Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak uzyskać efekt kamiennych płyt na elewacji?

Choć wyglądają jak masywne płyty kamienne, w rzeczywistości są lekkim tynkiem, który dzięki wiedzy i kreatywności mistrzów zawodu do złudzenia przypomina ten niezwykle popularny efekt architektoniczny. Podpowiadamy, jak uzyskać taką elewację przy użyciu materiałów dekoracyjnych marki Dryvit.

Jak uzyskać efekt kamiennych płyt na elewacji?
Dryvit Systems USA (Europe) Systemy ociepleń z powłokami standardowymi i dekoracyjnymi
www.dryvit.pl
Dryvit Systems USA (Europe) Systemy ociepleń z powłokami standardowymi i dekoracyjnymi
Dane kontaktowe:
506 000 509
Bokserska 66, 02-690 Warszawa

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakią rolę pełnią elewacyjne tynki dekoracyjne w systemach ETICS?
  • Jak wykonać imitację płyt kamiennych na elewacji?
  • Jakie produkty elewacyjne pozwalają imitować płyty kamienne?
  • Jakie są walory materiałów dekoracyjnych Dryvit?

Systemy ociepleń - tynki dekoracyjne

Czy można połączyć optymalne parametry w zakresie efektywności energetycznej budynku z atrakcyjnymi efektami architektonicznymi? Odpowiedzią na to pytanie są bezspoinowe systemy ociepleń marki Dryvit.

Poza standardowymi tynkami, które oferowane są w szerokiej gamie kolorystycznej, producent zaproponował także tynki dekoracyjne, przy użyciu których można uzyskać bardzo efektowną powierzchnię elewacji.

Tynki dekoracyjne firmy Dryvit wyróżniają się m.in. bardzo naturalną kolorystyką, uzyskaną dzięki odpowiedniej kompozycji kruszyw. Dostępne materiały i technologie umożliwiają nadanie im efektu granitu, piaskowca, czy marmuru.

Elewacja (jak) z kamienia

Aby otrzymać efekt granitu, należy wybrać akrylowy tynk dekoracyjny Ameristone T. Dzięki zastosowaniu w nim barwionego kruszywa kwarcowego oraz miki, na elewacji pod wpływem słońca odbywa się swoista gra świateł.

Wybór koloru nie będzie łatwy, bowiem tynk Ameristone T jest dostępny w aż 20 wariantach standardowych i wielu dodatkowych odcieniach. Wszystkie one doskonale wpisują się w obowiązujące trendy architektoniczne.

Tynki elewacyjne Ameristone T i Stone Mist na mieszkalnym budynku wielorodzinnym. fot. Dryvit Systems USA (Europe)
Tynki elewacyjne Ameristone T i Stone Mist. fot. Dryvit Systems USA (Europe)

Bardzo popularny, bo przywodzący na myśl domy w słonecznej Chorwacji, efekt piaskowca można uzyskać za pomocą tynku Stone Mist. Zawarte w nim zostały kruszywa kwarcowe o różnym kształcie i kolorze, które zatopione zostały w spoiwie na bazie 100% polimeru akrylu. Elewację inspirowaną naturalnym piaskowcem można wykonać w jednym z 10 kolorów standardowych i w wielu opcjach niestandardowych.

Nie mniej widowiskowy jest efekt piaskowca żyłkowanego. Do jego wytworzenia stosuje się Tuscan Glaze, czyli akrylową bejcę nadającą efekt kamienia, w połączeniu z tynkami drobnoziarnistymi, takimi jak Lymestone czy Stone Mist. Bejca powoduje, że tynk wydaje się naturalnie postarzony, podkreśla walory estetyczne elewacji, a do tego tworzy trwałą powłokę.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także efekt kamienia z delikatnymi blikami światła. Pozwala go uzyskać zastosowanie akrylowej wyprawy tynkarskiej Stone Mist T z kruszywem kwarcowym różnego koloru i drobnej miki. Ta opcja jest dostępna w 10 standardowych kolorach.

