Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak i czym przeprowadzić prace rozbiórkowe przy remontach i modernizacji domu?

Prace remontowe czy modernizacyjne nie obejdą się bez przeprowadzenia koniecznych rozbiórek, czyli usunięcia uszkodzonych lub niepasujących elementów domu do nowej aranżacji, a zakres i sposób ich  przeprowadzenia zależny będzie od stanu budynku oraz projektowanych zmian. Przyjmując, że zakres robót ograniczy się do wnętrza domu, to  do najczęściej przeprowadzanych prac rozbiórkowych należy usuwanie zniszczonych lub nieodpowiednich pokryć ściennych i podłogowych oraz wyburzenie bądź przebudowa ścianek działowych.

Jak i czym przeprowadzić prace rozbiórkowe przy remontach i modernizacji domu?
PROFIX Sp. z o.o. Elektronarzędzia, narzędzia akumulatorowe, wiertarki, wkrętarki, wyrzynarki, akumulatory 20 V
www.profix.com.pl
PROFIX Sp. z o.o. Elektronarzędzia, narzędzia akumulatorowe, wiertarki, wkrętarki, wyrzynarki, akumulatory 20 V
Dane kontaktowe:
22 78 59 600
Łomna Las, ul. Dobra 3, 05-152 Czosnów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Od jakich czynności zacząć rozbiórkę?
  • Jak odróżnić ścianę nośną od działowej?
  • Jak usuwać tynki i okładziny ścienne?
  • Od czego zacząć remont podłogi?
  • Jak wyburzyć ściankę działową?

Przygotowania do rozbiórki

Zależnie od zakresu przewidywanych robót, konieczne będzie przeprowadzenie rozpoznania dotyczącego wpływu usuwanych elementów na bezpieczeństwo budowli, określenie sposobu pozbycia się zbędnego materiału, a także ustalenie zestawu niezbędnych narzędzi i materiałów.

W praktyce najczęściej pojawiającym się problemem przy takich pracach będzie ustalenie funkcji, jaką pełni w konstrukcji domu planowana do rozbiórki ściana albo, gdy chcemy wykonać w niej otwór drzwiowy czy okienny.

W przypadku ściany działowej z reguły nie będzie z tym problemów, ale gdy jest to ściana nośna, poważniejsza  ingerencja w jej strukturę, wymaga fachowej oceny np. przez konstruktora budowlanego i określenia  dopuszczalnego zakresu prac oraz przygotowania i zamontowania odpowiednich zabezpieczeń.

Również w przypadku usuwania pokryć ściennych czy podłogowych należy upewnić się, czy pod nimi nie są prowadzone instalacje wodne lub elektryczne, które podczas robót mogą zostać uszkodzone, a w przypadku planowania wyburzenia takiej ściany konieczne będzie wcześniejszego, trwałego odcięcia zasilania do rur i przewodów elektrycznych.

Zsyp do gruzu z wlotem stalowym Rubi Rubchute 88811. fot. DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k.
Zsyp do gruzu z wlotem stalowym Rubi Rubchute 88811. fot. DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k.

Nagromadzony podczas rozbiórki gruz najwygodniej usuniemy przez okno z zamontowaną zsuwnią z desek  lub przy pracy na wyższej kondygnacji wykorzystamy zsypy segmentowe, które  można  wynająć.

Przy większym zakresie robót wygodnym rozwiązaniem będzie kierowanie odpadów bezpośrednio do podstawionego kontenera bądź worka typu big-bag, co umożliwi wywóz odpadów bez konieczności ich uciążliwego załadunku. 

Pracom rozbiórkowym towarzyszy zawsze znaczna emisja pyłów utrudniających prace i szkodliwych dla zdrowia. Zależnie od przyjętej metody burzenia,  stosowane są odciągi z maszyn np. frezujących podłoże, a indywidualną ochronę przed pyłem zapewnią odpowiednie maski i zwilżanie gruzu.

