Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak odnowić parkiet, krok po kroku?

Drewniany parkiet jest synonimem elegancji, pod warunkiem, że jest zadbany i wypielęgnowany. Czasem konieczne jest jego odnowienie, co nie musi od razu wiązać się z dużymi nakładami finansowymi i czasowymi. Jak odnowić parkiet? Czy konieczne jest jego cyklinowanie? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Jak odnowić parkiet, krok po kroku?
ANDREWPOL – Zakład Drzewny Parkiety, deski podłogowe, podłogi malowane, wzory pałacowe, schody, lamele
andrewpol.com.pl
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy parkiet można odnowić samemu czy z pomocą doświadczonej ekipy?
  • W jaki sposób przygotować się do odnawiania parkietu?
  • Kiedy samodzielne odnawianie parkietu się sprawdza?

Postaw diagnozę

O tym, czy odnowienie parkietu wymagać będzie pomocy specjalistycznej firmy, czy poradzimy sobie z tym sami, decyduje oczywiście stan drewna. Stosunkowo łatwo poradzimy sobie w sytuacji drobnych rysek - wystarczy odrobina determinacji i papier ścierny o drobnoziarnistej fakturze, którym należy zmatowić podłogę. Potem - po jej dokładnym umyciu, wystarczy drewno polakierować.

Trudniejsze zadanie stanie przed nami, jeśli parkiet ma głębsze rysy i pęknięcia. Wtedy musimy się liczyć z koniecznością cyklinowania. Na rynku stosunkowo łatwo znaleźć można firmy wyspecjalizowane w takich usługach.

Można też samemu podjąć rękawicę - wcześniej wypożyczając cykliniarkę oraz wyposażając się w tarczki ścierne. Jeśli chcesz samodzielnie odnowić parkiet, bez wynajmowania ekipy czy sprzętu, zastanów się, czy wygodniej ci będzie szlifować ręcznie, czy pomożesz sobie szlifierką elektryczną.

Odnów parkiet w 5 krokach

Po pierwsze - przygotuj pomieszczenie. Poza wyniesieniem mebli stojących bezpośrednio na podłodze, ściągnij również firany i meble wiszące. Podczas szlifowania lub cyklinowania bardzo się kurzy. Nie ma sensu dodawać sobie dodatkowej pracy.

Po drugie - przygotuj parkiet. Koniecznie usuń poprzednie powłoki papierem ściernym, zaczynając od takiego z najgrubszym ziarnem, a następnie stosuj coraz drobniejsze. Szlifowania parkietu możesz też dokonać przy użyciu szlifierki lub wypożyczonej cykliniarki. W narożnikach najprawdopodobniej konieczne jednak będzie szlifowanie ręczne.

Po trzecie - po szlifowaniu parkiet z pewnością jest mocno zapylony - dokładnie odkurz i umyj podłogę, a także ściany i sufit. Sprzątanie będziesz musiał ponowić po upływie doby.

Po czwarte - sprawdź, czy na drewnie pozostały jeszcze jakieś rysy. Mogły być na tyle głębokie, że nie udało się ich usunąć papierem ściernym. Możesz to zrobić, wypełniając ubytki specjalną masą szpachlową. Na rynku znaleźć można bogatą ofertę takich preparatów. Bez trudu powinieneś dopasować kolor do odcienia Twojego parkietu. Postępuj zgodnie z instrukcją.

Po piąte - teraz możesz przystąpić do lakierowania parkietu. Użyj preparatów dobrej jakości i postępuj zgodnie z instrukcją.

Samodzielne odnawianie parkietu

Jeśli parkiet położony jest na stosunkowo niewielkiej powierzchni, domowy sposób na jego odnowienie może przynieść oczekiwane rezultaty. Jeśli jednak pomieszczenie z parkietem jest duże, a do tego podłoga jest mocno zniszczona, samodzielne szlifowanie może okazać się niewystarczające.

Zdecyduj się wtedy na cyklinowanie - fakt, jest droższe, zwłaszcza, jeśli usługę świadczą doświadczeni specjaliści, ale ten zabieg przyniesie spektakularne efekty i z pewnością będzie wart swojej ceny. Podłoga przygotowana w ten sposób do nałożenia warstw zabezpieczających, będzie w doskonałym stanie przez kolejne lata.

źródło i zdjęcie: Andrewpol