Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?

Boniowanie to termin używany w architekturze i budownictwie, który odnosi się do dekoracyjnej obróbki powierzchni murów lub elewacji. Jest to technika zdobnicza, która polega na wyróżnieniu i wyprofilowaniu poziomych lub pionowych listew lub wypustek na powierzchni muru, tworząc regularny wzór lub efekt.

Boniowanie - co to jest i jak je wykonać?
Bella Plast Jastrzębski i Wspólnicy Spółka Komandytowa Profile z tworzyw sztucznych dla budownictwa
www.bellaplast.com.pl
Bella Plast Jastrzębski i Wspólnicy Spółka Komandytowa Profile z tworzyw sztucznych dla budownictwa
Dane kontaktowe:
+48 691 96 76 32, +48 607 110 217, +48 22 783 64 64, +48 22 783 65 05
Długa 86, 05-075 Warszawa Wesoła

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Co to jest listwa do boniowania?
  • Czy listwy do boniowania się maluje?
  • Jak łączyć bonie?
  • Ile kosztuje metr boni?

Co to jest listwa do boniowania?

Listwa do boniowania, zwana również listwą zdobniczą, to element stosowany w architekturze i budownictwie do wyprofilowania powierzchni muru w technice boniowania. Listwa boniująca ma charakter dekoracyjny i służy do nadania elewacji budynku charakterystycznego wzoru lub efektu zdobniczego.

Listwy do boniowania mogą być wykonane z drewna, kamienia, betonu czy tworzyw sztucznych. Wybór materiału zależy od preferencji estetycznych, stylu architektonicznego, a także od warunków panujących na elewacji, takich jak wilgotność czy warunki atmosferyczne.

Elewacja budynku mieszkalnego z widocznymi boniami. fot. Bella Plast
Elewacja budynku mieszkalnego z widocznymi boniami. fot. Bella Plast

Bardzo dobre parametry cechują listwy do boniowania wykonane z PVC. Pozwalają one na uzyskanie prostych, równych rowków w elewacji. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na listwy firmy Bell Plast, których posiadają wzmocnioną krawędź rowka, uzyskaną poprzez wprowadzenie listwy z twardego PVC. Listwy te są odporne na wodę i uszkodzenia mechaniczne.

BP11 H3RK - listwa do boniowania kątowa. fot. Bella Plast
BP11 H3RK - listwa do boniowania kątowa. fot. Bella Plast

W ofercie firmy Bell Plast znaleźć można bogaty wachlarz rozwiązań z zakresu boniowania. Dostępne listwy różnią się rozmiarami i kształtem, mogą być wyposażone w siatkę szklaną, gwarantującą bardziej dokładne wykonanie boniowania.

Czy listwy do boniowania się maluje?

Oczywiście! Dla zachowania spójności elewacji jest to najczęściej niezbędne. Należy przy tym pamiętać, aby malowanie listwy poprzedzić usunięciem czerwonej folii ochronnej. Najlepsze rezultaty uzyskuje się jeśli kolor boni będzie zgodny z kolorem tynku - wówczas w pełni wykorzystany zostanie efekt światło-cienia, który dają zagłębienia w elewacji.

Jak łączyć bonie?

Montaż w styropianie rozpoczyna się od wypalenia odpowiedniej szerokości rowków za pomocą specjalnej wypalarki. Rowki powinny być szersze od użytego profilu o ok. 5 mm - 10mm, a w przypadku tynków o ciemnych barwach - nawet 15-20 mm.

Z kolei wykonanie rowków w wełnie mineralnej można przeprowadzić na dwa sposoby: wyciąć ostrym nożem albo zastosować dodatkową wełnę o grubości 20 mm naklejając ją na wełnę właściwą w ten sposób, ażeby pozostawić pomiędzy arkuszami wełny odstępy o szerokości zastosowanych listew do boniowania.

Wybrana oferta listew, profili i łączników do boniowania. fot. Bella Plast
Wybrana oferta listew, profili i łączników do boniowania. fot. Bella Plast

Kolejnym krokiem jest odcięcie odpowiedniej długości listew.

W wykonany rowek należy wprowadzić klej do montażu siatki i zatopić w nim listwę do boniowania. Jednocześnie trzeba też przykleić elewacyjną zbrojącą siatkę z włókna szklanego. Siatka zbrojąca powinna przykryć perforowane skrzydełka listwy do boniowania i zostać zatopiona w kleju. Po jego wyschnięciu można rozpocząć tynkowanie elewacji. Zarówno klej jak i tynk powinny „dochodzić” na listwę do boniowania nie dalej niż wzdłużny ogranicznik na listwie.

Montaż boni z siatką odbywa się analogicznie jak montaż boni bez siatki z tą różnicą, że pasy siatki zamontowane na listwie powinny zostać przykryte „na zakład” siatką zbrojącą i razem zatopione w kleju w jednej operacji klejenia. Bonie PVC z siatką gwarantują jeszcze mocniejsze i bardziej solidne wykonanie boniowania.

Łączenie listew do boniowania (zarówno tych z siatką jak i bez niej) wymaga zestawienia „na styk” czołowo dwóch listew do boniowania lub zestawienie w ten sam sposób listwy do boniowania z narożnikiem lub łącznikiem krzyżowym do boni. Firma Bell Plast posiada w ofercie pomocne łączniki wzdłużne do boni, które stabilizują ustawienie listew w jednej linii. Są przydatne zwłaszcza podczas montażu w wełnie mineralnej.

Ile kosztuje metr bieżący boni?

Jeszcze do niedawna boniowanie kojarzyło się z dość drogim sposobem zdobienia budynków, dlatego też częściej wykorzystywane było w budowlach reprezentacyjnych. Obecnie ta technika, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom takim jak systemy do boniowania Bella Plast, może być stosowana na każdym budynku.

Listwy do boniowania bez siatki to koszt zaledwie kilkunastu złotych. Listwy z siatką są o ok. 10 zł droższe.

Autor: Damian Żabicki

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcie: Bella Plast