Jak odróżnić ścianę nośną od działowej?

Ze względu na rolę, jaką w domu pełnia ściany mogą to być ściany działowe, które jedynie oddzielają poszczególne pomieszczenia i nie przenoszą żadnych obciążeń od innych elementów budynku, oraz konstrukcyjne nazywane też nośnymi, które podtrzymują strop, ściany wyższych pięter i konstrukcję dachową.

Dlatego z usunięciem czy wykuciem dużego otworu w ściance działowej  nie będzie problemu, natomiast ściany nośne przed utworzeniem w nich miejsca na okno czy drzwi  mogą wymagać zamontowania zastępczej konstrukcji nośnej, która powinna być opracowana przez projektanta.

Ustalenie, czy przewidziana do usunięcia ściana jest ścianą działową, czy też nośną w większości przypadków nie powinno sprawiać problemów, jednak niekiedy konieczna będzie ekspertyza budowlana,  zwłaszcza w starych budynkach, gdzie ściana działowa  może pełnić rolę podpory pośredniej dla wyżej ustawionych przegród.

Ściany działowe budowane są najczęściej z elementów o grubości 6-12 cm, co łącznie z tynkiem daje grubość ściany ok. 10-16 cm, a ich pomiar można przeprowadzić w miejscu osadzenia drzwi czy okna.

Przy braku takiej możliwości ścianę można przewiercić odpowiedni długim wiertłem. Natomiast ściany nośne mają z reguły grubość konstrukcyjną ponad 20 cm i zawsze są to  ściany zewnętrzne budynku oraz wewnętrzne o przynajmniej takiej grubości. 

Informacje o rodzaju ścian tego domu znajdują się również w dokumentacji projektowej obiektu w formie rysunkowej na planie poszczególnych kondygnacji.

Usuwania tynków i okładzin ściennych

Usunięcie wyprawy tynkarskiej lub płytek ceramicznych może być docelowym zadaniem w rozbiórkowym, ale również przeprowadzane jest jako etap wstępny przy wyburzaniu ściany, ułatwiając jej rozebranie.

Wybór metody pracy uzależniony będzie od wielkości usuwanej powierzchni, rodzaju i przyczepności pokrycia do muru, a także konieczności ograniczenia zbyt intensywnego działania, które mogłoby uszkodzić strukturę ściany.

Do wyboru jest kilka sposobów dostosowanych  do rodzaju znajdujących się w dyspozycji narzędzi. Najprostszy sposób to ręczne skuwanie tynku czy płytek przy użyciu przecinaka i młotka, a rozpoczęcie pracy ułatwi nacięcie szlifierką kątową rowka, który pozwoli na skośne ustawienie dłuta. Skuwanie rozpoczynamy od góry w pewnej odległości od  narożnika prawego dla praworęcznych lub lewego dla leworęcznych skuwając tynk w kierunku poziomym.

Młot udarowy kującu TRYTON TMM1600X fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX
Młot udarowy kującu TRYTON TMM1600X, fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX

Prace zdecydowanie ułatwi użycie młotowiertarki przełączonej na funkcję kucia, z szerokim dłutem, którą rozpoczynamy pracę w pobliżu środka szerokości ściany. Dłuto czy przecinak przykładamy do krawędzi okładziny skośnie, pod niewielkim kątem, a efekt pracy uzależniony będzie od siły przyczepności do ściany i zwartości pokrycia - niekiedy odpada ono dużymi płatami, a w innym przypadku powstają jedynie  wąskie wgłębienia.

Przy mocnym związaniu pokrycia tynkarskiego z podłożem oraz na ścianach o niezbyt stabilnej budowie lub z wrażliwym pokryciem z drugiej strony, dynamiczne skuwanie zastępuje się poprzez bruzdowanie powierzchni przy użyciu maszyny z diamentowymi tarczami tnącymi lub frezem widiowym.

