Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

"Bramy Miasta" kompleks budynków w Łódź z rozwiązaniami Aluprof

Końca dobiega budowa Bramy Miasta w Łódzi. Kompleks składa się z dwóch trzynastopiętrowych budynków ma być oddany do użytku pod koniec II kwartału 2020 roku. ALUPROF dostarczył na inwestycję systemy okienno-drzwiowe i fasadowe.

"Bramy Miasta" kompleks budynków w Łódź z rozwiązaniami Aluprof
Aluprof S.A. Systemy aluminiowe
www.aluprof.com
Aluprof S.A. Systemy aluminiowe
Dane kontaktowe:
+48 (33) 819 53 00, +48 (33) 822 05 12
Warszawska 153, 43-300 Bielsko-Biała

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Prestiżowy wygląd, nagrody i certyfikaty

Projekt Brama Miasta to główny punkt tzw. Nowego Centrum Łodzi, które obejmuje część śródmieścia łączącego biznes, transport i kulturę. Inwestycja składa się z dwóch budynków (A i B). Budynek B, otwarty w maju zeszłego roku, oferuje 27 tys. m2 powierzchni biurowej. Obiekt A przewiduje 13,8 tys. m² biur. Łącznie w Bramie Miasta przy ul. Kilińskiego będzie pracować 5 tysięcy osób.

Brama Miasta została zaprojektowana przez Medusa Group – jedno z najbardziej prestiżowych i uznanych na całym świecie biur projektowych. Główni architekci, odpowiedzialni za projekt, to Przemo Łukasik i Łukasz Zagała. Charakterystyczny, rdzawy wygląd obiekty zawdzięczają elewacji kortenowej. Oprócz walorów ozdobnych korten posiada podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne — na powierzchni formuje się warstwa patyny, która hamuje proces korozji.

– Nie chcieliśmy kokietować blichtrem ani robić drugiego Łuku Triumfalnego. Nie chodziło nam o to, żeby obiekt stał się nową ikoną. Zależało nam, żeby budynek był prosty, praktyczny i żeby polubili go łodzianiemówi Przemo Łukasik z Medusa Group.

– Budynek wygląda jakby został rozcięty skalpelem i rozsunięty na boki tworząc bramę do miasta. Wewnątrz odsłania wnętrzności. Zastosowane szkła w tym miejscu daje efekt lustra odbijającego otoczenie. To jeszcze mocniej spaja budynek z tkanką miasta. Pozostałe elewacje wykonane są z kortenu, czyli szlachetnej rdzawej stali. To nasza interpretacja przemysłowej Łodzi – dodaje Łukasik.

Brama Miasta została uhonorowana główną nagrodą w konkursie Property Design Awards 2020 w kategorii „biurowiec”. Kompleks uzyskał również certyfikaty: zielonego budownictwa LEED Gold i „Obiektu Bez Barier” (dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami).

Aluminiowa, energooszczędna stolarka

Projekt musiał spełniać rygorystyczne normy współczynników energooszczędności i izolacyjności budynków. W obiekcie zastosowano system okienno-drzwiowym z przegrodą termiczną MB-86SI, który jest odpowiedzią na trendy z zakresu zrównoważonego budownictwa i ma podwyższone właściwości izolacyjne. Dzięki osiąganym parametrom wykorzystany w zewnętrznych elementach architektonicznej zabudowy polepsza efektywność energetyczną budynku.

MB-86SI wyróżnia się wyjątkową wytrzymałością aluminiowych profili, co pozwoliło na wykonanie ciężkich konstrukcji o dużych gabarytach bez uszczerbku na estetyce i właściwościach systemu. Biurowiec wyposażono w drzwi wykonane w systemie MB-70HI z przegrodą termiczną. Konstrukcja systemu obniża przepływ ciepła, ogranicza konwekcję oraz promieniowanie termiczne. Nowoczesne i wytrzymałe drzwi aluminiowe, oprócz podwyższonej izolacyjności, charakteryzują się eleganckim designem i wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Fasada Bramy Miasta również została zaprojektowana w oparciu o systemy ALUPROF, a największą część powierzchni pokrywa system MB-SR50N EFEKT – fasady półstrukturalne, słupowo-ryglowe. Precyzyjnie dopracowany system mocowania wypełnień pozwala elastycznie i ekonomicznie dopasować się do wymagań technicznych danego projektu. Obejmuje rozwiązania umożliwiające przeniesienie obciążeń z szyb na profile, które pozwala na ich nośność do 1100 kg.

To dzięki temu systemowi uzyskano jednolity obraz gładkiej szklanej fasady podzielonej strukturą pionowych i poziomych linii o szerokości zaledwie dwóch centymetrów. W nadbudówce łódzkiego biurowca zastosowano system ścian osłonowych słupowo-ryglowych MB-SR50N. Został zaprojektowany z myślą o konstrukcjach lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i tym podobnych konstrukcji.

Źródło i zdjęcia: Aluprof