Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Co robić, żeby chronić się przed smogiem? 10 sposobów na walkę z zanieczyszczonym powietrzem

Temat smogu powraca do nas jak bumerang. Mówią o nim wszyscy, choć nie każdy wie, co dokładnie może robić, żeby uchronić się przed jego działaniem. Jak zadbać o czyste powietrze wokół siebie i swoich bliskich?

Co robić, żeby chronić się przed smogiem? 10 sposobów na walkę z zanieczyszczonym powietrzem
ROCKWOOL Ocieplenia i izolacje z mineralnej wełny skalnej
www.rockwool.pl
ROCKWOOL Ocieplenia i izolacje z mineralnej wełny skalnej
Dane kontaktowe:
0 801 66 00 36
Kwiatowa 14, 66-131 Cigacice

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Według badania przeprowadzonego wśród ponad 1000 Polek i Polaków, najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest niepalnie śmieciami w piecach (24,4%), nakładanie filtrów na kominy przemysłowe (20.08%) i wymiana pieca w domu na bardziej ekologiczny (16%). Czy rzeczywiście są to najlepsze sposoby na walkę ze smogiem? Po analizie zjawiska smogu i jego oddziaływania na otoczenie, dochodzimy jednak do trochę innych wniosków.

Sposobów walki ze smogiem może być wiele. Są te, które bezpośrednio wpływają na zmniejszenie smogu i eliminują przyczynę jego powstawiania, jak również takie, których zastosowanie pozwoli na uniknięcie skutków działania smogu.

Pierwsze mogą wymagać nakładów finansowych i zwiększonej liczby działań, drugie są często łatwe do wprowadzenia, ale niestety tylko odwlekają w czasie konieczność eliminacji przyczyny powstawiania smogu. Przedstawiamy 10 sposób na skuteczną walkę ze smogiem.

Ocieplenie dachu i ścian zewnętrznych

Smog i niska emisja są wynikiem uciekania ciepła z domów, które trzeba dogrzewać. Dzięki dociepleniu ścian zewnętrznych i dachu wełną skalną, zatrzymujemy ciepło, ograniczamy grzanie i zmniejszamy ilość węgla lub gazu nawet o 70%.

Co więcej - takie docieplenie domu to nie tylko korzyść środowiskowa, ale również finansowa. Jeśli ocieplimy dom wełną skalną, zmniejszamy jego zapotrzebowanie na ciepło, a dzięki temu zużywamy mniej węgla czy oleju. Dzięki dociepleniu starego domu o powierzchni 80 m² (ścian i dachu) wełną skalną możemy zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie o ponad 4500 zł rocznie.

Ocieplenie dachu i ścian zewnętrznych
Dzięki dociepleniu ścian zewnętrznych i dachu wełną skalną, zatrzymujemy ciepło, ograniczamy grzanie i zmniejszamy ilość węgla lub gazu nawet o 70%

Wymiana okien

Okna, podobnie jak ściany i dach, wypuszczają ciepło z naszego domu. Ich wymiana powinna iść w parze z dociepleniem domu. Coraz częściej stosuje się odpowiedni montaż okien w warstwie ocieplenia, co pozwala jeszcze bardziej poprawić izolacyjność całej ściany.

Wymiana okien jest uzupełnieniem docieplenia ścian. Dzięki niej ograniczamy straty ciepła -  nie musimy tak dużo grzać, żeby w domu panowała komfortowa temperatura, a co za tym idzie - nie emitujemy szkodliwych substancji.

Wymiana systemu grzewczego

Kolejnym krokiem po termomodernizacji jest wymiana systemu grzewczego na nowszy, efektywniejszy, o mniejszej emisji lub na zasilany innym paliwem, np. gazem zamiast węglem. Dzięki temu możemy zmniejszyć emisję smogu o ponad 80%. Jest to rozwiązanie najczęściej dziś wybierane, jednak kluczowa dla jego efektywności jest kolejność wykonania ocieplenia.

Wymiana samego kotła bez wcześniejszego docieplenia domu naraża nas na większe rachunki za ogrzewanie - nawet o 4000 zł rocznie. Dlatego to rozwiązanie należy wdrażać dopiero po dociepleniu ścian i dachu.

W innym przypadku po pierwsze wzrosną nam koszty ogrzewania, a po drugie nasz system grzewczy nie będzie działał optymalnie i efektywnie. Wszystko to może prowadzić do zwiększonej emisji smogu. Zatem - jeśli chcemy wymienić kocioł, najpierw docieplmy dom.