Bruzdownica TRYTON TMB1500K fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX
Bruzdownica TRYTON TMB1500K, fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX

Ze względu na znaczne zapylenie do takich prac potrzebny będzie aparat odciągowy (odkurzacz) podłączony do bruzdownicy. Pozostałości tynku łatwo następnie oderwać przy użyciu dłuta lub frezując powierzchnię elektronarzędziem z tarczą widiową  do obróbki powierzchni.  

Modyfikacja podkładów podłogowych

Remont podłogi wymaga niekiedy wymiany warstw podkładowych, przykrytych np. cienkim jastrychem betonowym. Jego usuwanie pozwalające na ułożenie skuteczniejszego ocieplenia, nie może jednak wpłyną szkodliwie na konstrukcję jak i wykończenie stropu, co może się zdarzyć przy dynamicznym skuwaniu powierzchni.

Szlifierka kątowa Tryton TDS230, fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX
Szlifierka kątowa TRYTON TDS230, fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX

Bezpieczniejszym sposobem będzie fragmentowanie jastrychu z wykorzystaniem szlifierki kątowej z tarczą do cięcia betonu. Nacięcia tworzące płyty o wymiarach np. 40x50 cm po podważeniu  dość łatwo można oderwać je od warstwy żużla czy polepy, które wymienimy na efektywniejszą termoizolację.   

Upowszechnienie się ogrzewania podłogowego sprawia, że przy remontach podłogi chcemy niekiedy je zainstalować bez konieczności podwyższania jej poziomu. W takich przypadkach można zlecić wyspecjalizowanej firnie wyfrezowanie w jastrychu odpowiednich rowków, pozwalających na umieszczenie rur grzejnych.

Burzymy ściankę działową

Ściany murowane z cegieł, pustaków czy bloczków - zwłaszcza na zaprawie wapiennej - dość łatwo można rozebrać, nacinając jedynie same spoiny. O rodzaju użytych materiałów przekonamy się, skuwając fragment tynku lub okładziny ceramicznej.

Rozbiórkę zawsze zaczynamy od samej góry, przy czym najtrudniej będzie wybić pierwsze cegły. Pracę tą znacznie ułatwi nawiercenie rzędu otworów (średnicy przy użyciu otwornicy do muru zamontowanej w młotowiertarce.

W ten sposób pozbędziemy się pierwszej warstwy cegieł, a następne dadzą się już stosunkowo łatwo usunąć. Przy wyburzaniu lepiej nie używać młotów eletropneumatycznych o dużej mocy, gdyż wywołane przez nie drgania mogą powodować uszkodzenia tynku na pozostałych ściana czy suficie.

Ścianki działowe mogą być niekiedy zbrojone prętami umieszczonymi w spoinach poziomych i po natrafieniu na nie wycinane są szlifierką kątową.  

Pilarka szablowa TPS1200 fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX
Pilarka szablowa TRYTON TPS1200, fot. Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX

Do przecinania spoin pionowych można wykorzystać piłę szablistą  tzw. „lisi ogon” wyposażoną w brzeszczot z ostrzem widiowym czy diamentowym do twardego betonu, co znacząco ułatwia wyłamywanie całych elementów ściennych.

W przypadku tworzenia jedynie otworu na okno czy drzwi, w ścianie z bloczków z betonu komórkowego czy gipsowych piły takiej można użyć do wycięcia potrzebnej powierzchni, a wycięty fragment łatwo przewrócić.

Mimo tego, że ścianki działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych to na górze otworzonego otworu - zwłaszcza drzwiowego należy osadzić zabetonowane pręty zbrojeniowe, które zabezpieczą przed pękaniem naroży spowodowanych np. dynamicznym zamykaniem drzwi.

Autor: Redakcja BudujemyDom

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: Centrum Dystrybucyjno-Handlowe PROFIX (młot udarowy SDS-max Tryton TMM1050X)