Fragment elewacji wykończonej tynkiem Ameristone T. fot. Dryvit Systems USA (Europe)
Fragment elewacji wykończonej tynkiem Ameristone T. fot. Dryvit Systems USA (Europe)

Aby cieszyć się efektem naturalnego kamienia na elewacji, należy zastosować tynk Ameristone, który stanowi połączenie starannie dobranych kolorów kruszyw i spoiwa, nawiązujących do barw naturalnie występujących w przyrodzie.

Jak uzyskać efekt płyt na elewacji?

Wybór efektu określonego wariantu kamienia to pierwszy krok, w drugim należy zapoznać się z zasadami aplikacji, które pozwolą na uzyskanie charakterystycznych podziałów, imitujących płyty kamienne.

W czasie aplikacji tynku i dwie doby po niej temperatura otoczenia i podłoża nie może być niższa niż 10 stopni Celsjusza i wyższa od 25 stopni Celsjusza. Nie jest też wskazana praca podczas silnie wiejącego wiatru, opadów deszczu czy intensywnego nasłonecznienia.

Przed rozpoczęciem aplikacji należy przygotować podłoże. Powinno być suche, czyste, gładkie i równe, wolne od wysoleń i tłustych plam a także dobrze związane. Przed gruntowaniem ściany bonie powinny być dwukrotnie pomalowane farbą Demandit.

Pomalowane bonie należy zabezpieczyć pianką technologiczną. Rozwiązaniem rekomendowanym przed Dryvit, które zapewnia ciągłość warstwy bazowej i brak wpływu oddziaływań termicznych na trwałość elewacji, jest zastosowanie bonii pozornych. Można je wykonać z pomocą specjalnych taśm czy pasków samoprzylepnych.

Przed aplikacją tynku konieczne jest pomalowanie powierzchni podkładem, np. Color Prime Plus w odpowiednio dobranym kolorze. Czas schnięcia podkładu wynosi 3-4 godziny.

Bezpośrednio przed aplikacją masę tynkarską trzeba wymieszać.W zależności od rodzaju tynku dekoracyjnego, do aplikacji należy użyć pistoletu lub pacy. Tynk należy aplikować w ilości warstw opisanych w poszczególnych kartach technicznych dostępnych na stronie producenta.

Na koniec wystarczy usunąć piankę technologiczną lub taśmę i odsłonić dekoracyjne bonie.

Efekt płyt kamiennych może być zastosowany na całej elewacji lub na jej fragmentach. Zaplanowanie podziału powierzchni gwarantuje nie tylko wysoki poziom estetyki elewacji, ale też ułatwia aplikację wyprawy tynkarskiej.

Walory materiałów dekoracyjnych Dryvit

Zaletą tynków Dryvit jest wysoka trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne. Zawdzięczają to starannie wyselekcjonowanym kompozycjom różnych kruszyw, które są zatopione w spoiwie na bazie 100% polimeru akrylu. Ponadto umożliwiają dyfuzję pary wodnej, są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, na zabrudzenia, na korozję biologiczną oraz na promieniowanie UV.

Fragment elewacji wielorodzinnego budynku mieszkalnego wykończonej tynkiem Ameristone T. fot. Dryvit Systems USA (Europe)
Fragment elewacji wielorodzinnego budynku mieszkalnego wykończonej tynkiem Ameristone T. fot. Dryvit Systems USA (Europe)

Projektując elewację warto skorzystać ze wsparcia doradców technicznych po stronie producenta systemów ociepleń ETICS - firmy Dryvit, którzy na bazie swojej wiedzy i doświadczenia, zaproponują odpowiednie materiały i technologie, umożliwiające uzyskanie pożądanego efektu architektonicznego. Polecamy kontakty ze strony www.dryvit.pl.

Źródło i zdjęcia: Dryvit Systems USA (Europe)