Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Ile prądu zużywa folia grzewcza w ogrzewaniu podłogowym?

Folia grzewcza znajduje zastosowanie w systemach elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego domu i powierzchni użytkowych. Rozwiązanie to zaliczane jest do systemów niskotemperaturowych. Ogrzewanie pomieszczeń za pomocą folii grzewczej skutecznie realizuje zadanie zapewnienia komfortu cieplnego i ograniczenia kosztów eksploatacji.

Ile prądu zużywa folia grzewcza w ogrzewaniu podłogowym?
Elektra Maty i przewody grzejne ELEKTRA do realizacji systemów ogrzewania podłogowego
elektra.pl
Elektra Maty i przewody grzejne ELEKTRA do realizacji systemów ogrzewania podłogowego
Dane kontaktowe:
22 843 32 82
K. Kamińskiego 4, 05-850 Ożarów Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ogrzewanie folią grzewczą - możliwości

Folia grzewcza, którą umieszcza się pod panelami podłogowymi, należy do systemów ogrzewania elektrycznego. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka sprawność. Rozwiązanie to można połączyć z fotowoltaiką, co pozwala na ograniczenie kosztów wytwarzania energii cieplnej praktycznie do zera.

Jak zbudowana jest folia grzewcza ELEKTRA WoodTec™?
Jak zbudowana jest folia grzewcza ELEKTRA WoodTec™? 1. Przewód grzejny, 2. Siatka z włókna szklanego, 3. Zimne złącze (mufa) łączące przewód grzejny z przewodem zasilającym, 4. Przewód zasilający z ekranem, 5. Przewód zasilający z ekranem, 6. Folia aluminiowa - ekran

Oczywiście wiele zależy od wyboru folii o określonej mocy grzewczej. To z kolei związane jest z rodzajem podłogi, pod jaką ma zostać położona. Producenci zalecają inną moc grzewczą dla podłóg drewnianych i inną dla paneli podłogowych.

Konstrukcja podłogi z elektryczną folią grzewczą: 1. Laminowany panel podłogowy, 2. Warstwa poślizgowa (folia PE), 3. Folia grzewcza ELEKTRA WoodTec, 4. Rurka ochronna, 5. Czujnik podłogowy, 6. Warstwa wyrównująca, 7. Folia paroizolacyjna (folia PE)
Konstrukcja podłogi z elektryczną folią grzewczą: 1. Laminowany panel podłogowy, 2. Warstwa poślizgowa (folia PE), 3. Folia grzewcza ELEKTRA WoodTec, 4. Rurka ochronna, 5. Czujnik podłogowy, 6. Warstwa wyrównująca, 7. Folia paroizolacyjna (folia PE)

Warto także zwrócić uwagę na to, czy folie są zasilane jednostronnie, czy dwustronnie. Decyzję dotyczącą wyboru rozwiązania warto oprzeć na doświadczeniu specjalistów w zakresie projektowania i wykonywania tego typu systemów grzewczych. Pomocą służą m.in. fachowcy z firmy ELEKTRA, od wielu lat działający na rynku ogrzewania podłogowego.

Ile prądu pobiera instalacja oparta na folii grzewczej?

Ilość prądu, którą pobiera folia grzewcza pod podłogą, zależy od kilku czynników. Jak łatwo się domyśleć, pierwszym z nich będzie powierzchnia, na jakiej zastosowana została folia. Im jest ona większa, tym więcej energii elektrycznej zużywa instalacja.

Drugim kluczowym czynnikiem jest moc folii. W przypadku foli ELEKTRA WoodTec™ zasilanych jednostronnie, do rozważenia mamy wybór pomiędzy folią o mocy 70W/m2 a dwukrotnie mocniejszą folią o mocy 140W/m2.

Oczywiście to nie koniec wariantów, pośród których należy dokonać wyboru. Oferowane przez ELEKTRĘ folie zróżnicowane są także m.in. pod kątem powierzchni grzejnych, co ma bezpośrednie przełożenie na moc grzejną, a ta z kolei – na ilość zużywanej energii elektrycznej.

Pozostałe koszty eksploatacji systemu

O tym, ile prądu zużyje folia grzewcza, decyduje także sam użytkownik, sterując temperaturą w pomieszczeniu. Im wyższą temperaturę chce uzyskać, tym mocniej eksploatuje pracę systemu, a tym samym zużywa więcej prądu.

Duże znaczenie dla zużycia ma także rodzaj i jakość izolacji termicznej budynku, a zatem to, czy nie ucieka z niego ciepłe powietrze. W przypadku źle zaizolowanych pomieszczeń niezbędne będzie ciągłe ich dogrzewanie, a tym samym znowu – większy pobór energii elektrycznej.

Jak obliczyć zużycie prądu przez folię grzewczą?

W uproszczeniu można przyjąć, że skoro folia użyta w systemach ogrzewania powierzchniowego ma określoną moc (watów na m2), można na tej podstawie obliczyć zużycie energii elektrycznej.

To, ile prądu zużyje, wynika z tej właśnie mocy oraz z czasu, w jakim pracuje ogrzewanie. Im wyższy poziom pobieranej mocy, tym większe zużycie prądu. Całkowita wartość zużycia energii elektrycznej zależna jest od czasu pracy instalacji.

Do obliczenia rzeczywistego zużycia prądu można posłużyć się wzorem:

Zużycie energii = pobór mocy (wat) x czas pracy (godziny)

Przykładowa, jeśli folia grzewcza ma pobór mocy wynoszący 140 W/m2, a pomieszczenie ma powierzchnię 25 m2, to całkowity pobór mocy wyniesie 3500 W. Jeśli folia grzewcza będzie pracować przez 7 godzin dziennie, to zużycie energii wyniesie:

Zużycie energii = 3500 W x 7 godzin = 24500Wh

Aby przeliczyć tę wartość na koszty, trzeba pomnożyć ją przez cenę energii elektrycznej, która obecnie wynosi średnio około 0,85 zł za kWh.

Koszt zużycia energii = 24500 Wh x 0,85 zł/kWh = 20,82 zł/dzień

O tym, jakie są parametry folii grzewczej, dowiedzieć się można m.in. ze specyfikacji technicznej dołączonej przez producenta. Oszacowanie kosztów eksploatacji wymaga jednak oceny pozostałych czynników, takich jak czas pracy, jakość izolacji budynku i poziom temperatury, jaki chcemy uzyskać w pomieszczeniu.

Źródło i zdjęcia: Elektra