Wymiana systemu grzewczego
Wymiana systemu grzewczego na nowszy, efektywniejszy lub na zasilany innym paliwem, możemy zmniejszyć emisję smogu o ponad 80%

Inwestycja w odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii nie powodują emisji szkodliwych substancji. Wydawać by się mogło zatem, że są rozwiązaniem na wszystkie problemy, które przysparza nam smog powstający w wyniku ogrzewania nieocieplonych domów jednorodzinnych. Dochodzi jednak do tego jeszcze aspekt ekonomiczny – opłacalność odnawialnych źródeł energii rośnie wraz z ograniczaniem strat ciepła.

Innymi słowy - jeśli docieplimy dom, zyskamy większą efektywność instalacji fotowoltaicznej, oszczędność energii i zwrot inwestycji z montażu kolektorów słonecznych lub paneli PV (w przypadku ogrzewania elektrycznego). Korzystajmy z odnawialnych źródeł energii, ale dopiero po ograniczeniu start ciepła w domu przez jego docieplenie.

Ograniczenie korzystania z samochodu

Mimo że środki transportu mają tylko 5,5% wpływu na poziom smogu w Polsce, to ograniczenie używania samochodu jest dość prostym działaniem, które może się przyczynić do obniżenia poziomu szkodliwych substancji w atmosferze.

Korzystanie ze środków transportu miejskiego czy z roweru, a także, w miarę możliwości, ze spaceru, jest korzystniejsze i dla naszego zdrowia, i dla środowiska.

Mniej czasu spędzonego na zewnątrz w sytuacji dużego zanieczyszczenia powietrza

Każdy z nas lubi oddychać powietrzem na dworze. Jednak czasem lepiej tego nie robić z powodów zdrowotnych. Jeśli wiemy, że powietrze na zewnątrz jest szkodliwe (z informacji lokalnych, ze stacji pomiarowych, z Internetu), zostańmy w domu. Przeczekajmy okresy największego stężenia smogu w ciepłym i komfortowym domu.

Monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza

Warto wiedzieć, jaka jest jakość powietrza w mieście, zanim podejmiemy decyzje o tym, co będziemy robić. Monitoringi stanu jakości powietrza są dostępne w wielu lokalizacjach - pozwalają nam na bieżąco śledzić poziom smogu w naszym mieście i na tej podstawie podejmować decyzje czy wyjść na zewnątrz, lepiej zostać w domu.

Monitorowanie poziomu zanieczyszczenia powietrza
Korzystaj z aplikacji mobilnych lub z urządzeń do monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza

Posadzenie drzewa

Drzewa są niezwykle skuteczne w oczyszczaniu powietrza z toksycznych gazów i pyłów, w tym także ze smogu. Uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. Średniej wielkości drzewo pochłania aż 1 tonę dwutlenku węgla na 1 m³ i produkuje przy tym 727 kg tlenu! Liście drzew działają podobnie jak filtry - wchłaniają powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i związkami chemicznymi.

Żeby poprawić jakość powietrza w okolicy, warto w przydomowym ogródku posadzić kilka drzew i krzewów - można też, we współpracy z gminą czy dzielnicą, zorganizować wspólne sadzenie drzew. To świetny sposób na spędzenie weekendu z rodziną czy na sąsiedzką integrację, a przy okazji na wyrażenie troski o jakość powietrza, którym oddychamy.

Używanie maseczki antysmogowej

Jeśli nie mamy wyboru i musimy przemieszczać się w okresie największego stężenia pyłów i gazów, użyjmy maseczki antysmogowej. Dobra maseczka antysmogowa powinna być dopasowana do twarzy, mieć otwór wentylacyjny i zawierać dobrej jakości filtry.

Nie jest to rozwiązanie, które idealnie pozwoli zatrzymać smog i oddychać czystym powietrzem, ale jej zastosowanie choć w drobny sposób ograniczy ilość wdychanych przez nas szkodliwych substancji.

Używanie maseczki antysmogowej
Używanie maseczki antysmogowej ograniczy ilość wdychanych przez nas szkodliwych substancji

Stosowanie oczyszczaczy powietrza

Jednym z doraźnych sposobów na eliminację smogu w naszych domach są oczyszczacze powietrza. Stosowanie odpowiedniej wielkości oczyszczacza z filtrami wysokiej jakości może zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w naszych domach. Dziś na rynku jest duży wybór tego rodzaju urządzeń, zatem możemy nie tylko wybierać w ich funkcjach, ale także w kolorach czy kształtach.

Zastosowanie oczyszczaczy powietrza jest dobrym krótkotrwałym rozwiązaniem do czasu osiągnięcia gotowości do wyeliminowania smogu u źródła jego powstawiania, czyli do ogrzania nieocieplonego domu.

Źródło i zdjęcia: ROCKWOOL