewni nam możliwość podlewania ogrodu, zwłaszcza w skrajnych sytuacjach, gdy zostanie wprowadzony przez gminę zakaz podlewania ogrodów przydomowych, terenów zielonych wodą z sieci.

Deficyt wody w okresie suszy jest realnym problemem i należy inwestować w rozwiązania, które ochronią nas i nasz ogród przed konsekwencjami. Najpopularniejszymi zbiornikami na wodę deszczową są te o pojemności 2, 3 oraz 5 m3. Zależy to od powierzchni dachu, z którego zbieramy wodę z opadów oraz wielkości ogrodu. Wspomniane zbiorniki mają konstrukcję jednopłaszczową i formowane są w całości gwarantuje to ich trwałość i szczelność.

Niezależnie oferowany jest typoszereg zbiorników cylindrycznych, dwupłaszczowych, charakteryzujący się większą wytrzymałością oraz większym zakresem dostępnych pojemności od 2 do 75 m3 oraz średnicy od 1,2 m do 2,5 m. Do zastosowań przydomowych stosowane są głównie zbiorniki o średnicy 1,2 m lub 1,5 m, ze względu na pojemność od 6 do 10 m3, która się z pewnością przyda przy większych ogrodach.

Każdy zbiornik wyposażony jest w dwa włazy rewizyjne. Pierwszy wykorzystywany jest do serwisowania filtra na wlocie, który zapobiega osadzaniu się  zanieczyszczeń w zbiorniku. Drugi właz umożliwia instalację opcjonalnej pompy zatapialnej lub wprowadzenie króćca zasysającego od pompy nawierzchniowej.

W celu stworzenia gotowych zestawów umożliwiających magazynowanie wody deszczowej oraz jej wykorzystanie, oprócz zbiorników, firma Wobet-Hydret wprowadziła do oferty pompy ogrodowe firmy Kärcher. Szeroki wybór umożliwi dopasowanie pomp względem indywidualnych potrzeb i obejmuje wersje: CISTERN (zatapialne), GARDEN (nawierzchniowe) oraz HOME & GARDEN (nawierzchniowe automatyczne).

Pompy do podlewania ogrodu KÄRCHER - woda deszczowa

Dostępne są również wersje z akcesoriami, umożliwiającymi natychmiastowe użycie pompy. Jednym z przykładów takiego zestawu jest BP3 GARDEN SET PLUS, który stanowi bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż osobno kupowana pompa i osprzęt. W celu odprowadzania nadmiaru zebranej wody w zbiorniku Wobet-Hydret zaleca realizację odprowadzenia i montaż np. pakietów rozsączających, czy studni chłonnej.

 Program Priorytetowy pn. "MOJA WODA" na lata 2020-2024 - SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

Każdy zbiornik wyposażony jest w przelew, który to umożliwia. Pomocne, w podjęciu decyzji, będzie wsparcie w postaci dofinansowania w wysokości nawet 80% inwestycji, lecz w kwocie nie większej niż 5000 złotych. Program pn. "Moja Woda" dotyczy inwestycji realizowanych od początku czerwca 2020 r. Inwestycja nie może być jednak zakończona przed dniem złożenia wniosku. Wnioski należy składać do właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

źródło i zdjęcie: Wobet-Hydret