Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak murować z pustaków keramzytobetonowych?

Pustaki keramzytowe, ze względu na swoje doskonałe parametry termiczne i akustyczne, najczęściej stosowane są jako budulec budynków mieszkalnych jednorodzinnych o podwyższonym standardzie, w tym domów pasywnych. Dotyczy to również bloczków fundamentowych. Pozwalają one na uzyskanie ściany bardzo trwałej, której nie zagraża podciąganie kapilarne.

Jak murować z pustaków keramzytobetonowych?
CZAMANINEK Producent Materiałów Budowlanych Fundamenty, ściany, stropy, systemy kominowe, agrobudownictwo
czamaninek.pl
CZAMANINEK Producent Materiałów Budowlanych Fundamenty, ściany, stropy, systemy kominowe, agrobudownictwo
Dane kontaktowe:
54 286 94 44
Czamaninek 3, 87-875 Topólka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Keramzyt

Keramzyt to rodzaj lekkiego kruszywa ceramicznego, które powstaje w wyniku wypalania gliny w specjalnych piecach, gdzie proces ten prowadzi do powstania małych, porowatych ziaren o różnych rozmiarach. Keramzyt charakteryzuje się niską masą właściwą oraz dobrą izolacyjnością termiczną i akustyczną.

Kruszywo keramzyt. fot. Czamaninek

Bloczki fundamentowe z keramzytu - charakterystyka

Keramzyt, z którego wykonane są bloczki fundamentowe, takie jak bloczki 12 i BF-38 firmy Czamaninek, to lekkie kruszywo o frakcji 1:4 i 4:8. Materiał ten jest w pełni naturalny, a jego porowatość powoduje, że przez keramzytowe pustaki swobodnie przepływa para wodna.

Bloczki fundamentowe z keramzytobetonu. fot. Czamaninek

Ta właściwość oraz brak tendencji do podciągania kapilarnego sprawiają, że bez względu na warunki ściana fundamentowa wykonana z bloczków 12 i BF-38 pozostaje sucha i zachowuje trwałość.

Do nowoczesnych budynków parterowych, szczególnie energooszczędnych i pasywnych, najbardziej polecane są bloczki keramzytowe 12. Warto dodać, że keramzyt jest materiałem przyjaznym dla środowiska, ponieważ jest wytwarzany z naturalnych surowców i nie emituje substancji szkodliwych dla środowiska.

Jaka zaprawa do pustaków keramzytowych?

Wspomniane bloczki wykonane są z pełną starannością. Ze względu na ich dokładne wymiary oraz porowatą fakturę, zaprawę murarską można zastąpić klejem przeznaczonym do bloczków z betonu lekkiego (czyli keramzytobetonu). Taki klej również można znaleźć w ofercie firmy Czamaninek.

Klej do pustaków i bloczków z keramzytobetonu. fot. Czamaninek

Co istotne, można go stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Charakteryzują go: wysoka wytrzymałość, doskonała przyczepność i elastyczność, a także mrozoodporność. Grubość spoiny wykonanej przy użyciu kleju wynosi od 5 do 10 mm.

Ściana z elementów keramzytobetonowych

Samo murowanie ścian z pustaków keramzytobetonowych przeprowadza się w podobny sposób, jak z innych wyrobów ceramicznych czy silikatowych. Można do tego celu wykorzystać zwykłą zaprawę cementową, którą układa się w spoinach poziomych, w przypadku pustaków łączonych na pióro-wpust (np. BF-38) lub w spoinach poziomych i pionowych, w przypadku bloczków 12.

Ścienne bloczki keramzytobetonowe. fot. Czamaninek

Wybierając zaprawę, dla zachowania cennej wysokiej termoizolacyjności keramzytu, należy zastosować produkt ciepłochronny. Spoiwo aplikowane jest w mokrej technologii, co oznacza, że wymaga przerwy technologicznej, niezbędnej do osuszenia ścian. Można także zastosować dodatkową izolację z keramzytu.

Czym ciąć pustaki keramzytowe?

Jedną z największych zalet pustaków keramzytowych jest ich łatwa i mało czasochłonna obróbka. Do przecięcia pojedynczego bloczka z keramzytu wystarczy zwykła piła.

Na rynku oferowane są także narzędzia dedykowane do cięcia wszelkiego rodzaju pustaków, w tym również bloczków keramzytowych. Może to być m.in. piła szablasta z ostrzami wykończonymi węglikiem wolframu. Takie narzędzie zapewnia płynne cięcie bez uszkadzania krawędzi bloczków.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Czamaninek